اگر با دوربین‌های امنیتی سر و کار دارید، احتمالاً اصطلاح بیت‌ریت (نرخ بیت) را شنیده اید. درک نرخ بیت و نحوه استفاده از آن در سیستم امنیتی بسیار مهم است. در این راهنما، ما درک عمیق‌تری از نرخ بیت و تأثیر این پارامتر بر عملکرد سیستم دوربین امنیتی دوربین مداربسته شما خواهیم داد.

بیت‌ریت

بیت کوچکترین واحد ممکن در محاسبات دیجیتال و شبکه، مخفف «رقم باینری» است. بیت‌ریت تعداد بیت‌هایی است که از یک نقطه معین در یک شبکه مخابراتی در مدت زمان معین، معمولاً یک ثانیه عبور می‌کند.

8 بیت معادل یک بایت است. 1024 بایت معادل 1 مگابایت، 1024 مگابایت معادل 1 گیگابایت و 1024 گیگابایت معادل 1 ترابایت است.

بیت‌ریت در دوربین مداربسته میزان قدرت پردازشی است که برای ضبط و پخش ویدیو لازم است. کیفیت ویدئو با بیت‌ریت اندازه‌گیری می‌شود. بیت‌ریت تعیین می‌کند که آیا پردازنده دوربین شما می‌تواند کیفیت تصویر را در پخش ویدیو حفظ کند یا خیر.

با داده‌های بیشتر (در نتیجه نرخ بیت بالاتر) کیفیت ویدیو بهتر است. اما این با محدودیت‌های خاصی همراه است.

بیت ریت با واحد “بیت بر ثانیه” مشخص می‌شود. به عنوان مثال، 128، 256، 512، 1024، 2048، 4096 کیلوبیت بر ثانیه و بالاتر. این مقادیر را می‌توان برای مطابقت با نیاز، تنظیم و تغییر داد.

تنظیمات بیت‌ریت

این بستگی به مدل تجهیزات امنیتی شما دارد. تنظیمات نرخ بیت را می‌توان در صفحه پیکربندی دوربین یا دستگاه ضبط پیدا کرد. معمولاً در تنظیمات پیکربندی دستگاه یافت می‌شود.

در اکثر سیستم‌های دوربین مداربسته دو نوع نرخ بیت اصلی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد: VBR و CBR

در زیر توضیح خواهیم داد که این پارامترها به چه معنا هستند.

VBR مخفف Variable Bit Rate است، به این معنی که نرخ بیت متغیر است. مقدار آن ثابت نیست و نوسان دارد. فعالیت یا حرکت بیشتر منجر به مقدار بالاتر بیت‌ریت می‌شود. فعالیت کمتر منجر به کاهش بیت‌ریت می‌شود.

هنگامی که VBR انتخاب می‌شود، مقدار بیت‌ریت باید روی بالاترین مقدار تنظیم شود و سپس سیستم به طور خودکار آن را تنظیم می‌کند. VBR به سیستم اجازه می‌دهد تا از بیت‌ریت بالا برای صحنه‌های دارای حرکت استفاده کند و زمانی که حرکتی وجود ندارد از نرخ بیت پایین استفاده کند. به این ترتیب تصاویر با کیفیت بالا در صحنه‌های مهم (با حرکت) و تصاویر با کیفیت پایین برای صحنه‌هایی با حداقل حرکت خواهید داشت.

CBR مخفف Constant Bit Rate است. به این معنی که مقدار نرخ بیت بدون توجه به نوع فعالیت ثابت می‌ماند. این مقدار نسبت به مقدار تعیین شده بیشتر یا کمتر نخواهد شد.

CBR زمانی که کیفیت ثابت یک الزام است به کار می رود، اما تأثیر منفی بر ذخیره سازی در هارد دیسک خواهد داشت. در CBR، داده‌ها به طور مداوم استفاده می‌شوند و فضای بیشتری روی هارد اشغال می‌کند.

نتیجه‌گیری: ویژگی‌های VBR از پهنای باند زیاد برای صحنه‌های مهم و پهنای باند کم برای صحنه‌های غیرضروری استفاده می‌کند. CBR بدون در نظر گرفتن نوع صحنه از همان مقدار پهنای باند (بیت در ثانیه) استفاده می‌کند. به عبارت دیگر VBR فضای بیشتری را در هارد دیسک ذخیره می‌کند.

به طور خلاصه، کیفیت تصویر با نرخ بیت متغیر بهتر از نرخ بیت ثابت است.

