دوربین مدار بسته مخفف closet circuit television (cctv) است که به معنای تلویزیون مداربسته می باشد و انتقال سیگنال به مانیتور را فراهم می کند. علت نامگذاری مداربسته این است که دوربین و مانیتور و دستگاه ضبط از طریق یک کابل به هم مرتبط می شوند و تصویر آن در مانیتورهای محدودی (بسته) نمایش داده می شود، برخلاف تلویزیون که برای نمایش عموم بکار می رود.

مخترع دوربین مداربسته والتر بروخ آلمانی است.

این سیستم در مکان هایی مثل بانک‌، ادارات، جاده ها، منازل و… برای اهداف مختلفی از جمله ایجاد امنیت، کنترل کارمندان، کنترل ترافیک، کنترل کودکان و حیوانات خانگی استفاده می شود. کارشناسان بر این باورند که با کاربرد دوربین مداربسته تا 67 درصد سرقت ها کاهش می یابد.

تفاوت دوربین مدار بسته با دوربین نظارتی چیست؟

زمانی که نیاز به کابل کشی باشد از واژه دوربین مداربسته استفاده می شود و زمانی که دوربین، فیلم ضبط شده را از طریق یک کابل PoE به صورت سیگنال دیجیتالی به یک NVR ضبط کننده منتقل کند و نیاز به کابل برق نباشد، از واژه دوربین نظارتی استفاده می شود.

در این مقاله نکاتی در رابطه با تاریخچه و کاربرد دوربین مداربسته ذکر شده است.

دوربین مدار بسته

تاریخچه دوربین مدار بسته

فناوری دوربین مداربسته از دهه ها قبل وجود داشت اما در سال های اخیر پیشرفت هایی صورت گرفته که در دستگیری مجرمان تأثیر بیشتری دارد.

 

اولین دوربین امنیتی در چه سالی و در چه کشوری استفاده شد؟

آلمان در سال 1942 در جنگ جهانی دوم از دوربین مداربسته برای نظارت بر پرتاب موشک از داخل یک سنگر استفاده کرد.

 

دومین بار چه زمانی از دوربین های مدار بسته استفاده شد؟

در سال 1960 دوربین مداربسته در انگلستان استفاده شد.

در دهه 1960 در شهرهای انگلستان سیستم مدار بسته را مورد استفاده قرار دادند. پلیس لیورپول در سال 1964 چهار دوربین مخفی را آزمایش کرد. پلیس حمل و نقل 9 دوربین را در شهر Swineshead راه اندازی کرد. در آن زمان دوربین ها گران قیمت و کیفیت تصویر آن ها پایین بود.

 

دوربین امنیتی در دهه 70 چه کاربردی داشت؟

در اواسط دهه 1970 بود که برای اولین بار از سیستم دوربین امنیتی برای نظارت بر جاده ها استفاده شد.

 

دوربین امنیتی در دهه 80 چه کاربردی داشت؟

در دهه 1980 با اینکه دوربین ها تأثیر کمی در کاهش جرم داشتند، استفاده از آن در سراسر ایالات متحده گسترش یافت. در سال 1985، انگلستان یک جهش پیدا کرد و اولین سیستم دوربین مداربسته در فضای باز را در شهر ساحلی بورنموث نصب کرد.

امروزه تکنولوژی دوربین مداربسته پیشرفت زیادی داشته بطوری که دوربین های مدرن از اینترنت استفاده می کنند و تصویر فاصله دور را با کیفیت تصویر بالا ارائه می دهند و همچنین قادرند شماره پلاک خودروها را ثبت کنند. طبق آمار IFSEC Global، در انگلیس در سال 2020 تقریباً 5.2 میلیون دوربین مداربسته کار می کند که معادل یک دوربین برای هر 13 نفر است. 96 درصد این دوربین ها متعلق به مشاغل خصوصی و منازل است.

