دوربین‌های مداربسته در حالت کلی در دمایی مابین ۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد که دمای عملکرد دوربین یا Camera Operating Temperature نامیده می‌شود بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند. برای اثبات این مسئله سعی شده تا دوربین‌های مداربسته در شرایط آب و هوایی مختلف مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند. توجه داشته باشید زمانی که دما از بازه حرارتی ۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد بیش‌تر شود بر روی طول عمر دوربین‌ها تاثیر زیادی خواهد گذاشت. در این مقاله می‌خواهیم تا شما عزیزان را با اثرات افزایش دما بر دوربین مداربسته آشنا سازیم.

اثر دما بر دوربین مداربسته

در صورتی که درجه حرارت محیط از حد معینی بالاتر یا پائین تر رود، ممکن است مشکلاتی برای دوربین های مداربسته پیش آید که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • واکنش های شیمیایی

یکی از جوانب اثر دما بر دوربین مداربسته وقوع واکنش شیمیایی است. واکنش در حالتی که درجه حرارت از میزان مشخصی پائین تر رود، در باتری های دوربین های مداربسته افت ولتاژ اتفاق می افتد. چرا که واکنش های شیمیایی صورت گرفته در داخل باتری ها دچار اختلال شده و انرژی تولیدی افت پیدا می کند. البته اثر این حالت به صورت موقت است. به عبارتی زمانی که باتری دوربین ها را (در صورت وجود باتری البته) به نحوی گرم کنید می توانید مجددا از آن ها استفاده نمایید.

 • انبساط و انقباض

برخی از دوربین های مداربسته در اثر تغییرات شدید دمایی دچار انبساط یا انقباض می شوند. لنزهای دوربین های مداربسته با در نظر گرفتن برخی از تلورانس ها در انقباض و انبساط برل ها (Barrels) و شیشه های آن ها طراحی شده اند. اما درصورتی که تغییرات دمایی از حد خاصی فراتر روند، ممکن است مشکلات مکانیکی ای برای سیستم به وجود آید. به ویژه در مورد قطعات متحرک این مشکلات می توانند دردسر ساز شوند.

 • ذوب شدن

تمامی اجزای یک دوربین مداربسته دارای نقطه ذوب خاصی هستند. پلاستیک هایی که در ساخت قطعات و بدنه دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند دارای نقطه ذوب ویژه خود هستند. البته در طراحی و ساخت دوربین های مداربسته بخصوص در ساخت دوربین های مخصوص شرایط حرارتی بالا، نوع پلاستیک به گونه ای انتخاب می گردد که از نقطه ذوب مناسب و بالایی برخوردار باشد. همچنین پره های شاتر (Shutter Blades) از فلز ساخته شده اند. این پره ها به دلیل ضخامت بسیار اندک آن ها در معرض ذوب در دماهای بالا قرار دارند، به طوری که ممکن است در حرارت های بالا تغییر حالت داده و خراب شوند. به ویژه درصورتی که لنز دیافراگم بزرگی نصب شده باشد و دوربین به سمت خورشید یا منبع حرارتی موجود در سیستم نصب شده باشد.

 • کارکرد نادرست سیستم دوربین مداربسته

در دماهای بسیار بالا یا بسیار پائین ممکن است عملکرد سیستم دوربین مداربسته نیز دچار مشکل گردد. برای مثال در دماهای پائین، برای مثال ۲۰- درجه سانتی گراد یا پائین تر لنزهای اولتراسونیک (Ultra-Sonic Lenses) دارای فوکوس آرام تری نسبت به حالت نرمال هستند. البته این شرایط کارکرد می تواند کاملا موقتی بوده و پس از گذشت زمان و ایده آل شدن شرایط دمایی رفع گردد. بعلاوه LCD های دوربین های مداربسته نیز ممکن است در دماهای بسیار پایین دچار مشکل شوند. چراکه این LCD ها حقیقتا کریستال خالص نیستند و می توانند در دماهای پائین به علت ساختار شبکه دچار اختلال شوند.

 • افزایش سطح نویز حسگرها

سطح نویز در سنسورهای دوربین های مداربسته با درجه حرارت افزایش پیدا می کند. در واقع حتی اگر سیستم های الکترونیکی دوربین های مداربسته معمولی نیز بتواند درجه حرارت های بالا را تحمل کند، سنسورها نخواهند توانست میزان نور ورودی به سیستم را کنترل کرده و تصویری درست از ویوی مورد نظر ارائه دهند.

 • کاهش روشنایی نمایشگرها

در صورت استفاده از یک نمایشگر LED برای دوربین های مداربسته شاهد خواهید بود که با افزایش درجه حرارت روشنایی کاهش پیدا می کند.

