دوربین های مدار بسته یکی از سامانه های نظارتی هستند که علاوه بر ساختمان ها به منظور حفظ امنیت خودروها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. دوربین مداربسته خودرو علاوه بر خودروهای شخصی قابلیت نصب روی اتوبوس ها، کامیون ها و وسایر وسایل نقلیه سنگین را دارد. یکی دیگر از کاربرد های دوربین مدار بسته خودروها در تصادفات رانندگی است.معمولا دوربین های مداربسته خودرو به داش کم(Dash Cam ) معروف هستند.

در واقع روی داشبورد خودرو محل نصب این دوربین های مداربسته است. که میتواند در شرایط مختلف به راننده و سایرین کمک کند مامور پلیس و بیمه می تواند با مشاهده تصاویر ضبط شده در حادثه تصادف، راننده خطاکار را شناسایی نماید. در تعقیب و گریز پلیس ها نیز این تصاویر مدرک مهمی از شرح چگونگی حادثه هستند. در این مطلب نکاتی کاربردی و جالب در رابطه با دوربین مدار بسته خودرو ارایه می شود.

 

دوربین های مداربسته خودرو

 

۱) دوربین های مدار بسته خودرو در چه کشورهایی بیشتر استفاده می شود؟

در کشور روسیه دوربین مداربسته خودرو به صورت گسترده ای مورد استفاده  قرار می گیرد. در کشور انگلستان فروش دوربین مدار بسته در سال ۲۰۱۵ افزایش زیادی پیدا کرد. به طوری که در این سال دوربین مدار بسته خودرو با افزایش %۳۹۵ درصدی فروش، در صدر نرخ رشد فروش لوازم الکترونیکی قرار گرفت. در کشور چین نیز این دوربین ها محبوبیت زیادی کسب کرده اند.

هزاران فیلم از تصادف خودرو، سقوط هواپیما و … در شبکه های اجتماعی وجود دارد. بیشتر این تصاویر با دوربین مدار بسته خودروهای حاضر در محل حادثه فیلم برداری شده اند.

۲) آیا امکان نصب دوربین مدار بسته برای همه خودروها وجود دارد؟

بله. امکان نصب دوربین مداربسته برای همه خودروها وجود دارد. مخصوصا اگر مکان ثابتی برای پارک کردن خودروی شما در محل زندگی و کارتان وجود نداشته باشد، نصب و راه اندازی یک دوربین مداربسته می توانید به خوبی از آن مراقبت کنید.

اگر دوربین های مداربسته خودرو فقط در قسمت جلویی خودرو نصب شود، فعالیت سارقان فقط در قسمت جلویی ثبت می شود. ولی اگر سارق از قسمت عقبی خودرو به آن آسیب برساند، امکان تشخیص چهره و دستگیری او وجود نخواهد داشت. بنابراین برای نظارت بهتر و ثبت همه تصاویر، نصب ۳ یا ۴ دوربین در زوایای مختلف الزامی است.

این دوربین ها باید کیفیت تصویر قابل قبولی داشته باشند تا چهره واضحی از سارق را ضبط کنند.

 

دوربین های مداربسته خودرو

ویژگی دوربین های مداربسته خودرو

۱- ضبط کننده حرفه ای ۲- سیستم جی پی اس ۳- داده ها یا (دیتا) ۴-  پخش باکیفیت  ۵- بخش ارتباط بدون سیم 

ضبط کننده 

بدون شک مهم ترین بخش این جعبه سیاه جادویی برای خودروها ضبط کردن صوت و تصویر با کیفیت بالا است. این صوت و تصویر میتواند روی حافظه جانبی که برای دستگاه تعریف شده است ذخیره شود. البته امکان ذخیره سازی صوت و تصویر بر روی انواع هارد دیسک یا حافظه های جانبی امکان پذیر است.

وظایف اصلی سیستم عبارتند از: پخش تصاویر زنده از داخل خودرو – بالابردن امنیت دوربین در مقابل انواع خرابکاری – آنالیز و بررسی امنیت داخل خودرو

جی پی اس (GPS)

ویژگی جی پی اس در جعبه سیاه خودرو به دریافت آخرین اطلاعات از ماهواره کمک می کند. موقعیت مکانی لحضه ای خودرو با این ویژگی از ماهواره دریافت می شود و میتوان این موقعیت ها را به صورت کاملا آفلاین روی حافظه Dash Cam ذخیره کرد. در واقع تصاویری که توسط  Dash Cam ذخیره می شود میتواند با موقعیت های ماهواره ای که دریافت می شود همزمان برای مرکز ارسال یا ذخیره شود.

داده ها ( DATA)

داده ها به سنسورهای ورودی و خروجی قابل تعریف برای Dash Cam  میگویند. معمولا برای دوربین های مداربسته خودرو ۸ سنسور میتوان کاملا مجزا برنامه ریزی و تعریف کرد. سنسورها شامل: سرعت – دما – سطح روغن -باز و بسته بودن درب خودرو – وضعیت چرخشی یا اینرسی – وضعیت ترمز دستی – سنسور وضعیت خودرو و ..

پخش باکیفیت

وظیفه اصلی پخش تصاویر آرشیوی Dash Cam  با کیفیت عالی و کنترل هوشمند روی صوت و تصویر بدون هیچ گونه محدودیت.

 

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۱:۰۷:۲۶ +۰۳:۳۰ اسفند ۱۲ام, ۱۳۹۷|مقالات|