BNC مخفف Bayonet Neill – Concelman یک رابط فرکانس رادیویی اتصال و قطع سریع مینیاتوری است که برای انواع کابل های کواکسیال استفاده می شود. از این رابط اتصال دهنده می توان برای خاتمه دادن کابل کواکسیال در دوربین مداربسته استفاده کرد.

مخترع BNC، کارل کنسلمن بود. یک مهندس برق که با همکاری پل نیل در سال 1950 هنگام کار در شرکت الکترونیکی، اختراع اتصال کابل های کواکسیال را ثبت کرد.

برای اطلاعات بیشتر درمورد کابل کواکسیال می توانید مقاله “تعریف کابل کواکسیال و هر آنچه درمورد آن باید بدانید” را مطالعه کنید.

کابل دوربین مداربسته چگونه به رابط بی ان سی وصل می شود؟ اتصالات BNC بر روی کابل کواکسیال RG59 قرار می گیرند تا به پورت ویدیویی دوربین مداربسته و دستگاه ضبط دوربین متصل شوند. یک سمت کابل کواکسیال توسط فیش BNC به دوربین مداربسته و سمت دیگر آن توسط فیش به دستگاه DVR متصل می شود و این یکی از کاربردهای اساسی این فیش است. در پشت دستگاه ضبط DVR یک پورت مخصوص اتصال فیش بی ان سی وجود دارد.

یکی از دلایل اساسی ایجاد نویز در تصاویر دوربین مداربسته خرابی و ایراد فیش بی ان سی است در این صورت باید فیش را تعویض نمود.

BNC

کانکتورهای BNC در کجا کاربرد دارند؟

اتصالات BNC با کابل کواکسیال در رادیو، تلویزیون و سایر تجهیزات الکترونیکی فرکانس رادیویی برای سیگنال های آنالوگ و دیجیتال استفاده می شوند. در کل می توان گفت برای اتصالات صوتی و تصویری کاربرد دارند و بسته به تجهیزاتی که به آن متصل می شود نحوه تعبیه سیگنال صوتی ممکن است بین آنالوگ و دیجیتال متفاوت باشد.

رابط BNC اغلب در استودیوهای ضبط یافت می شوند زیرا این نوع اتصالات امکان هماهنگی آسان اجزای مختلف را فراهم می کنند. علاوه بر این، آنها به گزینه ای محبوب برای نظارت تصویری تبدیل شده اند مخصوصاً در جاهایی که دوربین های آنالوگ حضور دارند.

چند نوع فیش BNC وجود دارد؟

کابل ها و اتصالات BNC در نسخه هایی با مقاومت 50 اهم و 75 اهم تولید می شوند. اتصالات 75 اهم برای فیلم دیجیتال با کیفیت بالا (دوربین مدار بسته) ساخته شده اند و بسته به ورودی دریافت شده قادر به مقیاس بندی خروجی آنها هستند. از لحاظ ابعادی نسبت به نوع 50 اهم کمی متفاوت هستند و معمولاً برای استفاده در فرکانس های حداکثر 2 گیگاهرتز مشخص می شوند. اتصال 50 اهم برای برنامه های تا 4 گیگاهرتز کاربرد دارند.

اگر مصرف کننده ای بخواهد سیستم قدیمی خود را بروز کند، اتصال بی ان سی این کار را عملی می کند. یک رابط BNC اجزای ویدئویی آنالوگ را از دوربین به یک مانیتور تلویزیون یا DVR متصل می کند. درنتیجه محکم در جای خود قرار می گیرد و اتصال با کیفیت و ایمنی را فراهم می کند.

انواع اتصالات BNC

سه نوع اتصال دهنده اصلی BNC وجود دارد:

  • اتصال پیچی (Twist-on connector)

بعد از قرار دادن دو قسمت نری و مادگی فیش، آن را با زاویه 180 درجه چرخانده  که باعث می شود سنجاقک ها در یک شیار قفل شده روی دو بخش فرو روند.

این اتصال به دلیل سادگی در نصب و راه اندازی دوربین مداربسته برای افراد تازه کار و حرفه ای بسیار مناسب هستند. برای نصب فیش بر روی کابل RG یا کواکسیال به هیچ ابزاری به جز سیم چین و نوار چسب نیاز نیست. تمام کاری که باید انجام شود این است که در قسمت انتهایی کابل کواکسیال با استفاده از سیم چین لایه رویی آن را باز کرده و رشته های شیلد را با دست می تابانیم و کنار میزنیم. بخشی از روکش را برش می دهیم تا قسمت مرکزی آن مشخص شود. با پیچ گوشتی فیش BNC را باز کرده روی کابل قرار می دهیم و بعد با نوار چسب محل اتصال را محکم می کنیم.

تمام کاری که باید انجام شود این است که سیم کواکس RG59 خود را در معرض رسانای مرکزی قرار دهید و این اتصالات را به انتهای کابل بچرخانید. بهتر است اتصال را با مقداری نوار برق محکم کنید تا در انتها از ورود آب به داخل آن محافظت شود.

  • اتصال فشاری (Compression connector)

این روش با استفاده از دستگاه پرس انجام می شود. این اتصالات معمولاً در سیستم های مداربسته استفاده می شوند و مناسب ترین اتصال برای استفاده با کابل RG59 هستند.

در این روش ابتدا رینگ فیش BNC را بر روی کابل سوار می کنیم. قسمت انتهایی کابل کواکسیال با استفاده از سیم چین لایه رویی آن را باز کرده و رشته های شیلد را با دست می تابانیم و کنار میزنیم. بخشی از روکش را برش می دهیم تا قسمت مرکزی آن مشخص شود. قسمت دیگر فیش را بر روی مغزی کابل قرار داده و با دستگاه پرس، پرس می کنیم درنتیجه اتصال محکمی ایجاد می شود.

  • اتصال لحیمی (crimp-on connector)

در این نوع اتصال، کابل کواکسیال با استفاده از دستگاه لحیم، به فیش لحیم می شود و یک اتصال بسیار قوی ایجاد می کند.

استفاده از این نوع اتصال ساده است و برای استفاده از آن نیازی به هیچ ابزاری بجز لحیم نیست زیرا کانکتور را با چرخاندن آن بر روی کابل کواکس متصل می کنید. البته اگر کابل از قبل برش نخورده باشد ممکن است ابزار لازم باشد. برخی از افراد معتقدند BNC های پیچ خورده غیرقابل اعتماد هستند زیرا به اندازه اتصالات فشرده محکم نیستند.

تبدیل های فیش BNC

تبدیل BNC به BNC: زمانی که دستگاه ضبط جا به جا شده باشد برای افزایش طول آن از این تبدیل استفاده می شود. زمانی که کابل قطع شده باشد یکی از روش های رفع مشکل این است که کابل را تعویض کنیم و روش دیگر می توان دو سمت کابل را فیش بی ان سی متصل کرد و یک تبدیل بین آن قرار داد.

تبدیل BNC به Audio: برای انتقال صدا به جای فیش صدا می توان از این تبدیل استفاده کرد. در کنار بی ان سی نصب می شود، اندازه کوچکی دارد، وزن آن سبک است و کاربرد آن نیز آسان می باشد.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین فیش BNC در اصفهان می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-07-28T12:53:46+00:00 سپتامبر 8th, 2019|کابل|