دوربین مداربسته HD و Full HD کدام را باید انتخاب کرد؟ در این مقاله می خواهیم شما همراهان گرامی الکترو سایه را با این دو مفهوم پر کاربرد صنعت نظارت تصویری و دوربین مدار بسته آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

دوربین مداربسته HD و Full HD

دوربین مدار بسته HD چیست ؟

دوربین مدار بسته HD مخفف واژه لاتین High Defenition می باشد و در حوزه مدار بسته به دوربین ۷۲۰ نیز معروف است. در واقع این دوربین دارای رزولوشن تصویر ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل است که به اختصار ۷۲۰ نامیده می شود. رزولوشن این دوربین معادل یک مگا پیکسل است این وضوح تصویر به عنوان یک استاندارد در تصویر برداری دوربین های مدار بسته شناخته می شود و تصاویر HD پس از ضبط بر روی هارد دیسک NVR از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و کاربران می توانند با زوم روی این تصاویر نقاط هدف را به وضح مناسبی مشاهده کنند. به علاوه پهنای باند و حجم تصویر ضبط شده دوربین ۷۲۰ نیز نسبت به رزولوشن های بالاتر بسیار بهینه تر است از این رو این سری از دوربین ها نزد کاربران از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد.

دوربین مدار بسته Full HD چیست ؟

دوربین Full HD  یا دوربین ۱۰۸۰ در واقع دوربین مدار بسته ای با رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل می باشد و کیفیت آن معادل دو مگا پیکسل است ( دو برابر رزولوشن دوربین HD ) کیفیت تصویر این دوربین از دوربین ۷۲۰ بیشتر بوده و پهنای باند و میزان هارد دیسک اشغال شده آنها نیز بیشتر از حالت ۷۲۰ می باشد. معمولا برای تصویر برداری در محیط هایی که میدان دید و جزئیات بیشتری مدنظر کاربران است این دوربین یک پیشنهاد خوب به حساب می آید.

تفاوت دوربین مداربسته HD و Full HD

امروزه که دوربین های مداربسته مصرفشان به شدت فزونی یافته است و هر روز بیشتر نیز می شود تنوع مدل ها و انواع آن ها نیز بسیار پر رنگ شده است. در حقیقت این تنوع فقط از نظر مارک و برند سازنده نیست. بلکه از نظر وضوح تصویر نیز تفاوت های زیادی میان مدل های دوربین های مدار بسته وجود دارد.

سییتم های نظارت تصویری از نظر کیفیت تصویر به دسته های  HD، Full HD، Ultra HD، ۴k و … تقسیم بندی می شوند و هر یک از این دسته ها از نظر وضوح و کیفیت دارای ویژگی های خاص خود می باشند.

که در این مطلب ما ویژگی های دوربین مداربسته HD و Full HD را با هم مقایسه می کنیم

کلمه HD مخفف های دفینیشن بوده که عبارتی انگلیسی و به معنای کیفیت بالا می باشد. آن دسته از دوربین های مدار بسته موجود در بازار که رزولوشن ۷۲۰ دارند را اچ دی می نامند. در حقیقت دوربین های مدار بسته اچ دی دارای کیفیتی خوب و قابل قبول بوده و امکان زوم کردن تصاویر و مشاهده جزئیات سوژه ها را به خوبی می دهند.

تصاویر دوربین های اچ دی به نسبت دارای حجم کمتری هستندو فضای ذخیره سازی زیادی نیاز ندارند. این در حالی است که برای تصاویر دوربین های با رزولوشن بالاتر مانند فول اچ دی فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز است. به همین علت استفاده از دوربین های اچ دی رواج زیادی یافته است.

دوربین های فول اچ دی دارای تکنولوژی پیشرفته تر و مدرن تری هستند. فرمت تصاویر این دوربین ها ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ و معادل ۲ مگاپیکسل می باشد. با اینکه دوربین های مدار بسته فول اچ دی تصاویر بهتری می گیرند اما ایرادشان حجم بالاتر تصاویر و نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتر است.همچنین نسبت به دوربین های اچ دی پهنای باند بیشتری نیز می طلبند.

اما رزولوشن و کیفیت تصویر بالاتر آن ها امکان زوم بیشتر و مشاهده جزئیات بیبیشتر تصاویر را به علت رزولوشن ۱۰۸۰ آن ها می دهد.

قیمت های دوربین های Full HD به مراتب بیشتر از دوربین های HD است. معمولا دوربین های با کیفیت ۷۲۰ از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. باید توجه داشته باشید پروژه هایی که دوربین مداربسته ۱۰۸۰ استفاده می شود قطعا NVR های قوی تری نیاز است که این موضوع به خودی خود باعث افزایش هزینه ها خواهد شد.

نکته آخر دوربین مداربسته HD و Full HD ٬ برای دریافت بهتر تصاویر دوربین های Full HD باید از مانیتورهایی استفاده شود که این قابلیت را دارا می باشند. در واقع تمامی مانیتورها نمیتوانند تصاویر را با رزولوشن اصلی ۱۰۸۰ نمایش دهند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2019-03-03T12:13:58+03:30 مارس 3rd, 2019|مقالات|