اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته و معانی آنها

دوربین های مدار بسته که در اصطلاح انگلیسی به آنها CCTV گفته می شود از جنبه های مختلف دارای دسته بندی های متفاوتی هستند ممکن است شما قصد خرید دوربین مداربسته را داشته باشید و بخواهید درباره آن تحقیق کنید. یا در شرایطی باشید که به تازگی دوربین مداربسته را خریداری کرده باشید و بخواهید دفترچه راهنمای آن را بخوانید. در این شرایط با انبوهی از لغات و کلمات اختصاری و تخصصی روبرو می شوید. ما در این مطلب توضیح اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته را با شما به اشتراک می گذاریم تا انتخابی عالی داشته باشید.

ABF

مخفف (Auto Back Focus)  به معنی تنظیم خودکار فاصله کانونی می باشد. این تکنولوژی باعث می شود حسگر دوربین در فاصله کانونی مناسب تنظیم شود و تصویر واضحی از محیط اطراف ثبت شود. این تکنولوژی از طریق وب نیز در دسترس قرار می گیرد.

AGC

این اصطلاح مخفف (Automatic Gain Control) می باشد و به معنی مدار الکترونیکی است که قدرت سیگنال ویدیویی را در صورت ضعیف بودن، تقویت می کند.

AHD

تکنولوژی جدید دوربین مداربسته آنالوگ که کیفیت مگاپیسلی را به ارمغان می آورد. یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته ، AHD یا AHD CCTV به اصطلاح انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره دارد

Alarm

قابلیتی است که معمولا در دی وی آر یا NVR وجود دارد برای تحریک یک رله و یا ارسال ایمیل به شخص تعریف شده در سیستم.

Analog

یک سیگنال الکتریکی که با استفاده از یک کابل از دوربین به مانیتور و یا dvr  منتقل می شود. به طور کلی یک دوربین آنالوگ با یک ولتاژ و جریان شارژ می شود.

Angle

معادل فارسی آن زاویه است. این اصطلاح به معنی میدان دید است. به عنوان مثال یک لنز ۳۵ میلی متری استاندارد می تواند در زوایای مختلفی مثل ۳۰ درجه تنظیم شود. در عمل میدان دید بر اساس محیطی که قرار است تحت پوشش قرار بگیرد تنظیم می شود. هر چه فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته کمتر باشد، زاویه دید آن گسترده تر خواهد بود. دوربینی که میدان دید گسترده دارد، محیط وسیع تری را تحت پوشش می دهد و در مقایسه با دوربین مدار بسته استاندارد، فاصله کانونی کوتاهتری دارد.

Angle of view

این اصطلاح فنی بیانگر افقی، عمودی و یا مورب بودن تصویر ثبت شده توسط دوربین مدار بسته است.

ANR

دستگاه NVR ( گیرنده تصاویر ویدیویی از طریق شبکه) اگر مجهز به دستگاه ANR (بازذخیره کننده خودکار تصاویر دریافت شده از طریق شبکه) باشد، این قابلیت را دارد که در صورت قطع شدن اینترنت، به صورت خودکار تصاویر را ثبت کند. این تصاویر در حافظه IPC یا همان دوربین پروتکل اینترنتی ثبت می شود. بلافاصله بعد از وصل شده اینترنت، دستگاه NVR این تصاویر ویدیویی را دریافت و ضبط می کند.

Aspect ratio

این اصطلاح به معنی نسبت اندازه تصویر است و بیانگر نسبت اندازه پهنای تصویر به درازای آن است. این نسبت در نمایشگرهای تلویزیون و رایانه ۴:۳ و در تلویزیون های HD برابر ۹:۱۶ است.

(Backlight Compensation (BLC

توانایی دوربین مداربسته برای تعادل توری هنگامی که در پشت جسم متمرکز نور زیادی وجود داشته باشد.

BNC

مخفف British Naval Connector اتصالات نیروی دریایی بریتانیا!
یک رابط بین کابل کواکسیل و یک خروجی یا ورودی باشد که بصورت نر و مادگی تولید می شود.

