جعبه تقسیم به منظور تقسیم برق از یک منبع به چندین خروجی بکار می رود و نقطه اتصال مشترک سیم های برق است. جعبه تقسیم، اتصالات الکتریکی را قبل از حرکت در جهات مختلف به هم متصل می کند و معمولاً نشاندهنده پایان یک مجراست.

جعبه تقسیم

کاربرد جعبه تقسیم

بیشترین کاربرد جعبه های تقسیم در تأسیسات الکتریکی یا به زبان ساده در سیم کشی برق ساختمانی یا صنعتی است.

این جعبه دارای یک درپوش است که عامل محافظت از سیم ها یا کابل های برق می باشد. به این صورت که از اتصالات برق در برابر آب و هوا، آلودگی و گرد و غبار محافظت می کند و مانع ورود رطوبت به داخل جعبه می شود. همچنین از برق گرفتگی افراد جلوگیری می کند.

هرگونه سیم کشی ممکن است در معرض خطر باشد اما محل اتصال سیم ها بیشتر در معرض آسیب هستند زیرا ممکن است جرقه بزنند یا از بین بروند. بنابراین جعبه تقسیم (جعبه اتصال) از دستکاری عمدی یا غیرعمدی سیمها محافظت می کند و از این نظر مفید است که از طریق آن می توانید ناحیه اتصال سیمها را به آسانی بیابید.

 

اندازه جعبه تقسیم

جعبه های تقسیم بسته به تعداد و نوع اتصالات مورد نیاز، اندازه های مختلفی دارند به عنوان مثال کوچکترین جعبه عمیق 1/2 1 * 4 * 2 اینچی می تواند فقط دو کابل را متصل کند (چهار یا پنج سیم رسانا) در حالی که بزرگترین جعبه عمیق 1/8 2*4* 4 اینچ می تواند عامل اتصال چهار تا شش کابل شود. جعبه های بزرگتر که کاربرد صنعتی دارند معمولاً سفارشی ساخته می شوند تا انواع مختلف سیم و کابل را از آن وارد و خارج کنند.

 

چند جعبه تقسیم می توان در یک مکان نصب کرد؟

در کل محدودیتی در تعداد جعبه های تقسیم وجود ندارد.

 

جنس جعبه های تقسیم از چیست؟

جعبه اتصال معمولاً شبیه خانه یا ساختمان و در جنس فلزی یا پلاستیکی ساخته می شود. جعبه های اتصال معمولاً بین 2 تا 3 اینچ طول دارند و از فلز یا پلاستیک سخت ساخته شده اند. تفاوت بین پلاستیک و فلز به تحمل وزن آنهاست. برخی از جعبه های فلزی وزن بیشتری را نسبت به جعبه های پلاستیکی تحمل می کنند. این دو در نصب نیز تفاوت دارند، به این صورت که جعبه های پلاستیکی نسبت به فلزی نصب سریع تر و آسان تری دارند.

 

ایمنی کار با جعبه تقسیم

همیشه قبل از کار با جعبه، برق را قطع کنید زیرا ممکن است با کابلی که خطر برق گرفتگی دارد روبرو شوید.

 

کابل ها را ایمن کنید

در صورت لزوم انتهای هر کابل را برش دهید و آن را عایق کنید. بیش از 3/4 کابل باید عایق شود.

 

نصب جعبه تقسیم

ابتدا جعبه تقسیم مربوط به دوربین خود را انتخاب کنید:

جعبه  Junction Box D20 برای دوربین  RLC-420،RLC-422  و RLC-423

جعبه  Junction Box B10 برای دوربین RLC-410 ، RLC-511 و B800

مرحله 1. جعبه را در مکان مناسب روی دیوار قرار دهید.

مرحله 2. سوراخ ها را مطابق با موقعیت جعبه بر روی آن ایجاد کنید.

مرحله 3. مسیر شبکه و کابل را از خروجی جعبه بیابید.

مرحله 4. جعبه اتصال را با پیچ های منطبق بر دیوار محکم کنید.

مرحله 5. منبع تغذیه و کابل شبکه را متصل کنید.

مرحله 6. کابل ها را با احتیاط مرتب کرده و داخل جعبه جمع کنید.

مرحله 7. درب جعبه را بر روی آن قرار دهید، آن را با دو پیچ محکم کنید و برق را به مدار بازگردانید.

مرحله 8. دوربین را با پیچ بر روی جعبه اتصال محکم کنید.

جعبه های تقسیم به آمپر درجه بندی می شوند (معمولاً 5 ، 20 یا 30 آمپر) و جریان مورد استفاده باید برابر یا بالاتر از جریان متصل به مدار باشد.

 

نکات نصب

نصب جعبه تقسیم به تنهایی تضمین ایمنی نیست. جعبه باید بصورت صحیح نصب شود، بیش از حد نباید به دیوار فرو رود و باید با دیوار هم تراز باشد. در غیر این صورت، مواد قابل احتراق (مانند چوب) در معرض جرقه های احتمالی آن قرار می گیرند.

جعبه های اتصال باید در محلی نصب شوند که همیشه در دسترس باشند. هرگز آن را در قسمت مخفی دیوار یا سقفی که در آینده احتمال دسترسی به جعبه وجود ندارد نصب نکنید.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه واقع در اصفهان قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین محصول می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-01-25T12:46:19+03:30 ژانویه 25th, 2021|دوربین مداربسته|