پیشرفت‌های جدید در فناوری دوربین‌های مداربسته دو نوآوری را معرفی کرده که دید در شب را به شدت بهبود می‌بخشد. این شامل تکنولوژی استارلایت و وارملایت می‌باشد. در این مقاله تفاوت‌های این دو تکنولوژی با دوربین مادون قرمز سنتی را بررسی می‌کنیم:

تکنولوژی وارملایت:

دوربین وارملایت (warm light) امکان دیدن تصاویر تمام رنگی را در تاریکی کامل فراهم می‌کند. حالت پیش‌فرض تصویر، رنگی است و تصویر سیاه و سفید ندارد. نور استفاده شده در این دوربین، نوع مرئی می‌باشد و برخلاف دید در شب معمولی، نیاز به آی‌آرکات برای تشخیص نورهای غیرمرئی نیست. برای اطلاعات بیشتر در مورد آی‌آرکات می‌توانید مقاله اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته را مطالعه کنید.

یکی از معایب این تکنولوژِی، نور زیاد آن در شب است که محیط را روشن می‌کند. در برخی از مکان‌ها که نیاز به پنهان شدن دوربین است کاربردی ندارد. بنابراین برای هر موقعیتی ایده آل نیست. به عنوان مثال برای دوربینی که رو به اتاق خواب است. البته موقعیت‌های زیادی وجود دارد که روشن شدن منطقه موردنظر ایده‌آل نیست.

شکل زیر، تصویر دوربین وارملایت در شب می‌باشد.

وارملایت

تکنولوژی استارلایت:

این فناوری نسبتاً پیشرفته است و به نظر می‌رسد یک جهش بزرگ به جلو در دید در شب باشد. استارلایت یک فناوری تقویت‌کننده نور است. نور استفاده شده در این دوربین، نوع غیرمرئی یا IR می‌باشد. دید در شب استارلایت بهترین وضوح شب را فراهم می‌کند.

به طور خلاصه، فناوری Starlight دارای حسگرهای ویژه نور هستند که دوربین را قادر می‌سازد تا تصویر رنگی را در شرایط نور کم نشان دهد. عملکرد نور مادون قرمز آن به این صورت است که در شرایط نور کم یا بدون نور، روشنایی ندارد.

در شکل زیر تفاوت تصویر دوربین معمولی و استارلایت در شب را مشاهده می‌کنید.

تکنولوژی استارلایت

دوربین‌های دید در شب Starlight چگونه کار می‌کنند؟

دوربین استارلایت از سنسورهای بزرگتر، دیافراگم بازتر و کاهش سرعت شاتر برای جمع‌آوری نور کافی به منظور شناسایی چهره و شماره پلاک انسان استفاده می‌کند، حتی زمانی که چشمان انسان چیزی را نمی‌بیند.

دید در شب رنگی در مقابل سیاه و سفید

دوربین‌های Starlight بهترین کیفیت دید در شب را ارائه می‌دهند، اما نه لزوماً دید در شب رنگی.

اکثر دوربین‌های امنیتی استارلایت، در شرایط نوری بسیار ضعیف برای مشاهده واضح جزئیات مانند چهره انسان و شماره پلاک، به طور خودکار به حالت سیاه و سفید تبدیل می‌شوند (حالت پیش‌فرض تصویر آن سیاه و سفید است).

البته می‌توانید به صورت دستی دید در شب سیاه و سفید آن را به نوع رنگی تغییر دهید.

وضوح بالای دوربین‌های امنیتی Starlight

وضوح بالا در مورد تکنولوژی استارلایت یک ویژگی خاص است. دوربین‌های starlight دارای حسگر فوق‌العاده حساس و لنز خاصی هستند تا دید در شب استثنایی را تضمین کنند.

این بدان معناست که شما قادر خواهید بود شماره پلاک و چهره افراد را در طول شب به وضوح ببینید، در صورتی که دوربین‌های دیگر قادر به شناسایی جزئیات نیستند.