Bitmap

بین مپ یک فایل دیتا است و نشانگر شبکه مستطیل شکل پیکسل ها می باشد. این مشخصه، میزان فضای لازم و رنگ هر پیکسل را در صفحه نمایش معین می کند. گیف ها و JPEG ها نمونه ای از تصاویر هستند که حاوی bitmap هستند.

Bluetooth

اکثر شما با مفهوم این واژه آشنایی دارید. بلوتوث برای ارسال بی سیم صدا و اطلاعات بین گوشی های همراه، رایانه ها، لپ تاب، و سیستم های دوربین مداربسته کاربرد دارد.

Bit rate

به معنای نرخ بیت بوده و سرعت انتقال اطلاعات را نشان می دهد.  واحد اندازه گیری آن کیلوبیت بر ثانیه و یا مگابیت بر ثانیه است.

Camera

گیرنده عکس که این دستگاهی که با بهرگیری از امواج و با گرفتن عکسهای پی در پی و ارسال به ترتیب به مانیتور تصاویر را پخش می کند.

Camera format

این اصطلاح اندازه تقریبی دستگاه تصویربرداری مدار بسته را بر اساس خط تراشه و قطر مجرای آن بیان می کند. در حال حاضر اندازه فرمت اغلب دوربین های مداربسته ی موجود در بازار ۱، ۲/۳، ۱/۳ و … اینچ می باشد.

CCD

اصطلاح CCD مخفف واژه Charge Copled Device است. این چیپ ست در واقع پرده شبکیه دوربین می باشد که با دریافت نور و تبدیل آن به جریان الکتریکی باعث تشکیل تصویر می شود، یک CCD خوب می تواند تصویر را در حداقل میزان نور محیط ثبت و کیفیت و رزولوشن آن را به خوبی حفظ کند.

CIF

اصطلاح CIF به رزولوشن تصاویر دوربین مدار بسته آنالوگ (۲۸۸*۳۵۲ پیکسل و ۲۴۰*۳۵۲ پیکسل) اطلاق می شود.

Codec

در مهندسی ارتباطات، به رمزگذاری و رمز گشایی Codec (کدک) گفته می شود. کدک در مدارها و تراشه های الکترونیکی برای تبدیل سیگنال های صوتی و ویدیویی آنالوگ به دیجیتال استقاده می شود. کدک ها همچنین توانایی تبدیل سیگنال های دیجیتالی به آنالوگ را دارند.

Contrast

کنتراست میزان تفاوت بین روشن ترین و تاریک ترین قسمت تصویر را تعیین می کند.

Coaxial Cable

کابل های مورد استفاده برای انتقال سیگنال آنالوگ یک دوربین مداربسته به مانیتور ویا DVR . که از هسته مسی و عایق و سپر مسی بافته شده همراه با عایق می باشد.

CS-Mount

به طور کلی فاصله لنز دوربین تا سنسور دریافت کننده تصویر در سیستم دوربین مداربسته را می گویند.

Depth of field

معادل فارسی آن عمق میدان است و بیانگر ناحیه واضح در جلوتر و عقب تر از مرکز کانونی است. هر چه عمق میدان بیشتر باشد، مسافت طولانی تری با وضوح بالا ثبت می شود. اندازه لنز و نورپردازی مکان، تاثیر زیادی بر عمق میدان دارد.

(Digital Video Recorder (DVR

دستگاهی است که پردازش و فشرده سازی را از یک دوربین آنالوگ انجام داده و آنها را بر روی هارد دیسک ذخیره می کند

Dynamic IP Address

ارائه شده توسط  ISP ،IP آدرسی است که هر زمان کامپیوتر را روشن می کنید تغییر می کند .این IP آدرس از آی پی استاتیک امنیت بیشتری دارد

Ethernet

به شبکه اتصال محلی LAN گفته می شود. اترنت نوعی LAN است و پراستفاده ترین شبکه اتصال محلی می باشد. سرعت انتقال اطلاعات در اترنت اغلب ۱۰ مگابیت بر ثانیه و ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است.

Encoder/Decoder

دستگاهی است برای رمزگزاری یا رمزگشایی برای دوربین های آنالوگ و یا IP  برای ارسال آن به DVR یا NVR

Factory default setting

تنظیمات کارخانه بیانگر تنظیماتی است که به صورت پیش فرض و توسط شرکت سازنده دوربین مداربسته، اعمال می شود. اگر سیستم دوربین مدار بسته به تنظیمات کارخانه برگردانده شود، تنظیمات کاربر پاک می شود.

