دوربین مداربسته دید در شب دارای امواج مادون قرمز است که این طیف نور، نامرئی است و فقط بصورت گرما احساس می شود. در این مقاله بررسی می کنیم که آیا نصب دوربین امنیتی دید در شب دارای امواج مادون قرمز (فروسرخ) در محل قرارگیری گیاهان به آنها آسیب می رساند یا خیر. در ابتدا نکاتی درمورد نور و دوربین دید در شب بیان می کنیم:

 

محتوا:

نور

دوربین مداربسته دید در شب

عملکرد دوربین مداربسته در نور کم

عملکرد دوربین مداربسته در تاریکی مطلق

آیا گیاهان در معرض مادون قرمز آسیب می بینند؟

روش هایی برای کاهش اثر مادون قرمز بیش از حد نرمال در برخی دوربین های امنیتی بر روی گیاهان

 

نور

نور نوعی انرژی است که از فوتون تشکیل شده و رفتار آن بسته به سطوح برخورد متفاوت است با رسیدن به سطح ممکن است بازتاب، انتشار، جذب و یا ترکیبی از هر سه اتفاق بیفتد. سطوح سیاه نور مرئی را جذب می کنند درصورتیکه سطوح سفید بازتاب می کنند.

نور تعیین می کند که جسم در چه مسافتی قرار دارد و کیفیت و جهت نور باعث کنترل شکل ظاهری جسم می شود.

انعکاس نور مادون قرمز با مرئی ممکن است متفاوت باشد مثلاً انعکاس درختان و چمن ها در برابر نور مادون قرمز بسیار زیاد است علاوه بر این نور مادون قرمز مسافت بیشتری را نسبت به نور مرئی تشخیص می دهد.

نور برای دوربین یک موضوع اساسی است که بدون آن هیچ تصویری قابل نمایش نیست. بر اساس نوری که از اجسام منعکس می شود سنسور دوربین تعداد فوتون ها را تشخیص می دهد و دوربین بر اساس آن تصویر را نمایش می دهد. هرچه نور محیط کمتر باشد تعداد فوتون ها کمتر است و قدرت تشخیص تصویر توسط دوربین کمتر خواهد بود. در نتیجه در نور کم و محیط تاریک، طیف امواج دوربین باید گسترده شود تا شامل امواج نور نامرئی مادون قرمز شود.

 

دوربین مداربسته دید در شب

دوربین های دید در شب دارای طیف مادون قرمز (IR) هستند و LEDهای مادون قرمز که در اطراف لنز دوربین قرار دارند، در تاریکی شب فعال می شوند، محیط اطراف خود را روشن کرده و عامل دید در شب دوربین هستند بطوری که در تاریکی مطلق (بدون نور) نیز قابلیت دید و ضبط تصاویر را دارند.
امواج مادون قرمز به بخشی از طیف امواج گفته می شود که به وسیله چشم انسان قابل رؤیت نیستند اما به وسیله سنسورهای تصویر دوربین ها قابل شناسایی هستند.

دوربین دید در شب

 

عملکرد دوربین مداربسته در نور کم

دوربین معمولی در نور کم برای کارکرد صحیح به نور مرئی نزدیک نیاز دارد و با تقویت نور مرئی نزدیک کار می کند. دوربین دید در شب در نور کم با استفاده از سنسورهای مادون قرمز عمل می کند. دوربین دید در شب نور حاصل از ماه یا ستارگان یا به طور کلی نور کم موجود در محیط را تقویت و تشدید کرده و در حقیقت اصلاً از خود نور و پرتو مرئی یا نامرئی ساطع نمی کند. به این صورت که سیستم دوربین در حالت غیرفعال یا پسیو بوده و نور منعکس شده از هدف را تقویت کرده و آن را به شدتی می رساند که چشم انسان بتواند آن را به خوبی تشخیص دهد. در حقیقت امکان دید تصاویر در شب با این مکانیزم در دوربین ها میسر می گردد.

 

عملکرد دوربین مداربسته در تاریکی مطلق

دوربین های دید در شب در تاریکی مطلق کار می کنند. ویژگی دید در شب به معنای بدون برق کار کردن آن نیست و در هر شرایطی باید دارای برق یا باتری باشد.

