تغییرات شدید دما در یک دوره کوتاه مدت یا طولانی، وسایل الکتریکی مانند تجهیزات نظارتی و دوربین مداربسته را تحت تأثیر قرار می دهد. وسایل برقی برای محدوده دمای مشخصی طراحی شده اند زیرا انواع مختلف آب و هوا اثرات خود را بر روی اجزای مختلف دوربین نظارتی می گذارد.

دمای کاری مناسب برای تمام دوربین های مداربسته در کاتالوگ محصول قید شده است. این دما توسط تولید کنندگان دوربین در مرحله آزمایش اولیه مشخص می شود. برخی از دوربین ها می توانند در دامنه دمایی 10- درجه سانتی گراد تا 55+ درجه سانتی گراد عملکرد خوبی داشته باشند. برخی حتی دمای حدود 30- درجه سانتیگراد یا 40- درجه سانتی گراد است را تحمل می کنند.

برای زمستان های سخت آلاسکا (دمای حدود 60- تا 80- درجه سانتی گراد) یافتن دوربین فضای باز کمی دشوار است زیرا احتمال یافتن دوربین امنیتی که از پس چنین هوای سردی بر آید، پایین است.

تأثیر هوای سرد بر دوربین های مداربسته

آب و هوای سرد ممکن است باعث توقف عملکرد دوربین شود یا بر لنز آن تأثیر بگذارد.

یک دوربین بدون محافظ می تواند در اثر یخ بندان آسیب ببیند. اگر در اطراف دوربین رطوبت باشد و دمای هوا به زیر انجماد برسد، یخ زدگی ناشی از رطوبت و دما می تواند بر روی لنز دوربین ایجاد شود.

برای نصب دوربین امنیتی در فضای داخلی، نیازی به نگرانی بابت دمای کار دوربین نیست.

معمولاً در زمستان های سرد، سیستم گرمایشی روشن است. بنابراین دمای داخل ملک باعث می شود سیستم های امنیتی دوربین مداربسته در همه شرایط آب و هوایی به طور معمول کار کنند.

تأثیر دما

چگونه می توان دوربین مداربسته خود را از سرمای زیاد محافظت کرد؟

1.امروزه اکثر دوربین ها ضد سرما هستند و می توانند تا 32 درجه فارنهایت یا 0 درجه سانتیگراد کار کنند در نتیجه اغلب از پس دمای بسیار پایین برمی آیند.

محفظه های ضد آب و هوا می تواند از آسیب ناشی از آن پیشگیری کند. در سیستم های  IP بررسی کنید که آیا دارای IP صحیح هستند. درجه بندی های IP برای شرایط مختلف از جمله غوطه وری در آب و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار طراحی شده است. دوربین ها برای مقاومت در برابر آب و هوای سخت به محفظه ای با حداقل IP66 نیاز دارند.

رتبه بندی IP شامل دو رقم است که مقاومت دوربین را در شرایط آب و هوایی مختلف بررسی می کند. اولین رقم زیر پیشوند IP نشان می دهد که دوربین در برابر نفوذ اجسام جامد مانند گرد و غبار و باد چقدر مقاومت می کند و از 0 (بدون محافظت) تا 6 (محافظت کامل در برابر گرد و غبار و خاک) است. عدد دوم نشان می دهد که دوربین در برابر رطوبت چقدر مقاوم است و از 0 (بدون محافظت) تا 9 (محافظت در برابر رطوبت بالا) است.

بیشتر دوربین های امنیتی در فضای باز دارای درجه IP66 هستند. این بدان معنی است که از محافظت کامل در برابر نفوذ گرد و غبار محافظت می کنند اما نباید در آب غوطه ور شوند. آنها معمولاً از باران ، برف ، گرما و سرما در امان هستند.

2.در زمستان، دوربین امنیتی خود را ماهانه یک بار با یک پارچه نرم تمیز کنید.

3.از بسته های ژل سرد یا کولر می توان استفاده کرد.

دوربین خود را درون یک حوله قرار داده و روی آن بسته های ژل سرد قرار دهید. این امر باعث خیس شدن دوربین نمی شود و آن را خنک می کند. همچنین می توانید دوربین خود را در معرض کولر قرار دهید.

4.در برخی از مدل های برند Huawei دوربین در هوای سرد به صورت خودکار وارد حالت راه اندازی دمای پایین می شود. چراغ روشن کننده باعث گرم شدن دوربین می شود. راه اندازی با دمای پایین حداکثر یک ساعت طول می کشد و سپس به طور خودکار از این حالت خارج می شود.

5.باتری ها بیشتر با تغییرات دما مواجه هستند و افت 10 درجه سانتیگراد می تواند به طور قابل توجهی عمر باتری را کاهش دهد.

اگر دوربین شما با باتری کار می کند حتماً آن را در زمستان شارژ نگه دارید. باتری ها در دمای پایین (تا 3- درجه سانتیگراد) سریعتر شارژ خود را از دست می دهند و باید مرتب شارژ شود بنابراین در صورت امکان دوربین را به قسمت گرمتر منتقل کنید مثلاً جایی که نور خورشید بیشتر است.

6.اگر از پنل (صفحه) خورشیدی برای شارژ دوربین مداربسته خود استفاده می کنید به دلایل زیر ممکن است پنل نتواند انرژی لازم برای دوربین را تأمین کند در نتیجه سعی کنیم از این موارد پیشگیری کنیم:

هوای سرد

سایه

گرد و غبار یا آوار

پوشش برف پنل

تأثیر هوای گرم بر دوربین های مداربسته

بارزترین تأثیر گرما این است که کیفیت تصویر با نوسانات زیاد دما کاهش می یابد. باید گرما کنترل شود تا از افت کیفیت جلوگیری شود.

چگونه می توان دوربین مداربسته خود را از درجه حرارت بالا محافظت کرد؟

دوربین خود را تا حد ممکن خنک نگه دارید.

دوربین را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید و از چتر یا سایه موقت استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم دوربین را با نوعی پناهگاه خانگی بپوشانید یا در زیر سایه بان نصب کنید.

آیا دوربین مداربسته در باران دید دارد؟

باران یا برف شدید یا وزش باد شدید می تواند دید دوربین را منحرف کند.

دوربین های مداربسته حرارتی و دید در شب می توانند در باران، دود و مه تا حدودی تصویر داشته باشند. دوربین حرارتی حرارت بدن را تشخیص می دهند و نیازی به منبع روشنایی ندارند.

چگونه می توانم دوربین مداربسته امنیتی خود را ضد آب کنم؟

روزنه ها را با مواد ضد آب مانند سیلیکون و مهر و موم پر کنید.

برای پوشاندن روزنه ها از روکش های بیرونی ضد آب استفاده کنید.

تأثیر دما بر اجزای سیستم نظارتی

باد و برف می تواند کابل نامناسب و اتصالات محافظت نشده در فضای باز را از بین ببرد. اگرچه حساسیت NVR حتی شدیدتر از دوربین IP است اما به این دلیل که NVR به ندرت در فضای باز قرار می گیرد احتمال آسیب به آن کاهش می یابد. با این حال اگر این دستگاه ها یک شب در یک وسیله نقلیه در فضای باز و در هوای زیر یخ زدگی ذخیره شوند و سپس بلافاصله نصب و روشن شوند خطر وجود دارد. هارد دیسک ها می توانند خراب شوند یا آسیب ببینند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته در اصفهان می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مند شوید.

بوسیله | 2021-07-12T12:34:20+00:00 جولای 12th, 2021|دوربین مداربسته|