در مورد دوربین های مدار بسته، یکی از مهمترین قابلیت هایی که همزمان با پیشرفت تکنولوژی در این مورد، به آن ها افزوده شده است، امکان ضبط صدا است. دوربین های مدار بسته قدیمی تر، تنها می توانستند تصاویر را ثبت و ضبط کنند و در صورت وقوع جرم، امکان شنیدن مکالمات بین مجرمین وجود نداشت ولی امروزه با نصب میکروفون در دوربین ها، این امکان فراهم شده و شما در کنار تصاویر، می توانید صداها را نیز در اختیار داشته باشید.

چند نکته در مورد دوربین های مدار بسته مجهز به میکروفون

۱-   گاهی اوقات دیده شده است که در یک اداره، هیئت مدیره تصمیم برر این دارند که از دوربین های مدار بسته با قابلیت ضبط صدا استفاده کنند. این کار از نظر قانونی، درست نیست ولی تمامی اقدامات امنیتی در داخل اداره باید برای حفظ منافع اداره و همچنین امنینی همه کارکنان صورت گیرد. لذا اگر در این راستا، نیاز به نصب دوربین مدار بسته با میکروفون بود، باید چند مورد را در نظر گرفت:

  • باید در ابتدا آن معضلی که می دانید تنها راه حل رفع آن، ضبط صداست، تعریف و آشکار گردد.
  • مطمئن باشید که هیچ روش امنیتی دیگری به اندازه ضبط صدا، کارایی لازم را ندارند. به عبارت دیگر از نظر قانون باید ثابت شود که شما تمام راه های امنیتی دیگر را به کار گرفته اید و نتیجه ایده آل را به دست نیاورده اید و در نتیجه مجبور به استفاده از دوربین مدار بسته میکروفون دار هستید.
  • با توجه به این که این دوربین های مدار بسته، می توانند صدا را ضبط کنند، لذا باید حریم شخصی کارکنان را رعایت کرده و در محل هایی همانند سرویس بهداشتی، استراحت گاه و… این دوربین ها نباید نصب شوند.
  • باید تمامی کارکنان اداره، از نصب دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا در اداره، آگاه باشند.

توجه داشته در صورت استفاده از این قبیل دوربین ها برای اداره، حتما کیفیت ضبط صدا بسیار بالا باشد.

۲-   برای نصب دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا، محدودیتی از نظر قانون وجود ندارد چون قلمرو شخصی شماست. فقط از نظر اخلاقی، باید در زمان ورود مهمان، این مسئله به او اطلاع داده شود.

۳-   یکی از مواردی که در آن، نصب دوربین مدار بسته با میکروفون، بسیار مفید و کارآمد هست، در وسایل نقلیه عمومی است. در این حالت، کنترل اوضاع داخلی وسیله بهتر صورت گرفته و همچنین مسافرین از آرامش خیال بیشتری بررخوردار خواهند بود.

 

آیا امکان نصب دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا در منزل شخصی وجود دارد؟

نصب دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا، در خانه کاملا به خود شما بستگی دارد و قانون، محدودیتی در این مورد قایل نیست. از نظر اخلاقی قبل از نصب این دوربین، باید با ساکنین خانه مشورت کرده و نظر آن ها را نیز در اولویت قرار دهید. همچنین هر مهمانی که به خانه می آید، باید از وجود دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا آگاه شود.

دوربین مدار بسته آنالوگ با قابلیت ضبط صدا

دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا

دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا

در سیستم های دوربین مدار بسته آنالوگ، صدا به وسیله میکروفون هایی که اغلب به شکل مدادی (زغالی) و یا باکس یافت می شود، ضبط می شوند. دیجیتال سازی صدا در حال ضبط شدن انجام می شود. این میکروفون ها یک کابل جداگانه و یک منبع  تغذیه جداگانه دارند و به وسیله ورودی صدای دستگاه DVR یا HVR می شوند.

دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) با قابلیت ضبط صدا

دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا

دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا

در این نوع از سیستم ها صدا به وسیله میکروفن تعبیه شده در خود دوربین دریافت و به دستگاه NVR منتقل می شود.

توجه داشته باشید که صدا در سیستم های تحت شبکه (IP) هرگز به صورت میکروفون جداگانه به دستگاه متصل نمی شود. در این سیستم های تحت شبکه، اطلاعات دوربین ها اعم از صدا و تصویر، همچنین فرمان برای دوربین های چرخشی و گردشی و برق (PoE) به وسیله همان کابل شبکه و پورت (Ethernet) به دستگاه NVR منتقل می شود. در انواع دیگری از دوربین های تحت شبکه (IP) قابلیت اضافه کردن میکروفن به خود دوربین نیز وجود دارد.

یک راه حل ساده برای اضافه کردن میکروفون به دوربین های تحت شبکه ای که میکروفون ندارند، به این شکل است که می توان به سادگی از یک دستگاه هیبریدی(Hybrid) یا همان (HVR) استفاده کرد. در این صورت، به تعدادی که دستگاه به شما اجازه بدهد، می توانید به سیستم تحت شبکه خود میکروفون آنالوگ اضافه کنید.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید

بوسیله | ۱۳۹۸-۳-۹ ۰۹:۵۵:۵۲ +۰۴:۳۰ خرداد ۹ام, ۱۳۹۸|مقالات|