رک محفظه ای برای قرار دادن تجهیزات فنی و کامپیوتری بمنظور محافظت در برابر آسیب، دستکاری، سرقت و همچنین نظم دادن به تجهیزات می باشد. از جمله تجهیزات مانند سوییچ، روتر، دستگاه ضبط، کابل و … می باشد. رک در دو نوع موجود است که کاربرد آن اجباری نیست اما بهتر است استفاده شود.

قبل از انتخاب رک باید نوع و اندازه آن را مشخص کنیم. در ادامه به آن می پردازیم:

 

تفاوت رک دیواری و ایستاده

دو نوع رک وجود دارد: ایستاده و دیواری. مدل دیواری آن طراحی جمع و جوری دارد و برای پروژه های کوچک کاربرد دارد بدلیل نصب بر روی دیوار، فضای کف را اشغال نمی کند و در نتیجه برای صرفه جویی در فضا مناسب است.رک دیواری

رک ایستاده برای پروژه های بزرگ کاربرد دارد و در قسمت زیرین آن چرخ دارد.

رک ایستاده

سایز

رک ها در اندازه های مختلف ساخته می شوند و بسته به نیاز فعلی و پیش بینی آینده می توان اندازه آن را انتخاب کرد.

ارتفاع رک به بخش هایی تقسیم می شود که یونیت (RU) نام دارد و واحد اندازه گیری رک می باشد. اندازه هر یونیت 4.44 سانتیمتر است.

برای اندازه گیری ارتفاع کلی کافیست تعداد یونیت ها را در عدد 4.44 سانتیمتر ضرب کنیم بعنوان مثال رک 4 یونیت ارتفاع 177=44.4*4 سانتیمتر دارد. این قانون توسط انجمن صنایع الکترونیکی (EIA) تصویب شد.

رک های دیواری از 2 یونیت تا 9 یونیت است و نوع ایستاده از 9 یونیت به بالاست.

عمق داخلی، فاصله بین درب جلویی و درب عقب می باشد.

عرض و عمق آن متغیر است.

بهتر است برای مدیریت کابل و جلوگیری از انسداد جریان هوا داخل رک، فضای اضافی برای آن درنظر بگیریم.

 

چند نکته:
  1. برخی از رک ها دارای درب جانبی هستند و هر درب، قفل کلیددار دارد به این صورت که قفل ها را می توان تعویض کرد در نتیجه این موضوع باعث بالا بردن امنیت تجهیزات می شود.
  2. رک باید دارای تهویه باشد و هوا آزادانه در جریان باشد تا تجهیزات بتوانند در دمای بهینه کار کنند.
  3. برای صرفه جویی در فضا و بهبود دسترسی به رک، می توان آن را بصورت عمودی یا افقی نصب کرد.
  4. در رک دیواری با چرخاندن 180درجه موقع نصب، می توان جهت لولا را تغییر داد بطوریکه به دلخواه شما از سمت راست یا چپ باز شود.

 

تهویه

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شما در دمای مطلوب کار می کنند. کار کردن تجهیزات، تولید گرما می کند و گرما یکی از عوامل کاهش عمر تجهیزات و وسایل الکتریکی است بنابراین به منظور جلوگیری از ایجاد حرارت، باید رک را بررسی کنیم که اگر راهی برای تهویه ندارد در داخل آن فن قرار دهیم و این موضوع را نیز باید درنظر گرفت که با افزایش بار رک، مصرف انرژی بیشتر شده و قدرت خنک کنندگی سیستم خنک کننده باید افزایش یابد.

روش های زیر برای سیستم خنک کننده رک وجود دارد:

در روش اول هوای خنک از قسمت جلوی رک وارد شده و گرما از فن درب عقب خارج می شود به این صورت از چرخش مجدد گرما جلوگیری می شود.

در روش دوم فن ها بگونه ای عمل می کنند که جریان هوای گرم را به سمت خروجی درب بالایی رک هدایت می کنند و درنتیجه گرما حذف می شود.

در روش سوم هوای خنک در جایی که گرما تجمع کرده تمرکز کرده و جایگزین آن می شود.

البته در زمینه تهویه رک، مدیریت کابل نیز اهمیت دارد زیرا وجود کابل های زیاد و درهم، مانع عبور جریان هواست.

 

نصب

نصب رک آسان است و نیاز به نیروی متخصص ندارد به این صورت که ابتدا سوراخ هایی بر روی دیوار ایجاد کرده رک را سوار کنید و پیچ ها را در سوراخ ها قرار دهید.

نیروی کار برای مکان های خاص باید مورد تأیید سازمان اطلاعات باشد. برای قرار دادن تجهیزات داخلی، رک باید روی سطح صاف تراز باشد و تجهیزات را به ترتیب وزن قرار دهید به این صورت که وزن سنگین تر در قسمت پایین تر قرار گیرد. تمامی کابل ها از شیار ورودی کابل از کف رک وارد آن می شوند بطوریکه مسیر کابل ها قابل دید نباشد. کابل ها را از اشیاء تیز دور کنید و تا جایی که امکان دارد طول آنها را محدود کنید زیرا هر چه کابل ها بیشتر باشند هرج و مرج بیشتر است.

 

سینی

برای ایجاد طبقات و ایجاد نظم در فضای داخلی رک، از سینی استفاده می شود.

سینی در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارد. سینی ثابت با پیچ محکم شده و برای وسایل سنگین تر کاربرد دارد و سینی متحرک بصورت کشویی می باشد.

سینی رک

انتخاب اتاق سرور

اندازه اتاقک باید مناسب تجهیزات شما باشد البته باید حدود 20 درصد فضای اضافه بدلیل احتمال رشد شبکه درنظر بگیریم.

برای جلوگیری از سقوط رک در زمان حادثه باید در قسمت همکف یا زیرزمین ساختمان قرار گیرد.

اتاقک سرور باید فن یا اسپیلت برای خنک کردن داشته باشد.

باید ایزوله و بدون رطوبت باشد.

قابل دسترسی برای همه نباشد بطوریکه اشخاص متفرقه اجازه ورود نداشته باشند به این صورت که دستگاه کنترل تردد برای ورود و خروج افراد به اتاقک داشته باشد. دستگاه های کنترل تردد بصورت انگشتی، کارتی یا چشمی موجود هستند.

دیوارها بتن باشند.

درب آن ضد سرقت باشد.

سیستم اعلام سرقت داشته باشد.

در اتاقک رک، دوربین مداربسته نصب شده باشد.

UPS داشته باشد. در زمان قطعی برق، سیستم UPS از تجهیزات پشتیبانی می کند و برق را تأمین می کند.

دتکتور دود نصب شده باشد.

برای حفاظت در مقابل آتش، سیستم اعلام حریق داشته باشد.

برای مکان های خاص و حساس علاوه بر اعلام حریق، اطفاء حریق نیز داشته باشد و برای سیم کشی آن، سیم نسوز استفاده شود و حتی کاشی و سرامیک و سقف نیز از جنس نسوز باشند.

 

جنس درب

درب رک یا شیشه ای است یا فلزی. با درب شیشه ای امکان مشاهده اجزای داخلی رک وجود دارد و بیشتر مناسب ادارات می باشد. درب فلزی مناسب مکان صنعتی است.

 

ظرفیت وزنی

یک رک دیواری چقدر وزن را می تواند تحمل کند؟

بسته به مدل می تواند بین 150 تا 250 پوند تجهیزات را نگه دارد.

 

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه واقع در اصفهان قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین محصول می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-03-16T12:53:46+00:00 مارس 16th, 2021|دوربین مداربسته|