از آنجایی که دوربین های مدار بسته اغلب در محیط بیرون نصب می شوند، بیشتر اوقات در معرض نور، باران، برف و مه قرار می گیرند. این شرایط محیطی تاثیر زیادی روی کیفیت تصویر دوربین های مداربسته مخصوصا در مه می گذارد. ذره های رطوبت و بخارهای موجود در مه، دلیل اصلی پایین آمدن کیفیت تصویر هستند. زمانی که هوا مه آلود است، کیفیت تا حدی پایین می آید که جزئیات صحنه به وضوح دیده نمی شود. بنابرین تکنولوژی Defog (مه زدایی) یکی از مولفه های ضروری برای دوربین های مداربسته در محیط خارج است.

امروزه یک روش متداول برای مه زدایی تصویر، استفاده از مولفه نوری IR در مه است. یکی از معایب این قابلیت، هزینه های بالای آن می باشد. این تکنولوژی، توزیع اطلاعات گرفته شده توسط حسگر تصویر را تنظیم و افزایش رنگ و جزئیات در طول پردازش های بعدی، مانند فشرده سازی را پشتیبانی می کند و باعث کاهش از دست دادن اطلاعات در تکنولوژی مه زدایی می شود.

الگوریتم های دیجیتال برای مه زدایی وجود دارند که عبارتند از:

روش بهبود تصویر غیر مدل (non-model image enhancement) و روش بازیابی تصویر مدل (model image recovery method).

در روش اول نسبت کنتراست تصویر، افزایش می یابد و بر اساس قضاوت بصری ذهنی، فرایند مه زدایی تصویر انجام می گیرد. در روش دوم، دلایلی را که کیفیت تصویر را تضعیف می کند، بررسی و شناسایی می شوند. در گام بعدی، پروسه برعکس این دلایل مخرب روی تصویر اجرا می شود. نتیجه نهایی، بهبود کیفیت تصویر اصلی است.

۱) روش بهبود تصویر Non-model

 راهکارهای معمول که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند، برابری هیستوگرام، تغییر در فیلترینگ و تئوری های منطبق بر منطق فازی هستند. برابری هستوگرام به دو نوع سراسری (global) و جزیی (partial) قابل تقسیم بندی می باشد. نوع Global دارای هزینه کم محاسباتی است، ولی میزان جزییاتی از تصویر که قابل بازیابی است، به همان نسبت اندک بوده و کافی نیست. برابری هیستوگرام از نوع partial تاثیر بهتری دارد. اما ممکن است تصویر تکه تکه دیده شده و نویز صدا را نیز افزایش دهد.

راهکار تبدیل فیلتر کیفیت تصویر خوب را فراهم می کند، اما هزینه محاسباتی و مصرف خیلی زیادی دارد که برای نظارت تصویری مناسب نیست.

مه زدایی با تئوری منطق فازی نیز به اندازه کافی ایده آل نیست.

در کل، روش های روش بهبود تصویر Non-model می تواند کیفیت تصویر را تا حدی افزایش دهد؛ اما تنها جلوه های بصری را تغییر می دهد و کیفیت تصویر به نحو موثری افزایش نمی یابد.

۲) روش بازیابی تصویر مدل

روش بازیابی تصویر مدل، شامل راهکاری از قیبل روش فیلتر کردن، حداکثر روش آنتروپی و روش تخمین عملکرد تصویر تخریب شده است. راهکار فیلتر کردن، مانند فیلترینگ کالمن، به طور کلی نیاز به محاسبات سنگین دارد. راهکار حداکثر آنتروپی وضوح بالا ایجاد می کند، اما یک الگوریتم غیر خطی با محاسبات عظیم است و پردازش محاسباتی بسیار پیچیده ای دارد. راهکار تخمین عملکرد تصویر، به طور معمول بر اساس یک مدل فیزیکی خاص مانند مدل پراکندگی اتمسفر و خاصیت قطبی مدل مه زدایی انجام می گیرد. این الگوریتم نیاز به ضبط تصویر در زمان های مختلف به عنوان تصویر مرجع برای تعیین پارامترهای مدل فیزیکی دارد و برای استفاده در سیستم نظارتی سخت است.

مه زدایی

کاربردهای تکنولوژی Defog

معمولا وجود این تکنولوژی در دوربین های اسپیددام بسیار مناسب است. زیرا از دسته دوربین های outdoor هستند و بیشتر در محیط های خارجی کاربرد دارند و در نتیجه بیشتر در معرض باد و باران و شرایط جوی نامساعد قرار دارند. از فناوری دیجیتال Defog می توان در بسیاری از پروژه های راه اندازی شده در فضاهای باز مانند بزرگراه ها، راه آهن ها، بنادر، فرودگاه ها و … استفاده نمود.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

 

بوسیله | ۱۳۹۷-۱۲-۲۰ ۱۲:۰۱:۰۴ +۰۳:۳۰ اسفند ۲۰ام, ۱۳۹۷|مقالات|