آیریس دریچه ای است که بر روی لنز دوربین مدار بسته قرار دارد و اجازه می دهد تا نور مورد نیاز دوربین بر روی سنسور تصویر تابیده و دوربین مدار بسته تصویر شفاف و با کیفیتی ارائه کند . عملکرد آیریس مانند عنبیه چشم انسان است ، زمانی که شدت نور محیط افزایش پیدا می کند ، دریچه آیریس بسته تر می شود و هنگامی که شدت نور کاهش پیدا می کند ، دریچه آیریس بازتر می شود تا نور مناسب به سنسور تصویر بتابد.

این عملکرد باعث می شود تا دوربین همواره نور مناسب را برای ارائه تصویر مناسب در اختیار داشته باشد . اندازه آیریس را بر اساس فاکتور F-Stop بیان می کنند ( بطور مثال F-22 ، F-2.8  )

آیریس

۴ دسته‌بندی مهم Iris در دوربین مداربسته

۱) آیریس‌های ثابت (Fixed Iris)

۲) آیریس‌های دستی (Manual Iris)

۳) آیریس‌های اتوماتیک  (Auto Iris)

۴) پی آیریس‌ها (P Iris)

در ادامه راجع به هر کدام از این آیریس‌ها و کاربرد آن‌ها بیشتر خواهید خواند.

آیریس‌ های ثابت

در آیریس‌ های ثابت همان‌طور که از اسمش هم مشخص است، بخش یا قطعه‌ای که نور از آن وارد می‌شود، ثابت و غیرقابل تغییر است. بنابراین، این نوع از آیریس‌ها معمولا در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که میزان نور ورودی به آن‌ مکان‌ها ثابت و غیرقابل تغییر است، مثل مدارس، اداره‌ها و … .

آیریس‌های دستی 

در این نوع از آیریس‌ها، امکان تنظیم دستی آیریس برای نور بیشتر یا کمتر وجود دارد. البته این تنظیمات دستی قبل از نصب دوربین مداربسته انجام می‌شود و به صورت مداوم نمی‌توان به تغییر آن اقدام کرد.

یکی از معایبی که این نوع از آیریس‌ها دارند، اینست که اگر بنا بر اتفاق، نور محیط تغییر پیدا کرد، تصاویری که دوربین اتخاذ می‌کند ممکن است با مشکل مواجه شود. چرا که تنظیمات براساس نور خاصی به صورت دستی تنظیم شده و نمی‌تواند به صورت اتوماتیک با افزایش یا کاهش نور، تغییر کند.

آیریس‌های اتوماتیک

آیریس‌های اتوماتیک نیز همان‌طور که از نامشان پیداست قابلیت تنظیم قطعه برای دریافت نور به صورت اتوماتیک را دارند. در واقع، دهانه‌ی نور به صورت خودکار باز و بسته می‌شود و میزان نور ورودی را کنترل می‌نماید.

آیریس‌های اتوماتیک، انقلاب بزرگی در مقابل آیریس‌های دستی که اغلب به صورت خانگی و یا محیط داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌باشد. با این حال، هزینه‌ی آیریس‌های اتوماتیک بسیار بیشتر از آیریس‌های ثابت و دستی می‌باشد. آیریس‌های اتوماتیک اغلب در محیط‌های بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ایراد بزرگی که آن‌ها دارند، اینست که با باز یا بسته شدن آیریس، میدان دید و خصوصا ناحیه‌ی فوکوس دوربین تغییر پیدا می‌کند.

آیریس‌های اتوماتیک در دو نوع وجود دارند:

DC Iris (مدار کنترل کننده داخل دوربین)

Video Iris (مدار کنترل کننده داخل لنز)

آیریس

و پی آیریس‌ها 

پی آیریس‌ها هم مدل پیشرفته‌ی آیریس‌های خودکار هستند. این نوع از آیریس‌ها از لحاظ بهبود کیفیت تصاویر، کنتراست، رزولوشن تصویر، وضوح و عمق تصویر بسیار پیشرفته‌تر از سایر آیریس‌ها می‌باشند. این نوع از آیریس‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص توانسته‌اند معایب آیریس‌های اتوماتیک را از بین ببرند. با این‌حال، هزینه‌ی بسیار بالایی دارند و فقط در مکان‌های حساس به آیریس‌های اتوماتیک ترجیح داده می‌شوند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۸-۱-۲۶ ۱۳:۱۴:۴۰ +۰۴:۳۰ فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۸|مقالات|