میکروفن بعنوان یکی از اجزای سیستم دوربین مداربسته، وسیله ای است که امواج صوتی را دریافت کرده و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. قابلیت ضبط صدا یکی از دغدغه های مردم بوده است. ضرورت ضبط صدا در سیستم های نظارتی در برخی مکان ها احساس می شد.

میکروفن عامل بازدارنده خوبی است زیرا دارای LED قرمز است که مجرمان را از ضبط آن آگاه می کند. طراحی کوچک آن به این معناست که براحتی می توان آن را در مکان های مختلف قرار داد.

در زمان گذشته قابلیت ضبط صدا وجود نداشت و فقط تصویر ضبط میشد ولی امروزه صدا و تصویر همزمان ضبط می شود در نتیجه اطلاعات بیشتری برای تشخیص جرم خواهیم داشت زیرا میکروفون امنیتی می تواند صداهایی که در پی بردن به جزئیات یک حادثه اهمیت دارد را دریافت کند. در چندین مورد توانسته است جهت فریاد یا شلیک را متوجه شود، در حالی که فیلم بصری از دوربین مداربسته به تنهایی فاقد این جزئیات است.

اکثر دوربین ها یا مجهز به میکروفون هستند یا دارای ورودی برای میکروفون خارجی هستند.

دوربین های مجهز به میکروفون معمولاً گران تر هستند و کیفیت صوتی مشابه نوع دیگر را ندارند. این میکروفن ها قابل مشاهده نیستند.

میکروفون دوربین امنیتی را می توان داخل اتاق بازجویی کلانتری نصب کرد.

میکروفون را می توان در یک مغازه خواربار فروشی نصب کرد زمانی که نیاز به بازبینی کلامی بین مشتری و کارمند است.

انواع میکروفن

میکروفن را از لحاظ شکل ظاهری و نوع کیس به سه دسته میکروفن باکسی، ذغالی و گلفی می توان تقسیم بندی کرد:

  • میکروفن سوزنی:

یک نوع میکروفن کوچک که می توان آن را مخفی کرد.

میکروفن سوزنی

  • میکروفن باکسی:

بدنه ای مستطیل شکل دارد.

میکروفن باکسی

  • میکروفن گلفی:

بدنه ای شبیه توپ گلف دارد.

میکروفن گلفی

برخی از میکروفن ها دارای قابلیت تنظیم صدا هستند. صدا توسط پیچی که درون آن تعبیه شده تنظیم می شود.

چگونه می توان قابلیت صدا را به دستگاه ضبط اضافه کرد؟

قابلیت صدا را بصورت زیر در دستگاه NVR خود فعال کنید:

مرحله 1) منوی اصلی را انتخاب کنید. …

مرحله 2) گزینه Camera را انتخاب کنید. …

مرحله 3) Encode را از منوی سمت چپ و تب بالا انتخاب کنید. …

مرحله 4) گزینه Audio Video for Main Stream را انتخاب کنید. …

مرحله 5) گزینه Audio Video Recording را برای Extra Stream انتخاب کنید

با رعایت مراحل زیر می توان میکروفون را به راحتی نصب کرد:

دو فیش به میکروفن وصل می شود: 1. فیش Audio برای صدا   2. فیش برای تغذیه برق

میکروفن با استفاده از کابل زوجی یا کابل RG (ترجیحاً کابل RG) توسط فیش Audio به پورت صدا در DVR متصل می شود و کابل کشی باید تا جایی که میکروفن نصب است انجام شود.

تعداد پورت (خروجی) دستگاه ضبط باید به تعداد میکروفن ها باشد در غیر این صورت دستگاه متناسب با آن استفاده کنید.

کابل بلند و انعطاف پذیر به شما آزادی زیادی می دهد تا بتوانید این میکروفون را در هر کجا که نیاز دارید نصب کنید. برای جلوگیری از تداخل صدا تا جایی که می توانید طول کابل را کاهش دهید.

میکروفن ها مصرف برق زیادی ندارند و با یک آداپتور مشترک با دوربین مداربسته نیز می توان برای تغذیه آن استفاده کرد.

برای انتخاب میکروفون های دوربین مدار بسته چه مواردی را باید بررسی کرد؟

دانستن نحوه انتخاب میکروفون برای سیستم دوربین مداربسته به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را برای خود داشته باشید. در زیر ما قصد داریم به موارد مختلفی توجه کنیم که هنگام تصمیم گیری باید به آنها توجه کنید.

کیفیت صدا

کیفیت صدا یک چیز بدیهی به نظر می رسد که باید در میکروفون دوربین مداربسته خود به دنبال آن باشید اما معمولاً نادیده گرفته می شود. همه میکروفن ها صدا را دریافت می کنند اما چگونگی آن مهم است.

ضبط صدا باید قابل استفاده باشد. بعنوان مثال در صورت نصب دوربین مداربسته خارج از ساختمان، عواملی مانند باد و باران ممکن است کیفیت پایانی صدا را در میکروفون محدود کند.

میکروفون را نزدیک وسایل پر سر و صدا نصب نکنید زیرا باعث ایجاد تداخل و سر و صدای ناخواسته می شود.

شعاع ضبط

اغلب از دوربین های مداربسته برای ضبط فیلم در منطقه بزرگ استفاده می شود بنابراین یافتن میکروفونی که بتواند شعاع یکسانی پوشش دهد بسیار اهمیت دارد.

اگر شعاع میکروفون شما فقط در حد چند متر است، داشتن دوربین با طیف وسیع مناسب نیست. بدیهی است که متغیرهای بیشتری بر ضبط صدا توسط میکروفون شما تأثیر می گذارند اما بررسی شعاع ضبط نیز دارای اهمیت زیادی است. بسیاری از میکروفن های دوربین مداربسته می توانند تا شش متر فاصله صوتی را با کیفیت ضبط کنند.

قیمت

شما باید بهترین گزینه ها را در محدوده بودجه خود پیدا کنید. تفاوت چندانی در قیمت میکروفون های دوربین مداربسته وجود ندارد و قیمت های بالاتر همیشه به معنی کیفیت بهتر نیست.

فن آوری

یافتن میکروفنی که دارای تمام قابلیت ها باشد ممکن است اولویت اصلی شما نباشد، اما برخی قابلیت ها می تواند میکروفن ها را بسیار جذاب تر کند. به عنوان مثال برخی از آن ها می توانند صدای پس زمینه را کاهش داده و فقط صداهای بلندتر را ضبط کنند.

حساسیت

حساسیت میکروفون شما عاملی است که به شما در انتخاب مدل مناسب کمک می کند. برخی از مشاغل، میکروفون بسیار حساسی نیاز دارند که بتواند صداهای کم محیط را نیز ضبط کند و برای برخی ممکن است زیاد مهم نباشد.

ضد آب و هوا

یافتن یک میکروفون دوربین مداربسته مقاوم در برابر آب و هوا به موقعیت شما بستگی دارد. اگر از میکروفون خود برای دوربین داخلی استفاده می کنید نیاز نیست یک مدل با دوام تهیه کنید.

اگر نصب در فضای باز دارید، باید میکروفونی پیدا کنید که بتواند عوامل جوی محیط مانند باد و باران را کنترل کند.

آنچه برای شما مهم است در نهایت بر میکروفونی که انتخاب می کنید تأثیر می گذارد، امیدوارم این عوامل به شما در تصمیم گیری درست کمک کند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین میکروفن در اصفهان می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-08-11T13:05:14+00:00 اکتبر 12th, 2019|دوربین مداربسته|