دوربین های مدار بسته بر اساس نیاز کاربران در شکل و تنظیمات مختلف ساخته می شوند. اجزای اصلی دوربین مداربسته به شرح زیر است:

اجزای دوربین مداربسته

۱) بدنه

بدنه دوربین، ظاهر آن را نمایش می دهد که می تواند گنبد شکل (دام) ، گلوله شکل (بولت) و غیره باشد.

جنس بدنه دوربین، دو نوع  فلزی و پلاستیکی می باشد که نوع فلزی آن برای فضای باز و در باران یا شرایط آب و هوایی سخت، مناسب تر است و همچنین در مقابل سوء استفاده و آسیب، بیشتر از دوربین های پلاستیکی در امان است. پوشش فلزی متراکم است و پوشش پلاستیکی اطراف لنز نیز متراکم است و شکستن آن بسیار دشوار است.

بدنه فلزی همیشه بهترین نیست.

بدنه های پلاستیکی وزن سبک تر و هزینه پایین تری نیز دارند و در برابر مشکلات زنگ زدگی مقاوم هستند.

هنگامی که لنز پلاستیکی دوربین ضربه ببیند، بطور کامل میشکند ولی اگر فلزی باشد اجزای داخلی آن جابجا و خم می شوند و برای بازگشت آن به حالت عادی ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

همه پلاستیک ها از لحاظ مقاومت در یک حد نیستند ، بعضی از آنها شکننده تر هستند اما تفاوت قابل توجهی ندارند. بعنوان مثال پلی کربنات یک نمونه پلاستیک فوق العاده قوی است.

ضعیف ترین قسمت دوربین های پلاستیکی در نقطه ای است که پیچ های فلزی به قسمت پلاستیکی دوربین متصل شده اند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که پلاستیک با سرعت بیشتری نسبت به فلز در یک دوره زمانی از بین می رود.

طراحی بدنه دوربین نقش بسیار مهمی دارد.

همچنین در زمینه بدنه دوربین، درجه IP آن باید بررسی شود. بیشتر دوربین ها دارای IP66 هستند که نشاندهنده درجه مقاومت دوربین در برابر نفوذ آب می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ضد آب بودن دوربین، می توانید مقاله “دوربین مداربسته ضدآب چیست” را مطالعه کنید.

 

۲) برد

داخل دوربین مداربسته یک صفحه اصلی (برد) وجود دارد که شامل چیپ یا CPU دوربین است.

برد دوربین، عمل پردازش تصویر را انجام می دهد.همچنین روی آن یک سنسور می باشد که کیفیت تصویر را تعیین می کند.

سنسور سونی، تصویر با کیفیت بالاتری نسبت به سنسورهای چینی یا تایوانی تولید می کند اما هزینه آن بیشتر است.

 

۳)  لامپ LED مادون قرمز

مادون قرمز (IR) انرژی تابشی نامرئی است با طول موج طولانی تر از نور مرئی.

دید در شب دوربین مداربسته با قرار دادن یک حلقه لامپ LED مادون قرمز در آن حاصل می شود. همچنین لامپ های LED دارای یک سنسور نور برای تشخیص وجود چراغ در اتاق می باشد.

در محیط تاریک ، LED ها به طور خودکار روشن می شوند. انسان نمی تواند نور مادون قرمز را ببیند ، فقط دوربین آن را می بیند.

انسان فقط می تواند درخشش کمرنگ قرمز را در LED ها ببیند زیرا محدوده دید چشم انسان، نور با طول موج بین ۷۶۰-۳۲۰ نانومتر می باشد. مادون قرمز که از ۷۰۰ نانومتر تا ۱۰۰۰ نانومتر در طیف EM است ، فراتر از دید انسان است.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “ویژگی های دوربین مداربسته دید در شب” را مطالعه کنید.

۴) فیلتر IR Cut

دوربین های IR یا دید در شب از نور مادون قرمز برای روشنایی تصاویر در تاریکی استفاده می کنند به این صورت که طول موج های مادون قرمز نامرئی را تشخیص می دهند و دوربین را قادر می سازند در تاریکی ببیند.

فیلتر IR از اجزای دوربین مداربسته می باشد و در زیر لنز قرار می گیرد و عملکرد آن به این صورت است که وقتی دوربین به حالت دید در شب می رود، فیلتر به طور خودکار از مسیر خارج می شود نورهای دیگر را مسدود می کند و فقط نور مادون قرمز را عبور می دهد تا نور مادون قرمز به سنسور تصویر برخورد کند. این یک تصویر سیاه و سفید از میدان دید تولید می کند.

این فیلترها با دوربین های رنگی CCD یا CMOS برای تولید تصاویر رنگی دقیق استفاده می شوند. فیلتر قطع کننده IR انتقال نور مادون قرمز را هنگام عبور از نور مرئی مسدود می کند. این کار را می توان با دو روش نوری انجام داد: جذب یا بازتاب

فیلترهای جذبی با شیشه های نوری مخصوص ساخته می شوند که تابش مادون قرمز نزدیک را جذب می کنند معمولاً برای دوربین های CCD استفاده می شوند. فیلترهای بازتاب، نور مادون قرمز را منعکس می کنند که برای دوربین های CMOS استفاده می شوند.

 

۵ ) عدسی

دوربین های مداربسته دارای لنزهای متنوعی هستند.

در حالی که رایج ترین نوع لنزها ۳٫۶ میلی متری است که حدود ۷۷ درجه زاویه دید دارد. لنزهایی با زاویه دید گسترده تر، برد طولانی تر و غیره وجود دارد.

بیشتر لنزهای با کیفیت حرفه ای و لنزهای میکرو دارای اتصالات فلزی هستند.

برای آشنایی بیشتر می توانید مقاله “لنز دوربین مداربسته و خصوصیات آن” را مطالعه کنید.

 

۶) کابل

یکی دیگر از اجزای دوربین مداربسته، کابل می باشد. دوربین مدار بسته آنالوگ، HD CVI و HD TVI از کابل های کواکسیال (RG59) استفاده می کنند در حالی که دوربین های مدار بسته IP از کابل شبکه استفاده می کنند.

بسته به دوربین خود از کابل مناسب استفاده کنید.

کابل کواکسیال از یک سیم رسانای کوچک تشکیل شده که در عایق محصور و در یک پوشش پلاستیکی پیچیده می شود.

کابل شبکه قابلیت انتقال داده به پهنای باند بالا را دارد که برای عملکرد صحیح دوربین IP است.

دو نوع کابل شبکه وجود دارد،Cat5  و Cat6

هر دو کابل از نظر ساختاری شبیه هم هستند و هر دو از چهار جفت سیم مسی استفاده می کنند و تفاوت اصلی آن ها در این است که Cat6 پهنای باند و سرعت انتقال بیشتر در مسافت های کوتاه تری دارد.

 

وقتی اجزای دوربین مداربسته  انتخاب شدند لنز متمرکز می شود، برد اصلی تست می شود و سپس کارگران، قطعات را مونتاژ می کنند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه اصفهان قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین محصول می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۹-۸-۲۸ ۱۳:۱۵:۵۷ +۰۳:۳۰ آبان ۲۸ام, ۱۳۹۹|دوربین مداربسته|