زاویه دید در دوربین مداربسته

زاویه دید در دوربین مداربسته معادل فارسی عبارت field of view است که به اختصار FOV نیز نامیده می شود. این اصلاح با نام زاویه دید یا viewing angle نیز مطرح می شود. مفهوم این اصطلاح عبارت است از ناحیه ای که دوربین می تواند تحت پوشش قرار دهد. این فاکتور، در برگه مشخصات هر دوربین مدار بسته آورده می شود. واحد سنجش میدان دید در دوربین مداربسته “درجه” است. شما می توانید میدان دید در دوربین مداربسته را به عنوان زاویه ی بین دو لبه افقی تصویر در نظر بگیرید. برای درک بهتر، شکل های زیر را مشاهده کنید.

زاویه دید

میدان دید در دوربین مداربسته: میدان دید ۶۰ درجه ای، محدوده باریک تری را با جزئیات بیشتر تحت پوشش قرار می دهد.

زاویه دید

زاویه دید در دوربین مداربسته: میدان دید ۹۰ درجه ای، محدوده گسترده ای را با جزئیات کمتر تحت پوشش قرار می دهد.

همان طور که در تصاویر بالا دیدید، دوربین مداربسته ای که زاویه دید ۹۰ درجه ای دارد، هر سه جسم موجود در اتاق را تحت نظارت قرار می دهد و هر جسم، یک قسمت کوچک از تصویر دوربین را به خود اختصاص می دهد. در مقابل دوربین مداربسته با دید ۶۰ درجه ای، تعداد کمتری از اشیا را با جزئیات تصویری بالا تحت پوشش قرار می دهد.

نکته: زاویه دید گسترده همیشه بهتر نیست! هر نوعی از لنز دوربین مداربسته مزایا و معایب خود را دارد. در ادامه توضیحات بیشتری ارائه می شود.

لنز دوربین مداربسته

زاویه دید دوربین مداربسته تا حد زیادی به لنز آن بستگی دارد , لنز های دوربین های مداربسته در سه گروه نرمال , واید و تله موجود هستند که هریک دارای ویژگی ها و خصوصیاتی می باشند .

  • فاصله کانونی لنز

میدان دید در دوربین های مداربسته تا حد زیادی به فاصله کانونی لنز وابسته است در واقع هر اندازه که فاصله کانونی کم تر باشد زاویه دید دوربین مداربسته بیش تر خواهد شد . به طور مثال یک لنز ۳٫۶  میلی متر دارای زاویه دید ۸۰ درجه می باشد  و این در حالی است که یک لنز ۱۲ میلی متر تنها زاویه ۲۵ درجه را پوشش می دهد .

  • قابلیت زوم لنز

نکته مهم بعدی در رابطه با لنز دوربین مداربسته قابلیت زوم است , برخی از لنزها این امکان را دارند تا بر روی سوژه مورد نظر زوم کرده و حتی جزئیات را هم نمایش دهند که در مواقع لازم از این طریق می توان زاویه دید دوربین مداربسته را تغییر داد البته که فاصله کانونی در لنز هایی که این قابلیت را دارند متغیر بوده و به راحتی تنظیم می شود .

  • لنز چشم ماهی

از جدید ترین و به روز ترین لنز هایی که در دوربین های مداربسته پیشرفته به کار گرفته می شود لنز چشم ماهی است , این نوع لنز ها زاویه دید ۳۶۰ درجه به دوربین مداربسته می دهند و این موجب می شود تا کاملا محیط اطراف تحت کنترل دوربین مداربسته قرار گیرد , وضوح و کیفیت تصاویر هم در این نوع لنز ها بی نظیر است .

سوالات رایج در خصوص زاویه دید دوربین مداربسته

♦ چه فرمولی برای محاسبه زاویه دید در دوربین های مداربسته وجود دارد ؟

فرمول(X=2Arctan(h/2f

که در این فرمول x زاویه دید بر حسب درجه و h عرض سنسور تصویر بر حسب میلی متر و f فاصله کانونی لنز بر حسب میلی متر می باشد .

 

♦ متداول ترین زاویه دید در این دوربین ها چیست ؟

معمولا لنز ۳٫۶ میلی متری بیش ترین استفاده را در دوربین های مداربسته دارد که با دوربین با سنسور ۱٫۳ اینچی زاویه دیدی برابر با حدود ۷۰ درجه دارد .

یا این جمله که هرچه میدان دید بیشتر باشد بهتر است، درست است ؟

خیر .

زاویه دید بالا برابر است با پوشش حداکثری از محل نصب دوربین مداربسته و کوچکتر شدن سوژه ها در تصویر به اصطلاح واید .

نتیجه بهتری حاصل می شود پس انتخاب دوربین مداربسته مناسب با لنز مناسب برای نصب بسیار حائز اهمیت است .

آیا در دوربین های تحت شبکه IP این زاویه متفاوت با دوربین های آنالوگ HD است ؟

خیر .

میدان دید دوربین های تحت شبکه و دوربین های آنالوگ HD متفاوت نخواهد بود اگر اندازه سنسور و فاصله کانونی لنز به نسبت طول و عرض تصویر در آن ها برابر باشد .

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۸-۴-۲۹ ۱۳:۱۳:۰۵ +۰۴:۳۰ تیر ۲۹ام, ۱۳۹۸|مقالات|