هر آنچه درمورد سنسور دود باید بدانیم

سنسور دود به عنوان یکی از اجزای سیستم دزدگیر برای تشخیص وجود دود طراحی شده تا با اعلان هشدار در زمان آتش سوزی، سرنشینان بتوانند سریعاً از محل خارج شده و به آتش نشانی اطلاع دهند.

نحوه کار آن به این صورت است که پس از تشخیص دود، زنگ هشدار آن آغاز شده و بلافاصله از طریق تلفن همراه خود، هر جا باشید مطلع می شوید.

سنسور دود

چرا باید سنسور دود نصب کرد؟

حسگر دود یک محصول ضروری برای محافظت از خانه شما در برابر آتش است و می تواند باعث نجات جان انسان ها شود.

در زمان آتش سوزی باید خیلی سریع واکنش نشان داد زیرا آتش به سرعت پخش شده ، دود سمی آن به تدریج هوا را اشباع می کند و باعث خفگی می شود بنابراین با تشخیص زودهنگام دود، فرصت کافی به سرنشینان برای بیرون رفتن و اطلاع به آتش نشانی و اورژانس داده می شود.

خطر آتش سوزی خانگی از چیزی که تصور می کنید بیشتر است و هزینه این دستگاه در مقایسه با خسارت آتش سوزی بسیار ناچیز است.

از آلارم های حساس می توان برای تشخیص و درنتیجه جلوگیری از سیگارکشیدن در محلی که ممنوع است استفاده کرد.

برخی از  حسگر های دود همچنین قابلیت تشخیص مونوکسیدکربن (گاز بی بو و بسیار خطرناک) را نیز دارند.

بیشتر آتش سوزی ها شب هنگام که ساکنین یک خانه خواب هستند رخ می دهد. این تصور غلط است که دود ، بو ، گرما یا صدای آتش ، برای بیدار کردن فرد کافی است و واقعیت این است که آتش سوزی قبل از بیدار شدن افراد از خواب ، دود بسیار سمی ایجاد می کند و ممکن است باعث خفگی شود. زنگ سنسور دود عامل هشدار به موقع و خارج شدن آنها از ساختمان می باشد.

میزان زنگ هشدار شنیداری باید حداقل 85 دسی بل باشد تا توسط کسی که در خواب است شنیده شود و عامل بیدار شدن سریع او شود.

 

تأثیر سنسور دود

در کشور فرانسه از سال 2015 برای هر اقامتگاه اعم از خانه، آپارتمان، اسکان مبله، اجاره فصلی و … کاربرد حداقل یک سنسور دود اجباری شد و در زمان اجاره یک محل، مستأجر و مالک باید بررسی کنند که دستگاه موجود باشد و به درستی کار کند ، پس از آن لازم است که مستاجر از دستگاه مراقبت کند و درصورت خرابی باتری ها را تغییر دهد.

با وضع این قانون، تعداد آتش سوزی ها 4 درصد کاهش یافت و تعداد قربانیان نیز کم شد.

طبق اعلام انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی آمریكا (NFPA) در کشورهایی که این نوع قانون در مدت طولانی تری اجرا شود حدود  50درصد در کاهش تلفات ناشی از آتش سوزی نقش دارد.

 

روشی مناسب برای هتل ها

در مکان هایی که مسئولیت ایمنی میهمانان هتل یا کارمندان بر عهده شماست می توانید دتکتور دود را در اتاقهایی که آنها اقامت دارند قرار دهید و از آتش سوزی در امان باشید.

 

انواع سنسور دود

سنسور دود دو نمونه دارد:

  1. یونیزاسیون

یک سیستم یونیزاسیون شامل دو صفحه با بار الکتریکی و یک منبع رادیواکتیو برای یونیزه کردن هوای بین صفحات است.

در این سیستم ها منبع رادیواکتیو  پر از یون می باشد و این منبع ذراتی منتشر می کند که با مولکول های هوا به هم متصل شده و آنها را به یونی با بار مثبت و الکترون هایی با بار منفی تبدیل می کند.

یون های مثبت به صفحه الکتریکی با بار منفی جذب می شوند و یون های منفی به صفحه با بار مثبت جذب می شوند درنتیجه یک جریان یونیزاسیون برقرار می شود که می تواند با استفاده از مدار الکترونیک متصل به صفحات اندازه گیری شود،  در این وضعیت آلارم خاموش است.

