منظور از لنز موتورایز چیست ؟

یکی از انواع لنز هایی که در دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد ، لنز موتورایز است. این نوع لنز به نام های مختلفی از جمله لنز موتور دار ، لنز زوم ، Motorized Lens و … نامیده می شود .

کاربر می تواند تصویر دوربین مجهز به لنز موتورایز را توسط NVR یا صفحه کنترل نرم افزار در کامپیوتر یا موبایل ، بزرگنمایی ( Zoom In ) یا کوچک نمایی ( Zoom Out ) کند ، به علاوه می تواند فوکوس ( وضوح دید ) دوربین را نیز بصورت اتوماتیک و از راه دور انجام دهد . بطور کلی هر چه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد ، زوم روی تصویر بیشتر خواهد بود .

عملکرد لنز موتوردار شبیه به لنز های متغیر ( وریفوکال ) می باشد با این تفاوت که در لنز موتورایز ، زاویه دید ، عمق میدان دید و فوکوس دوربین توسط موتور الکتریکی لنز از راه دور کنترل می شود .

لنز موتورایز

 

مزیت لنز موتورایز چیست؟

اگر پروژه های نظارت تصویری نیاز به نصب چندین دوربین امنیتی داشته باشند، انتخاب دوربین های مجهز به لنز موتورایز می تواند به طور قابل توجهی سبب کاهش مشکلات نصب و اشکال زدایی بدون نیاز به تنظیم دوربین ها به طور فیزیکی شود.

.تنظیم زاویه دید لنز دوربین مدار بسته شما برای استفاده از امکانات نرم افزار دوربین مداربسته همانند تشخیص چهره و…
• فوکوس اتوماتیک برای تصویربرداری کاملا شفاف و بدون تاری دید (از آن جایی که در لنزهای وری فوکال واضح سازی (فوکوس) ممکن است به دلیل عملکرد در شرایط دمایی مختلف تغییر کند و یا تحت تاثیر لرزش‌های ناشی از وزش باد از بین برود، از این بابت کاربر با مشکلاتی مواجه خواهد بود)
• عدم نیاز به تنظیم دستی زاویه دید هنگام جابه‌جایی محل نصب دوربین
• امکان زوم اپتیکال لنز بدون نیاز به تنظیمات دستی

در نتیجه، صاحبان امر و کارشناسان به شما خریدار گرامی توصیه می‌کنند به منظور صرفه اقتصادی و کنترل آسان‌تر، ترجیحا دوربین‌هایی را انتخاب کنید که مجهز به لنزهای موتورایز باشند.

نصب لنز موتورایز چگونه است ؟

برای کنترل لنز موتورایز در سیستم تحت شبکه نیاز به کابل مجزا برای فرمان لنز نیست و می توان با استفاده از کابل شبکه ، لنز موتور دار را کنترل کرد .

اما در دوربین های آنالوگ ، برخی از برند ها برای کنترل لنز موتورایز نصب شده روی دوربین آنالوگ ، نیاز به استفاده از دو رشته سیم مجزا دارند که به پورت RS-485  آنها وصل شده و لنز را کنترل می کند

اما دوربین های مداریسته  HD-TVI  امکان کنترل فاصله کانونی لنز موتورایز را بدون کابل کشی مجزا و تنها از طریق کابل کواکسیال کشیده شده برای انتقال تصویر دوربین انجام می دهند که از این رو یک مزیت مهم به حساب می آید .

لنز موتورایز

تنظیم زاویه دید دوربین در دوربین با لنز وریفوکال بصورت دستی انجام می شود.

 

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۸-۵-۱ ۱۲:۱۴:۰۸ +۰۴:۳۰ مرداد ۱ام, ۱۳۹۸|مقالات|