اثر دما بر دوربین مداربسته

اثر دما بر دوربین مداربسته

همانطور که در شکل نیز مشاهده می کنید، میزان روشنایی LED ها در دمای عملیاتی نرمال ۲۵ درجه سانتی گراد معادل %۱۰۰ آن است. اما با افزایش دما به ۷۵ درجه سانتی گراد این روشنایی به %۸۰ افت پیدا می کند. با افزایش دمای عملیاتی به ۱۷۵ درجه سانتی گراد نیز میزان روشنایی از نصف نیز کمتر شده و به %۴۰ کاهش خواهد یافت. در واقع بصورت تجربی می توان نتیجه گرفت که میزان روشنایی LED های سیستم با دما بصورت خطی (Linear) تغییر می کند.

 • کاهش عمر قطعات دوربین مداربسته

کاهش یا افزایش شدید دما و در واقع شرایط دمایی بسیار متفاوت از شرایط ایده آل عملیاتی دوربین می تواند سبب کاهش عمر مفید قطعات دوربین نیز شود. برای مثال، افزایش حرارت سبب کاهش عمر مفید نمایشگرهای LED دوربین های مداربسته، بدنه های پلاستیکی آن ها و … می گردد.

 • افزایش مقاومت کابل های دوربین مداربسته

مقاومت کابل های دوربین مداربسته با افزایش دما افزایش پیدا می کند. افزایش مقاومت الکتریکی رسانای بکار رفته در کابل دوربین مداربسته نیز سبب افت سیگنال و نزول کیفیت تصویر و کاهش رزولوشن (Resolution) می گردد.

دوربین‌هایی که شرایط آب و هوایی خاصی دارند

در مناطقی که شرایط آب و هوایی آن سخت است باید از دوربین‌هایی استفاده کرد که در مقابل دمای کمتر از ۰ درجه یا بالاتر از ۴۰ درجه سانتی گراد مقاوم بوده و دچار مشکل نشوند. لازم است تا به مصرف کنندگان عزیز توصیه کنیم در مکان‌هایی که شرایط آب هوایی خاصی دارند به هیچ وجه از دوربین‌های معمولی استفاده نکنند. این دوربین‌های مدار بسته که توسط شرکت‌های معتبر برای محیط‌های کار خاصی که محیط گرم و شدت گرمایی بالایی دارند ساخته و تولید می‌شود و بنابراین به راحتی دچار اختلال در عملکرد نخواهند شد.

دما

معرفی دوربین مداربسته ضد حرارتی

هایک ویژن یکی از تولید کننده های برتر و پیشرو صنعت دوربین مداربسته و امنیت در جهان است . این شرکت محصولی متفاوت و با مقاومتی بالا در برابر حرارت را رونمایی کرد ، این دوربین ها می توانند در دمای ۳۰- سانتیگراد الی  +۱۵۰سانتیگراد به آسانی کار کنند .
تکنولوژی دوربین مداربسته حرارتی جهت استفاده در سناریو های صنعتی و آزمایشگاهایی که شرایط محیطی خاصی دارند بسیار مناسب است .

بدنه ضد حرارتی

بدنه دوربین مداربسته ضد حرارتی این شرکت به گونه ای طراحی شده است که از آسیب های ناشی از نور مستقیم خورشید و گرما شدید ممکن است رخ دهد جلوگیری کند .

بدنه دوربین مداربسته ضد حرارتی ساخته شده از یک ماژول کنترل کننده دما (ترموستات) است که  با کنترل کردن دما توانسته است ۲۰۰۰۰ ساعت طول عمر این دوربین را افزایش دهد .
این ماژول دمای دوربین را تا دمای ۴۵ درجه سانتیگراد کنترل می کند و در حالت کولینگ قوی تر می تواند تا دمای ۸۵ درجه سانتیگراد را کنترل کند ، در نتیجه تمامی قطعات مهم دوربین تحت تاثیر حرارت قرار نمی گیرند و عمر بهتری دارند.

در بعضی از مدل های دوربین مداربسته ضد حرارتی پیشرفته قابلیت هایی همچون استاندارد IP برای مقاومت در برابر آب نیز وجود دارد .

بدنه این سری از دوربین ها بگونه ای طراحی شده اند که می توانند در محیط هایی با درجه حرارت بالا مثل نیروگاها ، کارخانه ها ، گاراهای تولیدی و غیره دوربین بدون هیچ آسیبی بتواند به درستی کار کند.

قالبی به شکل گلوله

جالب است بدانید اکثر دوربین های مداربسته ضد حرارتی به شکل گلوله هستند .مرکز توسعه شرکت Hikvision دوربین مداربسته ضد حرارتی به شکل گلوله ای خود را که از قابلیت DarkFighter بهره مند است رونمایی کرد ، بدین معنی که کاربران علاوه بر مقاومت دوربین هایشان در جایی با دمای حرارتی بالا می توانند در مواقعی که محیط تاریک است تصاویر را واضح تر مشاهده کنند .

 • غالبا دوربین مداربسته ضد حرارتی مانند سایر دوربین های دیگر از قابلیت هایی همچون :

  دوربین مگاپیکسلی
  رزولوشن HD
  زاویه دید
  دید در شب
  و غیره بهره مند است.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید

بوسیله | ۱۳۹۸-۳-۲۶ ۱۳:۰۹:۴۱ +۰۴:۳۰ خرداد ۲۶ام, ۱۳۹۸|مقالات|