در زمان آتش سوزی، ذرات دود وارد حسگر شده و محفظه یونیزاسیون را مسدود می کند. آنها خود را به یون ها متصل می کنند و باعث قطع جریان الکتریکی می شوند و زنگ هشدار به صدا در می آید.

ذرات احتراق بسیار بزرگتر از مولکول های هوای یونیزه شده هستند و وقتی وارد یک محفظه یونیزاسیون می شوند ، مولکولهای هوای یونیزه شده با آنها برخورد می کنند و با هم ترکیب می شوند. بعضی از ذرات بار مثبت و بعضی منفی می شوند. از آنجایی که این ذرات نسبتاً بزرگ با بسیاری از یون های دیگر ترکیب می شوند تعداد کل ذرات یونیزه شده در محفظه کاهش می یابد.

این کاهش در ذرات یونیزه منجر به کاهش جریان می شود. هنگامی که جریان به میزان آستانه عبور آن کاهش یابد وضعیت زنگ ایجاد می شود.

 

 آلارم کاذب در سیستم یونیزاسیون

تغییر در رطوبت و فشار هوا روی جریان محفظه تأثیر می گذارد و اثری شبیه به اثر ذرات احتراق ایجاد می کند.

برای جبران اثرات احتمالی رطوبت و تغییرات فشار، محفظه یونیزاسیون دوگانه روانه بازار شد.

یک سنسور دوتایی دارای دو محفظه یونیزاسیون است و به این صورت است که علاوه بر محفظه سنجش، محفظه مرجع نیز دارد که این محفظه تا حدودی با رطوبت و فشار هوا تحت تأثیر قرار می گیرد زیرا ورودی کوچک آن ذرات بزرگتر از جمله ذرات احتراق را مسدود می کند.

مدارهای الکترونیکی هر دو اتاق را مانیتور می کنند و خروجی های آنها را مقایسه می کنند.

اگر رطوبت یا فشار جوی تغییر کند ، خروجی های هر دو محفظه به یک اندازه تحت تأثیر قرار گرفته و می توان گفت آلارم ایجاد شده، کاذب است.

زمانی که ذرات احتراق وارد اتاق سنجش می شوند ، جریان آن کاهش می یابد در حالی که جریان اتاق مرجع بدون تغییر می ماند در اینجا می توان گفت آلارم ایجاد شده، واقعی است.

 

  1. فوتوالکتریک

تنها حسگرهای دود که در حال حاضر برای مصارف خانگی مجاز هستند، حسگرهای نوری یا فوتوالکتریک می باشند.

 فوتوالکتریک چگونه کار می کند؟

سنسور دود نوری تغییرات یک سیگنال نوری که توسط یک دیود ساطع می شود را اندازه می گیرد.

دود حاصل از آتش سوزی بر شدت پرتوی نوری که از هوا عبور می کند تأثیر می گذارد همچنین می تواند باعث پراکنده شدن نور شود.

با وجود دود، سنسور نوری یک اختلال در نور را حس می کند و زنگ خطر ایجاد می شود.

کار این ردیاب ها بر اساس اصل پراکندگی نور است و به گونه ای طراحی شده اند که  دود سیگار را نیز حس می کنند.

 

سنسور بی سیم و سنسور سیم دار

سنسور سیم دار با اتصال به مدار برق ، عمل می کند.

اکثر این سنسورها با استفاده از باتری ها به صورت بی سیم تغذیه می شوند.

برخی از حسگرهای دود نیاز به باتری های قلیایی دارند ، در حالی که سایر محصولات به باتری لیتیوم مجهز شده اند.

باتری قلیایی به طور میانگین ​​هر سال نیاز به تعویض دارد و درصورت کم شدن شارژ باتری، هشدار می دهد ولی باتری های لیتیوم این مزیت را دارند که 10 سال کار می کنند و این نوع باتری قابل تعویض نیست به این معنی که در هنگام از بین رفتن باتری  باید حسگر دود جایگزین شود.

انتخاب باتری بر قیمت دستگاه نیز تأثیر دارد.

