تشخیص چهره راهی برای شناسایی یا تأیید هویت افراد با استفاده از چهره آن‌هاست. قابلیت تشخیص چهره در دوربین­‌های مداربسته تکنولوژی جدیدی است که به صورت خودکار چهره­‌های انسان را تشخیص می­‌دهد. این دوربین­‌ها بدون شک جزء بهترین اختراعات این نسل هستند. بدیهی است که به دلیل مزایای بسیاری که در این زمینه دارند، بیشتر استفاده می‌شوند.

تشخیص چهره در دهه 1960 آغاز شد. وودی بلدسو، هلن چان ولف و چارلز بیسون روی رایانه برای شناسایی چهره انسان کار کردند. دفاتر اداره وسایل نقلیه در ویرجینیای غربی و نیومکزیکو اولین مکانی بودند که از این سیستم استفاده کردند. این کار با هدف جلوگیری و شناسایی افرادی که گواهینامه­‌های رانندگی متعدد با نام‌های مختلف دارند انجام شد.

تشخیص چهره هنگام صدور اسناد هویت و اغلب در ترکیب با سایر فناوری­‌ها مانند اثر انگشت (جلوگیری از تقلب در شناسنامه و سرقت هویت) استفاده می‌شود.

فرودگاه­‌های بین المللی کانادا از تشخیص چهره به عنوان بخشی از برنامه بازرسی اولیه استفاده می‌کنند که چهره مسافر را با عکس پاسپورت تطبیق می‌دهند. به این صورت که پس از شناسایی، اثر چهره جدید را با اثر ذخیره شده صورت مقایسه می­‌کنند تا مشخص شود که آیا مطابقت دارد. این برنامه برای اولین بار در اوایل سال 2017 به فرودگاه بین المللی ونکوور آمد و در سال 2018-2019 به تمام فرودگاه­‌های بین المللی پیوست.

برخی از دوربین­‌های مداربسته منازل دارای تشخیص چهره هستند. هنگامی که دوربین، یک چهره را می‌بیند تعیین می‌کند که آیا متعلق به فردی در لیست چهره­‌های شناخته شده شما است یا خیر.

امروزه اکثر مردم و سازمان­‌ها دوربین‌های سنتی خود را با دوربین­‌های تشخیص چهره تعویض می­‌کنند. همچنین این دوربین­‌ها نیز مانند سایر قطعات تکنولوژی، معایبی نیز دارند.

در این مقاله مزایا و معایب دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص چهره شرح داده می­‌شود و به شما کمک می­‌کند تصمیم بگیرید که در آن سرمایه گذاری کنید یا خیر.

تشخیص چهره

منظور از تشخیص چهره چیست ؟

این دوربین­‌ها دارای قابلیت آنالیز تصویر دوربین مداربسته می­‌باشند. الگوریتم­‌های تشخیص صورت معمولاً با جستجوی چشم انسان شروع می­‌شود (یکی از آسان‌ترین ویژگی­‌ها برای تشخیص). الگوریتم ممکن است ابرو، دهان، بینی، حفره­‌های بینی و عنبیه را تشخیص دهد. هنگامی که یک صورت تشخیص داده شد، دوربین عکسی از اطلاعات به دستگاه ضبط شما ارسال می­‌کند تا داده­‌ها را تجزیه و تحلیل و پردازش کند. این قابلیت بر روی همه دوربین­‌های مداربسته وجود ندارد و فقط دوربین‌های خاص این تکنولوژی را دارند.

از فاصله حدود 45 متر می­‌توان چهره افراد را دید.

تفاوت face detection با face recognition:

face detection ‌به این معنی است که سیستم قادر است تشخیص دهد که آیا در تصویر یا ویدئو، چهره انسان وجود دارد. در صورتی که face recognition می‌تواند هویت را تأیید کند. بنابراین برای کنترل دسترسی به مناطق حساس استفاده می­‌شود.

مزایای دوربین مداربسته تشخیص چهره

1. کمک در جمع آوری شواهد

برای جمع آوری شواهد از سیستم نظارتی، دوربین مداربسته تشخیص چهره شما را در شناسایی چهره انسان، کمک بیشتری می­‌کند.

این دوربین­‌ها در جذب چهره افرادی که در حوزه­‌های مربوطه قرار دارند، خوب عمل می‌کنند. بنابراین شما شواهدی که نیاز دارید را به سادگی بدست می­‌آورید.

