دو نوع لنز دوربین مداربسته وجود دارد: لنز ثابت و لنز واریفوکال. یک دوربین مداربسته که دارای لنز ثابت است به صورت دائمی تنظیم می‌شود، بدین معنی که زاویه دید، فاصله کانونی و میزان زوم آن قابل تغییر نیست.

لنز 3.6 میلی‌متری برای زاویه دید تقریباً 78 درجه طراحی شده است و در اکثر پروژه‌های دوربین مداربسته دوربین کاملی بشمار می‌آید. اکثر مردم فکر می‌کنند که لنز 3.6 میلی‌متری میدان دید وسیعی ندارد، اما طبق تصویر زیر تفاوت زیادی بین لنزهای 2.8 و 3.6 میلی‌متری وجود ندارد.

 لنز دوربین

نحوه انتخاب بهترین لنز

برای انتخاب لنز مناسب، فاصله کانونی و میدان دید پارامترهای مهمی هستند.

اولین ویژگی که هنگام انتخاب لنز دوربین امنیتی باید در نظر بگیرید فاصله کانونی آن است.

مقاله فاصله کانونی را مطالعه کنید

اگر تازه وارد مقوله دوربین‌های امنیتی شده‌اید، ممکن است فکر کنید همه لنزها یکسان هستند اما اینطور نیست. به همین دلیل است که بررسی خصوصیات آن مهم است، زیرا این امر بر فیلم های امنیتی شما تأثیر می گذارد.

در واقع طیف گسترده‌ای از لنزها وجود دارند که صحنه های متفاوتی تولید می کنند. لنزهای دوربین مداربسته برای رفع نیازهای نظارتی خاص طراحی شده اند.

قبل از اینکه به انتخاب‌های مختلف شما بپردازیم، بیایید به اصول اولیه در زمینه دید برگردیم:

میدان دید چیست؟

میدان دید محدوده‌ای است که دوربین می‌تواند در یک صحنه آن را ببیند. همه این‌ها به اندازه لنز بستگی دارد. هرچه عدد لنز دوربین بیشتر باشد، نمای باریک‌تری خواهید داشت.

به چه لنزی نیاز دارید؟

برای پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که می‌خواهید چه چیزی را تحت نظر داشته باشید. برای کمک به انتخاب شما، باید بدانید چه نوع نمایی را از لنز دریافت خواهید کرد.

در اینجا نگاهی به رایج‌ترین انواع لنزها با مثال‌هایی می‌اندازیم تا میدان دید و پوشش مورد انتظار از اندازه‌های مختلف لنز را به شما نشان دهد.

2.8 میلی‌متر برای نمای 90 درجه

برای داشتن میدان دید وسیع، لنز 2.8 میلی‌متری یک انتخاب مناسب برای دوربین مداربسته است. تنها با یک دوربین می‌توان منطقه وسیعی را پوشش داد.

در اینجا یک نمونه تصویر از نمای 2.8 میلی‌متری گرفته شده است.

اگر به دنبال میدان دید وسیع‌تری هستید، می توان از دوربین‌های پانوراما 180 درجه یا 360 درجه استفاده کرد. این مدل‌ها برای ارائه نمای کلی از موقعیت مکانی شما ایده آل هستند. این نکته را در نظر داشته باشید که در این دوربین‌ها اغلب یک مقدار پیچیدگی تصویر وجود دارد.

4 میلی متر برای نمای 60 درجه

لنز 4 میلی‌متری صحنه‌ای مشابه 2.8 میلی‌متر را نشان می‌دهد. تفاوت اصلی در کاهش زاویه دید است که باعث ایجاد توهم نزدیک بودن اشیاء به دوربین است.

این لنز برای تشخیص و شناسایی، مفید و پرکاربرد است.

لنز 4mm

6 میلی متر برای نمای 45 درجه

لنز 6 میلی‌متری نمای باریک را نشان می‌دهد. از این لنز می‌توان برای نظارت بر یک شیء خاص استفاده کرد. به عنوان مثال، راهرو در سوپر مارکت -هنگامی که می‌خواهید نمای باریک‌تری داشته باشید، مفید است.

در اینجا نمونه‌ای از لنز 6 میلی‌متری آورده شده است.