Frame

فریم یا قاب یک تصویر ویدیویی کامل است. در سيستم CCIR/PAL ازتركيب ۶۲۵ خط ودر سيستم EIA /NTSC از تركيب ۵۲۵ خط يک فريم ساخته می شود سيستم پال ۲۵ فريم بر ثانيه و سيستم NTSC ۳۰ فريم بر ثانيه دارد .

(Infrared Cut Filter Removal (ICR

یک مادون قرمز است که مقابل حسگر تصویر در روی لنز دوربین قرار داده شده و برای حذف موج مادون قرمز است که در روز تصویر را خدشه دار می کند.

Internet Protocol (IP) Camera

یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته ارسال تصویر دوربین و دریافت داده ها بر روی اینترنت. این فشرده سازی فیلم ها به خودی خود، و می تواند فیلم های به طور مستقیم بر روی هارد ذخیره.کند با بهره گیری از کابل لن برای انتقال داده ها و منبع تغذیه.

Quad

اصطلاح بعدی سیستم كواد مي باشد كه قادر است تصوير چهار دوربين مختلف را بطور همزمان بر روي تلويزيون نمايش دهد. البته كواد های هشت كاناله نيز وجود دارند كه می توانند تصاوير هشت دستگاه دوربين را بر روی تلويزيون به صورت دو صفحه چهارتايی كه با فاصله زمانی قابل تنظيم، بصورت پشت سر هم مي آيند، نمايش دهند.

Remote Viewing

یکی از ویژگی های دستگاه  DVRs و NVRs است . این قابلیت به مالک اجازه می دهد فیلم های زنده و ضبط شده دوربین مداربسته را از طریق لپ تاپ، تلفن  هوشمند، رایانه و… و با اتصال به اینترنت مشاهده و کنترل کند.

HDD

این اصطلاح خلاصه شده عبارت (Hard Disk Drive) بوده و نام دستگاهی برای ذخیره داده های دیجیتال و تصاویر است. محدوده ذخیره تصاویر در یک هارد از ۲۵۰ گیگابایت تا ۲ ترابایت است.

Motion detection

معنای فارسی آن تشخیص حرکتی است. با استفاده از این تکنولوژی شما می توانید نقاطی در تصویر را انتخاب و عدم حرکت اشخاص و اجسام را در این محدوده ها کنترل نمایید، این فناوری دوربین مداربسته را قادر می سازد در صورت شناسایی حرکت مشکوک، این هشدار امنیتی را به کاربر اطلاع دهد.

(Network Video Recorder (NVR

نرم افزاری است برای مشاهده ویدیو دوربین های IP و آن را بر روی هارد یا هر دستگاه ذخیره سازی ذخیره می کند.
معمولا به یک سرور برای کنترل دوربین های متعدد، یکپارچه شده است.

OSD

قابلیتی است که تنظیماتی را در روی خود دوربین جا داده است و می توان بدون DVR آن را تغییر داد.

Port Forwarding

روند باز کردن پورت در مودم یا روتر است که اجازه می دهد ترافیک در ورودی و خروجی روتر باز بگذارد و تابع قوانین تعریف نشده باشد.

Resolution

وضوح تصویر توسط یک دوربین است. رزولوشن بالاتر، کیفیت تصویر بهتر است.

Varifocal Lens

یک لنز که فاصله کانونی آن را می توان به صورت دستی تغییر داد.

(Wide Dynamic Range (WDR

توانایی یک دوربین را در جبران با سطوح مختلف نور و تنطیم نور پشت اشیا یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته می باشد

Zoom

توانایی دوربین برای بزرگنمایی یک تصویر است. که به دو صورت OPTICAL وDIGITAL است.

امیدواریم مقاله اصطلاحات کاربردی دوربین مداربسته به شما همراهان گرامی در زمینه تخصصی دوربین مداربسته کمک کرده باشد. جهت ارائه خدمات نصب وراه اندازی وپشتیبانی فنی شرکت الکتروسایه با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمائید.

بوسیله | 2019-02-24T11:53:32+00:00 فوریه 24th, 2019|مقالات|