 

کاربرد دوربین مداربسته

دوربین‌های مدار بسته استفاده های مختلفی دارند که در ادامه تعدادی از این موارد را معرفی می‌کنیم:

 پیشگیری از ارتکاب جرائم:

نصب دوربین های مداربسته تأثیر زیادی در پیشگیری از ارتکاب جرائم دارد (از جرائم رانندگی تا جرائم جنایی). استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است بطور مثال برای جرائم مربوط به دستگاه های خودپرداز برای وارد کردن تصادفی رمز کارت بانکی.

نظارت فضاهای آموزشی

در بسیاری از کشورها از دوربین مدار بسته به منظور نظارت بر فعالیت های دانش آموزان استفاده می شود که معمولاً در سالن، راهرو، پارکینگ و کلاس نصب می شود. در کلاس های درس، بدون رضایت معلمان نباید دوربین نصب نمود.

فرایندهای صنعتی

قسمتی از عملیات در صنعت که ممکن است در اثر استفاده از مواد شیمیایی خطرناک باشد و یا داخل راکتور که حضور افراد در آنجا ممکن نباشد، توسط دوربین مداربسته کنترل می شود.

نصب دوربین هایی که درجه حرارت محیط را اندازه می گیرند نیاز به مجوز دارد.

حمل و نقل و ترافیک

برخی از دوربین های مداربسته در جاده ها برای کنترل ترافیک و تصادف کاربرد دارند. این دوربین ها پلاک خوان هستند و سرعت اتومبیل ها را بررسی می کنند و در صورت داشتن سرعت بالاتر از مجاز، جریمه می کنند. استفاده دیگر این دوربین ها برای یافتن اتومبیل های سرقت شده می باشد.

امنیت خانگی

از سال ۲۰۰۰ میلادی از دوربین مدار بسته برای امنیت منازل استفاده شد. سیستم های نظارتی برای امنیت منازل شامل دوربین مداربسته، دزدگیر و سیستم اعلام حریق و اطفای حریق در زمان آتش سوزی است. معمولاً سارقان منازلی را انتخاب می کنند که ورود به آن آسان است. آنها با بررسی محله و زمان رفت و آمد مردم، این اقدام را انجام می دهند.

مسابقات ورزشی

این دوربین ها در استادیوم و مسابقات ورزشی جنبه امنیتی ندارد و فقط برای پخش تصاویر مناسب تماشاگران در مانیتور استادیوم می باشد.

 

مزایای دوربین مداربسته چیست؟

در صورت استفاده مؤثر از دوربین، جرم و جنایت کاهش می یابد.

یک روش مقرون به صرفه است.

احساس امنیت بیشتر در مردم

 

مضرات دوربین مداربسته چیست؟

احساس عدم اعتماد در کارمندان

جلوی جرم را نمی گیرد.

گران و قابل شکستن است.

ممکن است برای جاسوسی از مردم استفاده شود.

حفظ نشدن حریم خصوصی: گسترش دوربین های مداربسته در اماکن عمومی در مورد آزادی و حقوق بشر ایجاد نارضایتی کرده است.

نظر منتقدان دوربین مداربسته این است که نظارت مداوم بر اماکن عمومی نقض حریم شخصی است.

این موضوع برای اولین بار در سال 1995 مورد توجه قرار گرفت زمانی كه فیلم شخصی در تلاش برای خودكشی در شهر برنتفورد در دوربین مدار بسته ضبط شد و فیلم آن بدون رضایت بین مردم پخش شد. در سال 2003 نظر دادگاه حقوق بشر اروپا این بود كه اگرچه این شخص در یك مكان عمومی به سر می برد اما دارای حق حریم شخصی است بنابراین به کشور انگلیس دستور داده شد که به او غرامت بپردازد. با پیشرفت فناوری، نگرانی های مربوط به حریم خصوصی افزایش می یابد.

 

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته در اصفهان می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-06-01T12:01:52+00:00 ژوئن 1st, 2021|دوربین مداربسته|