لنز دوربین مدار بسته چیست؟

همانطور که می­دانید برای تشکیل تصویر باید بازتاب نور از جسم روی پرده ای تشکیل شود. مثلا برای اینکه ما جسمی را ببینیم، عدسی چشم ما  باید نور انعکاسی از جسم را روی شبکیه متمرکز کند.  در دوربین های مدار بسته انجام این کار به عهده­ ی لنز است. لنز، سیگنال­های نوری را جمع آوری می­کند و روی سنسور متمرکز می­کند تا تصویر تشکیل شود. لنزها بر اساس میلی­متر نشان داده می­شوند مثل لنز ۲٫۸ میلی­متر، لنز ۳٫۶ میلی­متر و غیره. در هر لنز دوربین یک یا چند عدسی وجود دارد که با کمک آنها پرتوهای نوری متمرکز می­شوند.

انواع لنز

  • لنز ثابت Fixed: لنزی که فاصله کانونی ثابت و در نتیجه عمق میدان و زاویه دید ثابتی دارد.  به عنوان مثال در یک لنز ثابت ۲٫۸ میلی­متری، زاویه دید حدود ۸۶ درجه است. در صورتی می­توانیم از این لنز استفاده کنیم که زاویه دید و عمق میدان مشخص شده باشد.

لنز دوربین

  • لنز متغیر Varifocal : لنزی که فاصله کانونی آن متغیر و قابل تنظیم است در نتیجه زاویه دید و عمق میدان به دلخواه شما بستگی دارد. برای مثال در یک لنز متغیر ۸~۱۲ میلی­متری میدان دید بین ۲٫۸ تا ۱۲ قابل تغییر و تنظیم است. در صورتی می­توانیم از این لنز استفاده کنیم که زاویه دید و عمق میدان مشخص نشده باشد.

 

  • لنز موتورایز Motorized : عملکرد این لنز همانند لنز متغیر است و فاصله کانونی آن از طریق یک موتور تنظیم می­شود. علاوه بر این، زوم و فوکوس این لنز از راه دور و از طریق نرم افزار، NVR یا DVR قابل کنترل است. از این نوع لنز زمانی استفاده می شود که نیاز مداوم به زوم دوربین و تغییر میدان دید دوربین وجود داشته باشد.

 

قابلیت تطابق لنز دوربین مداربسته

چه لنزی را می توان به دوربین مداربسته وصل کرد؟ در جواب به این سوال باید دوربین های مداربسته C-Mount و CS-Mount را توضیح می دهیم. لنز های دوربین های مداربسته C-Mount قدیمی تر و بزرگتر هستند و قابلیت نصب بر دوربین های مداربسته CS-Mount را نیز دارند (با حلقه آداپتور ۵ میلی متری).

لنزهای جدید و کوچکتر، CS-Mount هستند و اگر بر روی دوربین های مداربسته C-Mount نصب شوند، کارایی لازم را نخواهند داشت. پس در این مورد دقت لازم را داشته باشید.

تنظیمات مقدماتی لنز دوربین مدار بسته

ساده ترین لنز دوربین مداربسته، یک قطعه شیشه ای یا پلاستیکی است که نور را از محیط بیرون بر روی سنسور دوربین مداربسته منتقل می کند.

تنها قسمت قابل تنظیم این لنز، حلقه آن است که روی بدنه لنز قرار دارد. با چرخاندن این حلقه می توان تصویر را تنظیم و شفاف کرد. این لنزهای ساده قابلیت تنظیم میزان نور عبوری را ندارند.

با پیشرفت تکنولوژی، لنزهایی با قابلیت تنظیم دستی عدسی نیز وارد بازار شدند. این دوربین ها برای مکان هایی با نور ثابت، مناسب هستند.

لنزهایی با تنطیم اتوماتیک شاتر وجود دارند که برای مکان هایی با نور متغیر، کاربرد دارند.

لنز خودکار دوربین مداربسته (Auto Iris)

لنزهای Auto Iris (اتو ایریز) به منظور کنترل میزان نور عبوری استفاده می شوند. هرچه نور بیشتر باشد، عدسی کوچکتر می شود و هر چه نور محیط کمتر شود، عدسی بازتر می شود تا نور بیشتری بر روی تراشه تصویر برداری منتقل شود.

سرعت لنز دوربین مداربسته- F-Stop

هر لنزی یک مشخصه به نام F-Stop دارد. این مشخصه حداکثر توانایی لنز را نشان می دهد. F1.0 می تواند چهار برابر بیشتر از F-2.0 نور را از خود عبور دهد. با نصف شدن عدد F، میزان نور عبوری چهار برابر می شود.

هرچه F-Numer لنز یک دوربین، کمتر باشد، بهتر است و کارایی بیشتری در سیستم دوربین مداربسته و در نور کم دارد.

دوربین های مداربسته با زاویه دید گسترده، بین F0.8 تا F1.8 متغیر هستند. در مقابل این مشخصه در لنزهای دارای قابلیت زوم، از F3.5 به بالاست. این بدان معنی است که نور کمتری وارد دوربین مداربسته می شود.

کنتراست لنز دوربین مدار بسته

عناصر نوری با کیفیت، کنتراست بیشتری را در تصویر ایجاد می کنند. در این شرایط جزییات به صورت دقیق تر و روشن تر ثبت می شوند و در گوشه های تصویر، انحراف کمتری ایجاد می شود.

لنزهای منحنی، به منظور افزایش نور عبوری از دوربین مداربسته ساخته شده اند.

نور مادون قرمز در روز و نور مصنوعی در تاریکی شب، فوکوس دوربین مداربسته را به هم می زند. لنزهای مخصوص نور مادون قرمز، به منظور تصحیح این مشکل ساخته شده اند.

یک دوربین مداربسته خوب، با لنز ضعیف، کارایی مناسبی ندارد.

میدان دید لنز دوربین مدار بسته

میدان دید که به اختصار FoV نامیده می شود، فضای تحت پوشش دوربین را نشان می دهد. فاصله کانونی هر لنز با واحد میلی متر بیان می شود. در دوربین های مداربسته، لنز ۲٫۸ میلی متری، فضای افقی برابر با ۷۴ درجه را تحت پوشش قرار می دهد. یک لنز استاندارد ۸ میلی متری، زاویه ای برابر با ۳۰ درجه را شامل می شود.

هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، فضای دید دوربین مدار بسته بیشتر می شود.

لنزهای با فاصله کانونی ثابت، با نام Prime شناخته می شوند. این دوربین ها امکان تغییر میدان دید را ندارند، ولی در شرایط خود، به خوبی کار می کنند.

در شکل زیر تاثیر فاصله کانونی را بر میدان دید دوربین مداربسته، مشاهده می کنید.

لنز دوربین

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه واقع در اصفهان قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید

بوسیله | ۱۳۹۹-۱۱-۲۷ ۱۲:۳۷:۰۷ +۰۳:۳۰ اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۸|مقالات|