انواع دوربین مداربسته را بر اساس جنبه های مختلف می توان دسته بندی کرد. برای خرید دوربین امنیتی، به دلیل تنوع زیاد آن گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد و ممکن است در انتخاب، دچار تردید شوید. در نتیجه بهتر است شناخت کلی در این زمینه داشته باشید تا گزینه مناسب تری را انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

در ضمن تمام مدل های دوربین های مداربسته را می توان بصورت ردیاب حرکتی تنظیم کرد که فقط در زمان حرکت یا فعالیت، ضبط انجام شود. این کار باعث صرفه جویی در ساعت های بی شماری در فضای ذخیره سازی می شود.

انواع دوربین مداربسته از نظر تکنولوژی:

آنالوگ

یک سیستم آنالوگ، دوربین مداربسته را از طریق کابل کواکسیال مستقیماً به یک ضبط کننده ویدئو (DVR) ارسال و سپس سیگنال ها را به فیلم دیجیتال تبدیل می کند. سیستم های آنالوگ معمولاً قیمت کمتری دارند و به پهنای باند کمتری نیاز دارند.

شبکه ای یا  IP

دوربین IP با استفاده از فناوری POE از طریق شبکه، سیگنال دیجیتال را به یک ضبط کننده ویدیوی شبکه (NVR) انتقال می دهد.

برای اطلاعات بیشتر از این فناوری می توانید مقاله آشنایی با سیستم POE و مزایا و معایب آن را مطالعه کنید.

دوربین IP در مقایسه با دوربین آنالوگ، نصب آسانی دارد. به دلیل بهبود کیفیت ویدئو و سرعت اینترنت، کاربرد دوربین های IP بیشتر شده است. کاهش کابل کشی، بالاترین کیفیت تصویر و قابلیت های بزرگنمایی از مزایای دوربین IP هستند.

HD

دوربین های مداربسته HD می توانند با نرخ فریم بالا و با وضوح تصویر بالا ضبط کنند. این نوع دوربین به پهنای باند بالایی نیاز دارد و جزئیات دقیقی را ضبط می کند در حالی که امکان بزرگنمایی بدون از دست دادن کیفیت تصویر را دارد. در سال های اخیر کاربرد این دوربین ها گسترده تر و مقرون به صرفه تر شده است.

انواع دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری:

دوربین مداربسته دام

این دوربین ها دارای محفظه گنبدی شکل هستند و از لحاظ ظاهری زیبا و جمع و جور و مقاوم در برابر خرابکاری هستند.

فرم گنبدی این دوربین ها باعث شده قابل توجه نباشند. پایه های نیم دایره ای شکل، برای جلب توجه کمتر و مخفی کردن زاویه دید دوربین است از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید آن را تشخیص دهند.

اکثر این دوربین‌ ها لنزهایی با فاصله کانونی ۶/۳ یا ۴ میلیمتر دارند که از آنها برای نظارت در فضاهای بسته مانند فروشگاه ها استفاده می شود.

انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته بولت

دوربین های بولت دارای فرمی شبیه گلوله یا سیلندر مخروطی هستند. آنها بیشتر در فضای باز و برای کاربرد در راهنمایی و رانندگی، پلیس و … کاربرد دارند خصوصاً در مناطقی که مشاهده طولانی نیاز باشد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به پست مزایای دوربین مداربسته بولت مراجعه کنید.

دوربین بولت

دوربین مینیاتوری یا پین هول یا سوزنی

این دوربین ها نوعی دوربین مخفی محسوب می شوند که تفاوت آن با سایر دوربین های مخفی این است که با سیم هستند و دید در شب ندارند.

دوربین سوزنی

دوربین مداربسته اسپیددام یا PTZ   

PTZ مخفف pan ،tilt ،zoom است. این دوربین با امکان چرخش، گردش و زوم سریع قابل تنظیم است.

در مناطقی که حساس به نظارت زنده هستند مانند شهرها، مراکز حمل و نقل، استادیوم های ورزشی و انبارها مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین مداربسته اسپیددام

انواع دوربین مداربسته از نظر مکان نصب:

دوربین های امنیتی در فضای باز

دوربین در فضای باز باید ضد آب باشد تا در هوای بارانی هم بتواند کار کند.

دوربین های امنیتی در فضای سرپوشیده

اگر محل موردنظر شما سرپوشیده و بسته است باید دوربین مربوط به آن محیط را انتخاب کنید.

انواع دوربین مداربسته از نظر لنز:

دوربین بولت ممکن است دارای لنز ثابت یا لنز وریفوکال باشد.

دوربین مداربسته لنز ثابت

در این دوربین ها فاصله کانونی و زاویه دید ثابت است.

دوربین مداربسته لنز متغیر یا وریفوکال

در این دوربین ها فاصله کانونی و زاویه دید قابل تغییر و تنظیم است.

انواع دوربین مداربسته بیسیم:

دوربین مداربسته وایفای

دوربین های wifi دارای نصب آسان و انعطاف پذیری بیشتر هستند. دو مدل دارند که مدل دو بانده بهتر است و تداخل سیگنال و قطعی اینترنت ایجاد نمی کند.

دوربین سیمکارتی

دوربین های امنیتی دارای سیم کارت یا دوربین های امنیتی تلفن همراه، در شبکه 3G / 4G کار می کنند. فیلم ها در مموری ذخیره می شوند و می توان فیلم ها را بدون WiFi و برق از هر جایی مشاهده کرد.