وضوح و بیت‌ریت

حتی اگر دوربینی با وضوح بالا داشته باشید، یک مقدار نرخ بیت نادرست ممکن است تصویر را پیکسلی و در نهایت به عنوان مدرک در دادگاه بی‌فایده کند. هر رزولوشن، صرف نظر از نوع دوربین، دارای یک مقدار نرخ بیت بهینه متناظر است که برای وضوح دوربین شما مناسب است.

اگر مقادیر بیت‌ریت دوربین خود را خیلی زیاد یا خیلی کم تنظیم کنید ممکن است قابلیت اطمینان و امنیت سیستم نظارتی شما به خطر بیفتد.

نرخ بیت خیلی زیاد

هنگامی که نرخ بیت خیلی زیاد است، ممکن است با این مشکلات مواجه شوید:

اگر نرخ بیت بی‌جهت روی حداکثر تنظیم شود، در این صورت کل پهنای باند از نمودار خارج می‌شود و NVR با مشکل مواجه می‌شود. شایع ترین علامت این است که دوربین‌های خاصی اصلاً نمایش داده نمی‌شوند. به عنوان مثال، در دستگاه‌های هایک ویژن اگر نرخ بیت خیلی زیاد باشد، علامت «بدون منابع» را روی صفحه می‌بینید (n ناشی از فراتر رفتن از محدودیت‌های پهنای باند).

نتیجه دیگر، هدر دادن فضای ذخیره‌سازی است. اگر با سرعت بیت بالا عکاسی می‌کنید، باید با حجم فایل‌های بزرگ کنار بیایید. همانطور که نرخ بیت شما بالا می‌رود، حجم فایل‌های ویدئویی که ضبط می‌کنید نیز افزایش می‌یابد.

نرخ بیت خیلی کم

اگر نرخ بیت خیلی کم باشد، کیفیت تصویر فاجعه بار (پیکسلی و تار) خواهد بود.

از چه بیت‌ریتی برای دوربین‌های امنیتی خود استفاده کنم؟

اکثر دوربین‌ها با نرخ بیت پیش‌فرض پیکربندی می‌شوند که یک مقدار توصیه شده برای عملکرد و کیفیت مطلوب است. در بیشتر موارد، نیازی به تغییر مقادیر نرخ بیت نیست، بنابراین فقط از تنظیمات پیش فرض استفاده کنید. نرخ بیت دوربین IP نباید کمتر از 40٪ یا بالاتر از 75٪ باشد.

به طور کلی، می‌توانید از اعداد بیت‌ریت ذکر شده در زیر استفاده کنید. با این حال، این اعداد به مدل دوربین و فعالیت شما بستگی دارد. اگر نمی دانید چه کاری انجام می دهید، تنظیمات پیش فرض را حفظ کنید.

Megapixel/ResolutionSuggested Value
12MP12288
4K/8MP (3840×2160)8192
5MP (2560×1440)6144
4MP (2560×1440)4096
3MP (2048×1536)4096
2MP (1920×1080)2048
1MP (1280×7201024
از چه میزان بیت برای دوربین IP استفاده کنم؟

اگر دوربین IP محدوده پیشنهادی ارائه نمی دهد، برای دوربین 2 مگاپیکسلی با استفاده از H. 265 در 15 فریم بر ثانیه از 2048 کیلوبایت بر ثانیه شروع کنید. به 1024 کیلوبایت بر ثانیه کاهش دهید و مقایسه کنید.

نرخ بیت دوربین مدار بسته چگونه محاسبه می شود؟

Bit Rate = Frame Size * Frame Rate (fps)

خلاصه ای سریع از مواردی که باید در مورد نرخ بیت در سیستم های دوربین امنیتی بدانید:

نرخ بیت مربوط به کیفیت ویدئوی سیستم شما است و با کیلوبیت بر ثانیه نمایش داده می‌شود.

اکثر دوربین‌ها و ضبط‌کننده‌ها تنظیماتی را برای مقدار بیت‌ریت دارند.

نرخ بیت می‌تواند متغیر (VBR) یا ثابت (CBR) باشد.

وضوح فیلم همیشه باید با سطح نرخ بیت صحیح مطابقت داشته باشد.

وقتی بیت‌ریت خیلی زیاد یا خیلی کم باشد، ممکن است کیفیت تصویر و عملکرد سیستم شما به خطر بیفتد.

نیازی به تغییر مقادیر پیش‌فرض نیست زیرا سطح بهینه‌سازی شده‌ای بین عملکرد کلی و کیفیت ویدیو ایجاد می‌شود. اگر نیاز به تغییر آنها دارید، مقادیر را بر اساس جدول ذکر شده در بالا تنظیم کنید.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته در اصفهان می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره‌مند شوید.

بوسیله | 2022-02-14T12:55:06+03:30 فوریه 14th, 2022|دوربین مداربسته|