اصطلاح ضد آب در مورد پوششی به کار می‌رود که مقاومت در برابر نفوذ آب را نشان می‌دهد. دوربین مداربسته ضد آب با استفاده از بهترین مواد برای جلوگیری از نفوذ باران، آب، برف یا ذرات جامد مانند گرد و غبار ساخته شده‌اند.

ویژگی ضد آب به چه مفهوم است؟

عایق رطوبتی فرایند ساختن یک شیء یا سازه ضد آب (مقاوم در برابر آب) است، به طوری که وقتی تحت تأثیر آب قرار می‌گیرد در برابر نفوذ آب مقاومت می‌کند. چنین مواردی ممکن است در محیط‌های مرطوب یا زیر آب تا اعماق مشخص استفاده شود.

مقاومت در برابر آب اغلب به نفوذ آب در حالت مایع و احتمالاً تحت فشار اشاره دارد. مقاومت مرطوب به مقاومت در برابر رطوبت اشاره دارد. نفوذ بخار آب از طریق یک ساختار به عنوان نرخ انتقال بخار رطوبت (MVTR) گزارش می‌شود.

از عایق رطوبتی در رابطه با سازه‌های ساختمان (مانند زیرزمین)، کشتی‌ها، پشت بام منازل، لباس (بارانی یا چادر)، دستگاه‌های الکترونیکی و بسته‌بندی کاغذی (مانند کارتن مایعات) استفاده می‌شود.

یک فناوری جدید، انتشار تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های ضد آب متنوع را در سال 2013 امکان پذیر کرد. این روش مبتنی بر یک پوشش نانوتکنولوژی ویژه هزار بار نازک‌تر از موی انسان است که از تجهیزات الکترونیکی در برابر آسیب ناشی از نفوذ آب محافظت می‌کند. چندین تولید‌کننده از روش پوشش نانو در تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و دوربین‌های دیجیتال خود استفاده می‌کنند.

ضد آب

درجه IP

فرض کنید به دنبال یک سیستم دوربین مداربسته در فضای باز برای ملک خود هستید. این موضوع را در نظر بگیرید که آب و هوا می‌تواند بر روی هرگونه وسیله‌ای که در خارج از خانه است، تأثیر بگذارد. چگونه می‌توان گفت کدام یک از محصولات شما برای چنین مکانی مناسب است؟دوربین مداربسته شما باید در برابر بدترین شرایط آب و هوایی مقاومت کند. چگونه می‌توان آن را با رتبه‌بندی IP که مربوط به نفوذ آب و گرد و غبار است طبقه بندی کرد؟

قبل از برنامه‌ریزی برای نصب در فضای باز، باید مشخصات دوربین خود را بررسی کنید. به طور کلی، دوربین‌های بی‌سیم نسبت به سیم‌کشی دارای مقاومت کمتری هستند. دوربین‌هایی که دارای ضبط صدا هستند معمولاً در مقابل آب و هوا مقاوم نیستند، زیرا میکروفون برای کار به سوراخ در بدنه نیاز دارد.

اگر به دنبال دوربینی برای استفاده در مکان‌های خارج از منزل هستید، به شما دوربین‌های مداربسته ضد آب با درجه IP65 یا IP66 و IP67 را توصیه می‌کنیم.

لطفاً توجه کنید -تا حدودی گیج‌کننده است- این عبارت با عبارت “دوربین IP” یا دوربین مداربسته شبکه متفاوت است.

IP مخفف Ingress Protection یا International Protection است. کد IP یا درجه حفاظت بین‌المللی، همان‌طور که در استاندارد بین‌المللی IEC 60529 تعریف شده است، درجه حفاظت ارائه شده در برابر نفوذ آب و اجسام جامد مانند گرد و غبار را طبقه‌بندی می‌کند.

رتبه‌بندی IP همیشه شامل دو عدد است که هر یک به نوع خاصی از حفاظت اشاره دارد. به عنوان مثال IP66 مربوط به حفاظت از نفوذ در برابر گرد و غبار زیاد است. 6 در IP67 به معنای ضد گرد و غبار و 7 به این معنی است که می‌تواند تا 1 متر در غوطه وری آب مقاومت کند. دوربینی که دارای استاندارد IP67 است تقریباً محافظت بالایی دارد زیرا کاملاً در برابر گرد و غبار محافظت می‌شود و از آسیب آن در امان خواهد بود.