2. از جرم و جنایت جلوگیری می­‌کنند

همه سیستم­‌های نظارتی برای جلوگیری از جرم و جنایت مؤثر هستند. سیستم­‌های تشخیص چهره بسیار بهتر عمل می­‌کنند. مجرمان می­‌ترسند که به محل جرم و یا ساختمان و… برسند، زیرا می­‌دانند اولین کاری که سیستم نظارت انجام می­‌دهد ثبت چهره آن‌هاست.

زمانی که مجرمان بدانند سیستم دوربین مداربسته دارای ویژگی­‌های تشخیص چهره است، ممکن است قبل از ارتکاب جرم به انجام آن بیشتر فکر کنند.

در فیلم­‌های ضبط شده توسط این دوربین­‌ها، فوراً صورت شخصی که مرتکب جرم شده است ثبت می­‌شود و اطلاعات ملموس را به شما ارائه می­‌دهد.

3. نظارت بهتر بر فعالیت ها

هنگامی که شما سیستم نظارتی خود را به سیستم تشخیص چهره ارتقا دهید، فعالیت­‌ها را با کیفیت بالاتر نظارت می­‌کنید.

معایب دوربین مداربسته تشخیص چهره

1. گران هستند

این دوربین­‌های مداربسته گران­‌تر از سایر دوربین­‌ها هستند. اگر می­‌خواهید سیستم فعلی خود را ارتقا دهید، باید همه چیز را از دوربین­‌ها و سخت‌افزارها ارتقا دهید.

با این حال هنگامی که به دنبال مدل­‌های پایین­‌‌تر هستید، باید مراقب باشید زیرا ممکن است محصولات بی­‌کیفیت خریداری کنید. اگر می­‌خواهید یک سیستم نظارت با کیفیت بالا و دارای قابلیت تشخیص چهره داشته باشید، باید هزینه نسبتاً بالایی صرف کنید.

2. آسیب پذیر هستند

مهاجمان هوشمند، دوربین­‌های تشخیص چهره را می­‌شناسند و به آن­ها آسیب می­‌رسانند. با این حال، موارد زیادی وجود دارد که در آن افراد هوشمند اشتباهات ساده‌ای کرده اند که دوربین چهره آن‌ها را در حین ارتکاب جرم ثبت کرده است. همه افراد به اندازه کافی هوشمند نیستند در نتیجه مانعی برای کاربرد این دوربین‌ها نیست.

3. پیچیده هستند

این دوربین­‌ها پیچیده‌­تر از دوربین­‌های مداربسته معمولی هستند. این بدان معنی است که هر شخصی قادر به نصب آن نیست. استخدام کارشناس برای نصب آن­ها پر هزینه می‌باشد. همچنین ممکن است مجبور شوید کارمندان خود را در محل کار آموزش دهید تا بتوانید به طور مؤثر از سیستم نظارتی جدید استفاده کنید. این نیز باعث می­‌شود شما پول بیشتری را بپردازید.

با این حال به دلیل تغییرات زیاد روشنایی، ژست، جهت، رنگ پوست و عوامل دیگر، این روش­‌ها ممکن است به طور کافی چهره­‌ها را نشان ندهند. دلیل اصلی این است که الگوهای صورت بر روی یک فرم پیچیده غیرخطی و غیرمحدب در فضایی با ابعاد بالا قرار دارند.

برخی از تکنیک‌های خاص که در تشخیص چهره استفاده می‌شوند عبارتند از:

اگر یک تصویر دارای یک پس زمینه ساده و تک رنگ یا یک پس زمینه ثابت از پیش تعریف شده باشد، حذف پس زمینه می‌تواند مرزهای چهره را آشکار کند.

در تصاویر رنگی، گاهی اوقات می‌توان از رنگ پوست برای یافتن چهره استفاده کرد. با این حال، این ممکن است با همه رنگ ها کار نکند. استفاده از حرکت برای یافتن چهره، گزینه دیگری است. در ویدئوهای زنده، چهره تقریباً همیشه در حال حرکت است، بنابراین کاربران این روش باید مساحت متحرک را محاسبه کنند. یکی از اشکالات این روش خطر اشتباه گرفتن سایر اجسام در حال حرکت در پس زمینه است.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته در اصفهان می­‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره‌مند شوید.

بوسیله | 2021-09-06T10:53:17+00:00 مارس 4th, 2019|دوربین مداربسته|