در صورت نبود برق، دوربین های مداربسته کار نمی کنند مگر اینکه باتری داشته باشند. زمان و توان ضبط دوربین های مجهز به باتری نیز به دلیل محدودیت باتری ها محدود است.

دوربین دید در شب در تاریکی مطلق در حالت فعال یا اکتیو بوده و با کمک اشعه مادون قرمز کار کرده، اشعه را با لیزر نامرئی و یا نورافکن مرئی به سمت شیء یا سوژه مورد نظر ارسال می نماید و به این ترتیب، تصویر سوژه مورد نظر در دوربین دید در شب قابل مشاهده می گردد.

 

مزایای استفاده از دوربین های مدار بسته دید در شب:

  • قیمت کمتر: اغلب دوربین های مداربسته ارزان قیمت به سیستم نور IR مجهزند بنابراین خرید دوربین دید در شب ارزان قیمت بصرفه تر و بسیار ارزان تر از خرید دوربین مدار بسته غیر IR با یک پروژکتور مجزا خواهد بود.
  • نصب آسان تر: بخاطر بکار رفتن سیستم نور IR در داخل بدنه دوربین مدار بسته هیچ تجهیزات و تمهیدات ویژه ای نیاز نیست در نظر گرفته شود و عملا با نصب دوربین مدار بسته، سیستم نور هم راه افتاده است.
  • سیستم برق رسانی ساده: دوربین مدار بسته IR براحتی با استاندارد 802.3af (PoE) انرژی کامل را دریافت می کند و در شرایط بهتر از استاندارد 802.3at با انرژی بالاتر کار می کند. پروژکتورهای نور IR مجزا اغلب نیاز به آداپتور دوربین مداربسته، PoE یا حتی سیستم برق رسانی مجزا خواهند داشت.
  • قابلیت های پیشرفته : دوربین های مدار بسته پیشرفته و جدید از سیستم های نور IR هوشمند یا تطبیق پذیر استفاده می کنند که بصورت هوشمند و خودکار شدت نور را تغییر می دهند و معمولاً این قابلیت در پروژکتورهای نور مجزا وجود ندارد.

 

آیا گیاهان در معرض مادون قرمز آسیب می بینند؟

نور مادون قرمز بصورت طبیعی در نورخورشید و بصورت مصنوعی در دوربین وجود دارد. زندگی گیاهان و انسانها در زیر نور خورشید که دارای مادون قرمز است سپری می شود. بخشی از این امواج توسط اکسیژن و ازن در اتمسفر جذب شده و مقدار کمی از این امواج به گیاهان می رسد.

میزان نور مادون قرمز دوربین ها بسیار کم است و مسلماً انرژی زیادی ندارد و با میزان این نور در خورشید قابل مقایسه نیست.

برای تأثیرات این نور نامرئی باید طول موج و شدت آن را بررسی کرد. طول موج آن در اغلب دوربین ها 850 و 940 نانومتر است که جزء طول موج های طولانی محسوب می شود و همانطور که می دانید هرچه طول موج طولانی تر باشد شدت آن کمتر است.

از آنجا که کلروفیل بیشتر نور را با طول موج بیش از 700 نانومتر منعکس می کند. در دوربین های امنیتی با طول موج 850 یا 940 نانومتر، زمانی که مادون قرمز فعال باشد، کلروفیل انجام نمی شود و گیاه در تاریکی هوا رشدی نخواهد داشت.

اگر پرتوی دوربین بسیار باریک و متمرکز باشد بدلیل قدرت بالا خطرناک خواهد بود ولی برای مادون قرمز چون 6 تا 36 قطعه LED در اطراف لنز قرار دارد شدت نور آن کمتر است و زیاد خطری ندارد.

با این دلایل می توان نتیجه گرفت که دوربین های دید در شب به دلیل داشتن مادون قرمز برای گیاهان نه تنها ضرری ندارد بلکه طبق نظر ناسا مقدار مناسب آن ممکن است رشد گیاهان را افزایش دهد و این برگ ها بزرگتر و نازکتر شوند و همچنین زمان گلدهی گیاه کاهش پیدا می کند. بر اساس تجربه نیز افرادی که از دوربین امنیتی منزل یا باغ استفاده کرده اند مشکلی برای گیاهانشان پیش نیامد.