IP66 به این معنی است که محصول در برابر جت‌های فشار کم از هر جهت محافظت می‌شود. رقم دوم در IP66 مربوط به حفاظت در برابر نفوذ آب است (در جدول انتهای مقاله توضیحات کامل آورده شده است).

محفظه IP68 دارای درجه “گرد و غبار” و در برابر غوطه‌وری کامل در آب محافظت می‌شود.

IP67 بدین معناست که شی را می‌توان به مدت نیم ساعت در آب به عمق یک متر انداخت، در حالی که IP68 حفاظت در آب تا عمق 1.5 متر را برای مدت مشابه تضمین می‌کند. هر دو در برابر گرد و غبار مقاوم هستند.

آیا دوربین های محیط داخلی ضد آب هستند؟

خیر. دوربین داخلی برای محیط‌های داخلی طراحی شده است و نیاز نیست در برابر آب و هوا مقاوم باشند.

آیا IP65 برای باران مناسب است؟

باران در فشار کم می‌بارد، بنابراین رتبه‌بندی در محدوده IP54 تا IP65 برای ایمن و خشک نگه داشتن صفحه نمایش کافی است. این رتبه‌بندی‌ها همچنین برای جلوگیری از آسیب ذرات معلق در هوا به صفحه نمایش و اجزای داخل محفظه کافی است.

 

جدول1. محافظت در برابر اجسام جامد

تعریف

شرح

رقم اول

حفاظت خاصی ندارد

محافظت نشده

0

در برابر اجسام جامد بزرگتر از 50 میلی‌متر محافظت می‌شود

1

در برابر اجسام جامد بزرگتر از 12 میلی‌متر محافظت می‌شود

2

در برابر اجسام جامد بزرگتر از 2.5 میلی‌متر محافظت می‌شود

3

در برابر اجسام جامد بزرگتر از 1 میلی‌متر محافظت می‌شود

4

از ورود گرد و غبار به طور کامل جلوگیری نمی‌شود اما گرد و غبار به مقدار کافی وارد عمل نمی‌شود تا عملکرد رضایت بخش تجهیزات را مختل کندمحافظت از گرد و غبار

5

عدم ورود گرد و غبارگرد و غبار

6

 

جدول2. محافظت در برابر مایعات

تعریف

شرح

رقم اول

حفاظت خاصی نداردمحافظت نشده

0

چکیدن آب (افتادن قطره به صورت عمودی)در برابر چکه کردن آب محافظت می‌شود

1

هنگامی که محفظه در هر زاویه تا 15 درجه سانتیگراد از موقعیت معمولی خود کج می‌شود، قطره آب نباید هیچ گونه اثر مضر داشته باشد.در صورت کج شدن تا 15 درجه سانتیگراد در برابر چکه کردن آب محافظت می‌شود

2

سقوط آب به صورت اسپری تا زاویه 60 درجه از عمود هیچ‌گونه اثر مضر ندارددر برابر اسپری آب محافظت می‌شود

3

آب پاشیده شده از محوطه از هر جهت نباید هیچ‌گونه اثر مضر داشته باشددر برابر پاشش آب محافظت می‌شود

4

آبی که از نازل به هر طرف از محفظه بیرون زده می‌شود، هیچ اثر مضر نخواهد داشتدر برابر جت‌های آب محافظت می‌شود

5

آب دریاها یا آب‌های پرتاب شده در جت‌ قوی نباید به مقدار زیاد وارد محوطه شوددر برابر دریا محافظت می‌شود

6

هنگامی که محفظه در شرایط زیر فشار و زمان مشخصی غوطه‌ور می‌شود ، امکان ورود آب به مقدار مضر وجود ندارددر برابر اثرات غوطه‌وری محافظت می‌شود

7

این تجهیزات برای غوطه‌وری مداوم در آب تحت شرایطی مناسب است که باید توسط سازنده مشخص شوددر برابر غوطه‌وری محافظت می‌شود

8

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته در اصفهان می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره‌مند شوید.

بوسیله | 2021-09-22T12:08:38+00:00 سپتامبر 22nd, 2021|دوربین مداربسته|