سیاه یا رنگی بودن تصویر برای دوربین مداربسته چندان مهم نیست. دوربین امنیتی برای جمع‌آوری شواهد جرم استفاده می‌شود که به دلیل رنگ آن قابل قبول‌تر نخواهد بود.

حتی دوربین‌های استارلایتی وجود دارد که استانداردهای استفاده از تحقیقات جغرافیایی و نظامی دارند. برای مثال دوربین‌هایی که در زیر آب استفاده می‌شوند، یک بار گزارش شده‌اند که نورتابی زیستی را ثبت می‌کنند.

دوربین‌های IR

دوربین‌های IR یا دید در شب از نور مادون قرمز برای روشن کردن تصاویر در تاریکی استفاده می‌کنند. چشم ما قادر به دیدن آن نیست، اما نور مادون قرمز در واقع در اطراف ما وجود دارد. دوربین‌های IR طول موج‌های مادون قرمز نامرئی را شناسایی می‌کنند و دوربین را قادر می‌سازند در تاریکی ببیند. نور مادون قرمز طول موج بیشتر و فرکانس کمتری نسبت به نور مرئی معمولی دارد.

مکان‌هایی برای نصب وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را با LEDهای IR یکپارچه دوربین‌های نظارتی پوشاند. به خصوص با نظارت بر اموال یا جاده‌های دسترسی، عملکرد LEDهای IR داخلی کافی نیست و باید با چراغ‌های جلوی مادون قرمز اضافی استفاده شود. دلیل دیگر تمایل حشرات به منبع روشنایی است. اگرچه طیف IR تنها به عنوان درخشش قرمز در چشم انسان درک می‌شود، اما در تابستان حشرات را جذب می‌کند. این اثر انبوهی از حشرات است که مستقیماً در مقابل لنز دوربین قرار گرفته و در نتیجه بر دید دوربین نظارت تأثیر می‌گذارد. از آنجایی که دید در شب به طور کلی محدود است، این ممکن است منجر به محدودیت‌هایی در ارزیابی شود. به خصوص هنگام استفاده از تشخیص حرکت، می‌تواند به هشدارهای کاذب منجر شود. تنها راه مؤثر برای جلوگیری از این امر، استفاده از روشن‌کننده LED مادون قرمز خارجی است که معمولاً در فاصله یک متری دوربین قرار می‌گیرد.

در برنامه‌های حرفه‌ای در فضای باز، اغلب نورافکن خارجی IR استفاده می‌شود.

تفاوت بین دید در شب معمولی و Starlight چیست؟

IR در مقابل استارلایت: تکنولوژی دید در شب استارلایت از نظر وضوح و کیفیت تصویر، دید در شب بهتری نسبت به دوربین‌های دید در شب IR معمولی دارد و حتی در شرایط نور کم که دوربین‌های دیگر باید چراغ‌های IR خود را روشن کنند، دید در شب رنگی ارائه می‌دهد.

تکنولوژی استارلایت نیز از نور غیر مرئی استفاده می‌کند. دارای قابلیت دید در شب بهتری نسبت به دوربین‌های مداربسته دید در شب مبتنی بر IR از نظر وضوح و کیفیت تصاویر در شرایط نور کم یا بدون نور هستند.

این به این دلیل است که دوربین‌های استارلایت می‌توانند از نور طبیعی حداکثر بهره را ببرند و با حسگرهای پیشرفته، تصاویری برتر تولید کنند. بنابراین می‌توانید دید در شب آن را به عنوان نسخه واضح‌تر و پیشرفته‌تر دید در شب IR در نظر بگیرید.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد. برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته و دزدگیر در اصفهان می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره‌مند شوید.

بوسیله | 2021-12-26T12:46:07+03:30 نوامبر 28th, 2021|دوربین مداربسته|