مقدار مادون قرمز زیاد از حد، چرخه رشد طبیعی گیاهان را تغییر می دهد و ممکن است بر اثر گرمای زیاد این تابش، از بین بروند.

برای بررسی میزان مادون قرمز، گرمای محیط را بررسی کنید این دو عامل رابطه مستقیم دارند و در صورت زیاد بودن مادون قرمز، گرما نیز افزایش می یابد.

مادون قرمز

روش هایی برای کاهش اثر مادون قرمز بیش از حد نرمال در برخی دوربین های امنیتی بر روی گیاهان

  1. فاصله دوربین را با گیاهان حفظ کنید و سعی کنید تا جای ممکن نزدیک نباشد. دوربین هایی که قابلیت دید در شب دارند معمولاً برد دید 30 تا 55 متر را دارند اگر دوربین در فاصله 15 تا 30 سانتیمتر از گیاهان قرار گیرد شدت امواج کاهش می یابد و برای کاهش گرما ناشی از وجود دوربین در محیط، فن تهویه قرار دهید تا دما کنترل شود و در زمانی که نور کافی در محیط وجود دارد سعی کنید نور IR را خاموش کنید.
  2. مشخصات مادون قرمز دوربین های خود را بررسی کنید. شرکت های سازنده دوربین، باید این مشخصات شامل طول موج، شدت و انرژی را در کاتالوگ آن قید کرده باشند و اگر کاتالوگ در دسترس نباشد باید از سازندگان، اطلاعات را دریافت کرد.
  3. دوربین با برند مورد اطمینان تهیه کنید. برخی برندها که مطرح نیستند ممکن است LED مرغوب نداشته باشند و درنتیجه میزان امواج حاصل، شدید و مضر باشد و نصب این دوربین ها در محل رشد گیاه، گیاهان را به خطر می اندازد.

 

روش خاموش کردن دید در شب در دوربین امنیتی

در منوی تنظیمات دوربین، روی وضعیت کلیک کنید. برای تنظیم روشن شدن خودکار LED های دید در شب در شرایط کم نور و بدون نور، روی منوی کشویی بر روی Night Vision کلیک کنید و گزینه Automatic (اتوماتیک) را انتخاب و برای غیرفعال کردن آن از فهرست منوی کشویی گزینه Off را انتخاب کنید.

 

پنهان کردن چراغ های مادون قرمز بر روی دوربین امنیتی

دو لایه نوار چسب را روی صفحه دوربین امنیتی قرار دهید و با انگشتان خود فشار دهید. تراکم نوار چسب مانع درخشش حاصل از LED می شود.

طول موج 850 نانومتر می تواند توجه افراد را به دوربین جلب کند چون درخشش قابل توجهی دارد ولی طول موج 940 نانومتر درخششی ندارد و از دید مردم پنهان است.

دوربین هایی که از چراغ های مادون قرمز 940 نانومتری استفاده می کنند معمولاً دامنه دید در شب کمتری نسبت به دوربین های 850 نانومتری دارند.

 

اگر دید در شب دوربین کار نکند چه باید کرد؟

* اطمینان حاصل کنید که دوربین برای شب تنظیم شده است زیرا اگر دید در شب باشد باید بصورت خودکار به حالت شب تغییر کند درغیراینصورت تنظیمات را بررسی کنید.

* اگر تنظیمات دوربین درست باشد ولی تصویر در شب سیاه باشد احتمالاً LED آن مشکل پیدا کرده است.

* توان لازم برای LEDها در شب بیشتر است و این مورد بررسی شود که آیا انرژی مورد نیاز تأمین می شود یا خیر.

* ممکن است LEDها آسیب دیده باشند از این لحاظ بررسی شود زیرا دوربین ها وقتی قدیمی شوند معمولاً نمی توانند نور کافی برای LED را تأمین کنند.

 

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه واقع در اصفهان قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین محصول می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-05-17T13:24:30+00:00 می 17th, 2021|دوربین مداربسته|