لنز 6mm

کاربرد دوربین لنز ثابت

  1. وقتی به دنبال دوربین ارزان قیمت باشید

دوربین‌های دید ثابت به دلیل عدم نیاز به قطعات متحرک، مقرون به صرفه تر هستند.

  1. وقتی به دنبال نظارت کلی هستید

اگر به دنبال نظارت کلی هستید، مدل‌های لنز ثابت مناسب هستند. دوربینی انتخاب کنید که به شما نزدیک‌ترین حالت را به صحنه‌ای که می‌خواهید بررسی کنید بدهد.

  1. نصب سریع و آسان

عدم وجود قطعات متحرک نصب را آسان می‌کند. نیازی به تنظیم فاصله کانونی یا زاویه دید نیست، فقط دوربین در جهت درست نصب شود.

دوربین‌های وریفوکال

محدوده وریفوکال معمولاً بین 2.8 تا 12 میلی‌متر را پوشش می‌دهد. برای نظارت بر راه دور مانند دوربین‌های تشخیص پلاک محدوده 5 تا 60 میلی‌متر رایج است.

زمان کاربرد دوربین وریفوکال

  1. اگر میدان دید دقیق مورد نیاز را می‌دانید

به عنوان مثال، اگر دوربین شما در فاصله ای از سوژه شما نصب شده باشد، یک لنز ثابت ممکن است شامل جزئیات غیر ضروری باشد. با تنظیم لنز اطمینان حاصل می‌کنید که میدان دید شما فقط شامل سوژه‌ای است که به آن علاقه دارید.

  1. انعطاف پذیری بلند مدت

اگر استفاده شما از یک سیستم ممکن است در طول زمان تغییر کند، یک دوربین لنز متغیر می‌تواند با نیازهای شما سازگار شود. به عنوان مثال زمانی که برای شروع نیاز به یک مرور کلی دارید، ولی بعداً تمایل دارید که روی یک منطقه خاص تمرکز کنید.

  1. کیفیت تصویر واضح‌تر

می‌توانید زوم (بزرگنمایی) را طوری تنظیم کنید که یک ناحیه خاص را نظارت کنید.

اگر بخواهید همین کار را با یک دوربین استاتیک انجام دهید، باید از زوم دیجیتال استفاده کنید، اما ممکن است کیفیت تصویر کاهش یابد. این به این دلیل است که زوم دیجیتال تصویر را بزرگ می‌کند و تعداد پیکسل‌ها کاهش می‌یابد.

  1. هزینه نصب کمتر

در لنز وریفوکال برای تغییر نقطه تمرکز، نیاز به نصب مجدد نیست زیرا زاویه دید آنقدر وسیع است که می‌توان بر روی نقطه دیگری تمرکز کرد و نیاز به انجام مراحل نصب مجدد شامل جابجایی، حفاری و سیم‌کشی نیست. ولی در لنز ثابت، تمامی مراحل نصب باید مجدداً برای نقطه جدید انجام شود که در طولانی مدت مقدار زیادی از وقت و انرژی و هزینه شما از دست می‌رود.

تفاوت بین دوربین مداربسته لنز وریفوکال و ثابت چیست؟

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که پرسیده می‌شود این است که چرا قیمت دوربین‌ها متفاوت است. دلایل مختلفی وجود دارد، یکی از دلایل اصلی لنز آن است.

لنزهای ثابت فقط به یک نقطه تمرکز دارند ولی لنزهای وریفوکال قابل تنظیم هستند و قابلیت زوم کمتر و بیشتر دارند و می‌توان نقطه تمرکز را تغییر داد. درنتیجه زاویه دید لنز ثابت، کم ولی زاویه دید لنزهای وریفوکال بیشتر است و منطقه بزرگتری را با آن می‌توان مشاهده کرد. در حالت بزرگنمایی، کیفیت تصویر تغییری نمی‌کند.

به طور خلاصه دوربین‌های لنز ثابت میدان دید ثابتی دارند، در حالی که زاویه دید یک وریفوکال متغیر است و در حین نصب تنظیم می‌شود. قطعات متحرک و تنظیم لنز مورد نیاز برای وریفوکال، دلیل بالا بودن قیمت دوربین است.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه واقع در اصفهان قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید

بوسیله | 2021-09-30T13:09:32+00:00 می 18th, 2019|دوربین مداربسته|