دستگاهی که باتری لیتیوم دارد نسبت به دستگاهی که باتری قلیایی دارد گران تر است ولی در دراز مدت می تواند بصرفه تر باشد.

در آتش سوزی هایی که حسگر دود وجود دارد اما صدای آن شنیده نمی شود، در 43 درصد موارد به دلیل باتری های مرده یا مفقود شده است بنابراین بسیار مهم است که مرتباً زنگ هشدار خود را بررسی کنید و از عملکرد آن مطمئن شوید!

 

سنسور دود برای شرایط خاص

سنسور دود لیزری

آشکارسازهای دود لیزری برای کاربرد در محلی طراحی شده اند که نیاز به اخطار خیلی سریع در مواقع آتش است.

آنها به منظور تشخیص اولین ذرات احتراق ساخته شده اند و برای اتاق رایانه ای یا مرکز ارتباطات راه دور یا هر محلی که دارای عملیات حساس است ایده آل می باشند.

سنسورهای دود مبتنی بر لیزر بسیار حساس به دود، حتی 100 برابر حساس تر از سایر سنسورها هستند بنابراین برای جلوگیری از آلارم ناخواسته ، مراقبت زیادی موردنیاز است.

سنسور دود لیزری

انتخاب سنسور دود مناسب

کاربرد حسگر یونیزاسیون در سکونتگاه های خصوصی مجاز نیست زیرا حاوی یک مؤلفه رادیواکتیو است.

حسگر یونیزاسیون برای تشخیص آتش سوزی سریع به کار می رود و محدوده تشخیص آن، ذرات احتراق 0.01 تا 0.4 میکرون می باشد.

حسگر نوری (فوتوالکتریک) برای تشخیص آتش سوزی های کندتر به کار می رود و محدوده تشخیص آن، ذرات احتراق 0.4 تا 10.0 میکرون می باشد.

هر دو نوع حسگر می توانند آتش سوزی را تشخیص دهند اما زمان واکنش آنها متفاوت خواهد بود و به نوع آتش بستگی دارد.

معمولاً پیش بینی اینکه چه ذره ای توسط آتش در حال توسعه تولید می شود دشوار است و این واقعیت که منابع احتراق مختلف می توانند اثرات متفاوتی بر روی یک احتراق داشته باشند ، انتخاب را پیچیده تر می کند.

از آنجا که آتش سوزی ها بصورت متفاوت گسترش می یابند و معمولاً رشد آنها قابل پیش بینی نیست، هیچ نوع حسگر همیشه بهترین نیست.

 

نکات مربوط به نصب سنسور دود

نصب زنگ دود آسان است و نیاز به مهارت خاصی ندارد.

برای نصب آن در منزل، یک منطقه مرکزی مانند راهرو را انتخاب کنید که به اتاق های اصلی منتهی شود و به اندازه کافی نزدیک اتاق اصلی باشد تا شب هنگام صدای آن شنیده شود.

همچنین در گاراژ یا انبار نیز می توانید نصب کنید تا خطر آتش سوزی در این قسمت ها تشخیص داده شود.

از نصب آن نزدیک آشپزخانه و حمام خودداری کنید زیرا دود یا بخار ممکن است آشکارسازها را بیش از حد حساس کند.

آن را در مرکز سقف و یا را روی یک دیوار در ارتفاع ، نزدیک سقف (به فاصله 12 اینچ از سقف) قرار دهید.

اگر خانه شما دارای مساحت زیاد یا چندین طبقه است باید حداقل یک حسگر در هر طبقه موجود باشد.

در مناطقی که معمولاً درها بسته هستند، ردیاب ها باید در دو طرف درب نصب شوند زیرا ممکن است از سمت دیگر درهای بسته، دود را تشخیص ندهند.

هنگامی که مجرای تأمین هوا در یک مکان موجود باشد، حسگر نباید در مسیر جریان هوا قرار بگیرد زیرا باعث تجمع گرد و غبار در آن می شود که ممکن است باعث اختلال در کارآیی شده و باعث هشدار ناخواسته شود. فاصله ردیاب ها از دریچه هوا باید حداقل 3 فوت باشد.

از محیط بسیار سرد یا بسیار گرم یا فراتر از محدوده کاری ردیاب خودداری کنید زیرا اجزای داخلی آن ممکن است به درستی کار نکند.