دوربین مداربسته باتری خور

در این دوربین ها به جای برق از باتری داخلی دوربین که تا ماه ها شارژ دارد استفاده می شود و درصورت اتمام شارژ باتری، باید شارژ شود. می توان فیلم ها را بدون WiFi و برق بر روی مموری ضبط کرد اما اگر در محل نصب، قابلیت وایفای نباشد امکان مشاهده تصویر از راه دور با مبایل نخواهد بود.

دوربین مداربسته بلوتوثی

استفاده از فناوری بلوتوث بر روی دوربین های امنیتی، تنظیم آن را در فاصله کم (معمولاً بین 10 تا 100 متر) آسان می کند.

دوربین مخفی بیسیم

دوربین های بسیار کوچکی هستند که براحتی می توان مخفی کرد که معمولاً برای جاسوسی استفاده می شوند. دوربین های لامپی را می توان در این دسته بندی قرار داد زیرا داخل لامپ جاسازی شده است. معمولاً کاربرد آن غیرقانونی است. در بین دوربین های مخفی، دوربین لامپی و دوربین مینیاتوری، قانونی می باشند.

دوربین مخفی

دوربین مداربسته کودک یا وب کم

این دوربین ها برای کنترل کودک، پرستار کودک، معلولین و حیوانات خانگی کاربرد دارند.

دوربین کودک

 

دوربین مداربسته خودرو

این دوربین معمولاً بر روی داشبورد خودرو نصب می شود و برای ضبط تمام جزئیاتی که هنگام رانندگی هم در جاده و هم در داخل ماشین اتفاق می افتد بکار می رود. این دستگاه ها معمولاً توسط سیستم برق خودرو تغذیه می شوند.

دوربین خودرو

دوربین مداربسته خورشیدی

دوربین های امنیتی خورشیدی از پنل خورشیدی برای تبدیل نور خورشید به برق جریان مستقیم (DC) استفاده می کنند. اینورتر جریان مستقیم را به یک جریان متناوب (AC) منتقل می کند و از آن برای تأمین انرژی دوربین استفاده می شود. زاویه پنل برای انرژی خورشیدی قابل تنظیم است.

دوربین مداربسته خورشیدی

انواع دوربین های مداربسته از نظر قابلیت:

دوربین مداربسته دید در شب یا فروسرخ

دوربین مداربسته دید در شب دارای فیلتر IR است که با کاهش سطح نور فعال می شود و برای اینکه بدانیم در تاریکی چه اتفاقی می افتد به ما کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به پست دوربین مداربسته دید در شب و تأثیر امواج مادون قرمز آن بر گیاهان مراجعه کنید.

دوربین مداربسته نورافکن

چراغ های این دوربین در مناطق تاریک روشن می شود و نور محیط را تأمین می کند. بنابراین نیازی به نور اضافه یا مادون قرمز نخواهد بود.

رای اطلاعات بیشتر می توانید به پست نحوه نورپردازی دوربین مداربسته و عوامل تاثیر گزار بر آن مراجعه کنید.

دوربین مداربسته استارلایت

این دوربین ها دید در شب رنگی قابل تنظیم دارند.

دوربین مداربسته حرارتی

یک دوربین حرارتی از گرما برای تمایز اشیا استفاده می کند.

با دوربین های مداربسته حرارتی اشخاص موجود در دود، مه، گرد و غبار و تاریکی کامل را می توان تشخیص داد و می توان مسافت های طولانی را تا 300 متر دورتر مشاهده کرد.

این دوربین ها هزینه بالایی دارند و باید قبل از انتخاب این نوع فناوری، نیاز خود را به خوبی سنجید.

در زمینه قابلیت ها، مکالمه دوطرفه، ضد آب، ضد انفجار، پلاک خوان و… را نیز می توان نام برد.

اگر قادر به تهیه سیستم امنیتی نیستید: ذکر راه حل برای شما

ممکن است کسی این پیشنهاد را به شما بدهد که برای فریب سارقان و دور شدن آنها از محل، سیستم امنیتی جعلی را به جای سیستم واقعی استفاده کنید. در پاسخ باید گفت که دوربین های جعلی احتمال بی تأثیر بودنشان زیاد است زیرا برای سارقین زرنگ قابل شناسایی است و نمی تواند آنها را فریب دهد و در صورت سرقت، هیچ فیلم ضبط شده ای نخواهید داشت.

یکی از راه حل های صرفه جویی در هزینه این است که در زمان تخفیف فروشگاه ها، خرید کنید در این صورت مبلغ کمتری پرداخت می کنید.

راه حل بعدی که روشی بدون سیستم امنیتی است، این است که محل موردنظر را با رعایت نکات زیر ایمن کنید:

چراغ ردیاب حرکت نصب کنید

چند چراغ روشن بگذارید

درها و پنجره ها را چک کنید که حتماً قفل باشند

اشیاء باارزش را از نظر مردم دور نگه دارید

در صورت خروج از منزل، منزل را به همسایه بسپارید

درهای پارکینگ قفل باشد

استفاده از سگ نگهبان

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته اصفهان می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-06-21T13:28:08+04:30 ژوئن 21st, 2021|دوربین مداربسته|