لرزش گیر دوربین مداربسته چیست و کجاها کاربرد دارد؟

دیده شده خریداران و مشتریان دوربین مداربسته به دنبال لرزش گیر برای دوربین مدار بسته خود می‌گردند و معمولا پیش آمده که در صورت برخوردن به این جمله که دوربین مداربسته x، مجهز به لرزش‌ گیر است، تصور می شود که قطعه جداگانه‌ای وجود دارد که می‌توانند در صورت لزوم آن را خریداری و روی دوربین مدار بسته نصب کرد.

در حالی که چنین تصوری کاملا غلط است لرزش گیر دوربین مداربسته تنها یکی از ویژگی‌های دیجیتال هر دوربین مدار بسته‌ای می باشد که سازندگان و طراحان آن بخواهند، امکان DIS مخفف Digital image stabilization به معنای لرزش گیر دیجیتال تصویر را بر روی محصول خود با استفاده از برنامه نویسی‌های اختصاصی اضافه کنند. این آپشن بیش‌تر مناسب فضاهایی است که دوربین نظارتی دائما در معرض باد و عوامل جوی و یا حرکت عمدی دوربین که باعث لرزش و به تبع آن از دست رفتن تصاویر می‌شود، قرار می‌گیرد و در صورت فعال شدن، اثر ارتعاش در ویدئو را کاهش داده و تصویر صاف و یکنواختی را تا حد امکان در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

 لرزش گیر دوربین مداربسته

چرا و چه زمانی استفاده از لرزش گیر تصویر لازم است؟

وجود لرزش گیر تصویر فوق العاده مهم است، مخصوصا برای دوربین هایی که در خارج از محوطه ی محصوری قرار گرفته اند یا در مکان هایی هستند که در آن امکان به حرکت در آمدن مکرر و شدید دوربین وجود دارد. برای دوربین هایی که در معرض چنین حرکتی قرار دارند، تصاویر تولید شده می توانند تار شوند و در بعضی موارد می توانند بی فایده باشند، برای مثال هنگام دیدن جزئیات مانند چهره فرد یا شماره پلاک خودرو.

علاوه بر این، بالاتر از کیفیت تصویر یک دوربین، هر دو با توجه به وضوح بالاتر و زوم قوی تر، بیشتر قابل تشخیص blurriness تصویر به بیننده تبدیل خواهد شد؛ لرزش یا حرکات دوربین نسبت به میزان استفاده از زوم افزایش می یابد.

یک راه حل مستقیم برای مسئله حرکت دوربین، اطمینان از این است که دوربین دارای یک پایه قوی و پایدار باشد. با این حال، چون دوربین ها کوچکتر و سبک تر می شوند، حساسیت بیشتری نسبت به حرکت های اطراف دارند که در نهایت بر کیفیت تصاویر گرفته شده تاثیر می گذارد.

راه حل ها

دو نوع اصلی از راه حل برای تثبیت تصویر وجود دارد:

  1. لرزش گیر تصویر نوری OIS
  2. لرزش گیر تصویر الکترونیکی EIS

اکثر دوربین های مداربسته در بازار تمایل به استفاده از لرزش گیر تصویر الکترونیکی دارند، زیرا این یک روش قابل اعتماد و با هزینه ای موثر برای مقابله با لرزش یا حرکت دوربین است.

تفاوت EIS و OIS

نحوه عملکرد تثبیت کننده تصویر نوری یا OIS به این ترتیب است که از طریق فعالیت اجزای سازنده داخلی دوربین عمل نموده و از این طریق با حرکات و تکان های وارده بر کل بدنه دوربین مقابله می کند. دوربین لرزش ها را از طریق سنسورهای حرکتی خود تشخیص می دهد و سپس به طور خودکار موقعیت لنز یا در برخی موارد حسگر نور را تغییر داده و بدین ترتیب تضمین می کند که نور همواره به سنسور دوربین برخورد کند.

اما در مقایسه، تثبیت کننده تصویر الکترونیکی یا دیجیتالی EIS راه حلی است که بر اساس تجزیه و تحلیل تصاویر گرفته شده در هنگام لرزش دوربین عمل می کند. بنابراین می تواند به عنوان یک راه حل واکنش پذیر و نه به عنوان پیشگیرانه در نظر گرفته شود.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۸-۵-۳ ۱۳:۱۲:۱۴ +۰۴:۳۰ مرداد ۳ام, ۱۳۹۸|مقالات|