غلظت های بسیار زیاد گازهای سنگین تر از هوا مانند دی اکسید کربن، ممکن است آشکارسازها را حساس تر کنند در حالی که گازهای سبک تر از هوا مانند هلیوم، ممکن است باعث حساسیت کمتری شود.

از قرار دادن آن نزدیک وسایل نوری فلورسنت خودداری کنید زیرا سر و صدای الکتریکی ایجاد شده توسط لامپ های فلورسنت نور ممکن است باعث هشدار ناخواسته شود.

 

موانع نصب

نصب کننده های ردیاب ممکن است با مشکلات مختلفی مانند سقف های ناهموار یا سقف هایی که از تیرچه ها عبور می کنند روبرو شوند.

طبقه بندی هوا به دلیل سقف های غیر عایق ، سقف های اوج یا شیب دار، گرمایش موضعی یا سرمایش از سیستم ها، قفسه های انبار و پارتیشن ها نیز مانع مسیر دود به سمت ردیاب ها هستند.

 

در مورد هشدارهای ناخواسته چه باید کرد؟

آمار نشان می دهد با افزایش اندازه سیستم و تعداد آشکارسازها، تعداد کل آلارم های مزاحم در سال افزایش می یابد.

در سنسورهای کوچک و متوسط ​​که در محیط های نسبتاً بدون احتراق مانند ساختمان های اداری نصب می شوند، بیش از یک یا دو آلارم ناخواسته در سال غیرمعمول است.

در محیط نامطلوب مانند آزمایشگاه یا مراکز تولیدی که فرآیندهای احتراق در آنها وجود دارد، می توان آلارم های مکرر بیشتری را پیش بینی کرد.

در محیط بسیار نامطلوب، ممکن است یک هشدار در هر ماه معمول باشد.

پس از چند ماه اول باید آلارم های احتمالی ناخواسته سیستم کاهش یابد و هرگونه تغییر غیرمنتظره در فرکانس آن، نشاندهنده مشکلی است که باید بررسی شود.

 

دلایل هشدار ناخواسته

هشدارهای ناخواسته می تواند ناشی از دلایل زیادی از جمله موارد زیر باشد:

  • محیط نامناسب:

آشکارسازها به دلیل افراط دما، گرد و غبار، رطوبت بیش از حد یا وجود طبیعی ذرات احتراق در هوا در اطراف ردیاب ها به درستی کار نمی کنند.

  • نصب نادرست:

آشکارسازها و سیم کشی آنها ممکن است در معرض تداخل جریان و نویز در کابل های مجاور، انتقال فرکانس رادیویی و انواع دیگر اثرات الکترومغناطیسی باشند.

  • نگهداری نامناسب:

تجمع تدریجی گرد و غبار در محفظه سنجش

  • اثرات فصلی:

به عنوان مثال ، فعال شدن مجدد سیستم گرمایشی پس از خاموش شدن طولانی مدت تابستان می تواند باعث هشدار شود.

  • مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری ساختمان:

به عنوان مثال ، تحریک تصادفی سوئیچ مغناطیسی یک آشکارساز یا وارد کردن گرد و غبار یا گچ از تعمیرات دیواره به درون محفظه سنجش

  • اثرات ناشی از طوفان های رعد و برق
  • هجوم حشرات کوچک برای ورود به محفظه سنجش
  • خرابکاری یا دستکاری: مانند شوخی های خوابگاه

در صورت مطلوب بودن شرایط محیطی ، باید حداقل سالی یک بار آشکارسازها تمیز شوند.

کالیبراسیون حساسیت

آلارم کاذب برای هیچ کس خوشایند نیست برای جلوگیری از ایجاد آن در حین انجام فعالیت های روزانه مانند سرخ کردن مواد غذایی در آشپزخانه یا استفاده از شومینه، توصیه می شود حساسیت دتکتورهای دود تنظیم شود.

در مناطقی که معمولاً دود ظاهر نمی شود باید حسگر حداکثر کالیبره شود به این ترتیب سنسور دود کاملاً کار خواهد کرد و از ایمنی شما محافظت می کند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دزدگیر اماکن می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش اصفهان بهره مند شوید.

بوسیله | 2020-06-08T13:02:15+04:30 ژوئن 8th, 2020|سیستم اعلام حریق|