نورپردازی یکی از اصول اساسی سیستم های دوربین امنیتی است. مطالعات اخیر نشان می دهد استفاده از دوربین مداربسته رو به افزایش است و هزینه های زیادی صرف این فناوری می شود بنابراین بهتر است با استفاده از ایجاد منابع روشنایی در کنار آن، کیفیت تصاویر را بالا برد.

نورپردازی برای بالا بردن کیفیت سیستم نظارتی مناسب است و هنگام تهیه روشنایی دوربین، زاویه پرتو باید میدان دید کامل را پوشش دهد. نورپردازی نور سفید با IR متفاوت است زیرا نور سفید، مرئی و قابل مشاهده است که محیط را تا فاصله ای روشن می کند در صورتی که مدل IR روشنایی ظریف دارد و بصورت محرمانه عمل می کند.

در این مطلب برای بحث نورپردازی ابتدا توضیحات مختصری درمورد نور داده می شود.

نور

نور در واقع نوعی از انرژی است که در قالب تابش الکترومغناطیس بروز می کند. انسان قادر است تنها طیف بسیار کوچکی از نور را ببیند. این محدوده که نور مرئی نامیده می شود ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر می باشد. طول موج ۴۰۰ نانومتر را فرابنفش (Ultra Violet-UV) و ۷۰۰ نانومتر را فرو سرخ یا مادون قرمز (Infrared-IR) می نامند.

نور برای دوربین یک موضوع اساسی است که بدون آن هیچ تصویری قابل نمایش نیست. بر اساس نوری که از اجسام منعکس می شود سنسور دوربین تعداد فوتون ها را تشخیص می دهد و دوربین بر اساس آن تصویر را نمایش می دهد. هرچه نور محیط کمتر باشد تعداد فوتون ها کمتر است و قدرت تشخیص تصویر توسط دوربین کمتر خواهد بود. در نتیجه در نور کم و محیط تاریک، طیف امواج دوربین مداربسته باید گسترده شود تا شامل امواج نور نامرئی مادون قرمز شود یا اینکه با استفاده از منابع روشنایی، محیط مورد نظر نورپردازی شود.

نور مادون قرمز و سفید

نور سفید بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که برای انسان و دوربین های مداربسته قابل دید است و چشم انسان از یک محافظت طبیعی در برابر آن برخوردار است.

مخلوطی از نور با طول موج 400-700 نانومتر، نور سفید را تشکیل می دهد.

نورپردازی با LED مانند روشنایی خیابان، دارای نور مرئی هستند.

Infra-Red یا مادون قرمز نوری نامرئی است که فقط در دوربین های مداربسته کاربرد دارد ولی White-Light یا نور سفید علاوه بر سیستم دوربین مداربسته، برای روشنایی خیابان ها و معابر نیز استفاده می شود.

طول موج 715-730 نانومتر، درخشش قرمز مانند چراغ راهنمایی قرمز ایجاد می کند.

طول موج 850-815 نانومتر، نیمه پنهان است و درخشش قرمز کمرنگ دارد.

طول موج 940-950 نانومتر، پنهان است و برای چشم انسان قابل رؤیت نیست.

دوربین نور سفید چیست؟

دوربین هایی که دارای ال ای دی نور سفید هستند و این نور را در میدان دید ساطع می کنند تا تصاویر رنگی در محیط تاریک ایجاد کنند دوربین نور سفید نام دارند.

نکات مربوط به نورپردازی

1. چراغ های نورپردازی باید در پشت دوربین های مداربسته باشند نه روبروی آن

نور نباید مستقیماً به لنز دوربین برخورد کند اگرچه این مسئله در محیط باز دشوار است زیرا نور خورشید همیشه در حال تغییر است.

برای درک این موضوع، رانندگی در شب زمانی که از چراغ های جلوی اتومبیل در حال ورود به چشم برخورد می کند را در نظر بگیرید، در این مواقع عنبیه چشم بسته می شود و بر دید در شب شما تأثیر می گذارد.

2. از میزان مناسب نور استفاده کنید

اگر می خواهید یک مجرم را به راحتی در دوربین مدار بسته خود شناسایی کنید بهتر است نور محیط را افزایش دهید.

نورپردازی برای دوربین مداربسته بر اساس قانون مربع معکوس است به این صورت که اگر فاصله تا سوژه موردنظر را دو برابر کنید، باید میزان نور اصلی را چهار برابر کنید.

3. روشنایی اضطراری برای دوربین مداربسته کافی نیست

برای روشن شدن در شرایط اضطراری مثل قطعی برق به روشنایی اضطراری اعتماد می کنیم که این برای دوربین مداربسته کافی نیست زیرا سطح نور به 0.5 لوکس کاهش می یابد که برای دوربین بسیار کم است. در این مواقع به یک منبع نور ثانویه و یا دوربین با چراغ انتگرال برای نورپردازی نیاز خواهیم داشت.

منابع نور

  1. لامپ های رشته ای (از جمله هالوژن)

لامپ های رشته ای اولین لامپ های تولید شده هستند و بسیار ناکارآمد با عمر کوتاه می باشند که 90 درصد از انرژی ورودی را به عنوان گرما هدر می دهند.

نورپردازی با لامپ رشته ای

2. لامپ فلورسنت

لامپ های فلورسنت کارآمدتر از لامپ های رشته ای هستند و 10 تا 20 برابر بیشتر دوام دارند. این لامپ ها تقریباً 40 درصد کارایی دارند و 60 درصد از انرژی ورودی را به عنوان گرما هدر می دهند.

نورپردازی با لامپ فلورسنت

3. لامپ هایHID

لامپ های HID می توانند در دوربین مداربسته استفاده شوند. آنها کارآمد هستند و طول عمر بالایی دارند.

نورپردازی با لامپ HID

4. LED ها

LED ها بهترین راه حل روشنایی برای دوربین مداربسته هستند. LED ها بسیار کارآمد هستند و بیشترین عمر (تا 10 سال) را دارند.

دیودهای ساطع کننده نور (LED) یک باند باریک نور را منتشر می کنند. قیمت نسبتاً بالایی دارند که استفاده از آنها بدلیل پیشرفت در نورپردازی در حال گسترش است.

از مزایای LED می توان مصرف برق بسیار کم، مقاومت بالا برخلاف لامپ های سنتی، پوشش محکم و تحمل بالا نسبت به شکسته شدن را نام برد.

نورپردازی

ارزیابی هزینه ها و نگهداری

با توجه به اینکه نورپردازی، هزینه زیادی در سطح جهان دارد و بیشتر این هزینه ها صرف موارد غیرضروری می شود، توجه دولت ها برای صرفه جویی در هزینه های انرژی مربوط به آن بیشتر شده است.

دیودهای ساطع کننده نور (LED) در مقایسه با سایر لامپ ها، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف برق دارند.

کاربرد دوربین نورافکن برای نورپردازی

با داشتن دوربین های مداربسته نور افکن، می توانید در طول شب از آرامش خاطر لذت ببرید حتی هنگامی که در خانه شما هیچ گونه روشنایی وجود نداشته باشد. هنگامی که هر گونه رویداد مشکوک تشخیص داده شد، چراغ های روشنایی دوربین های امنیتی نور افکن درخشان می شوند و مناطق تاریک را روشن می کنند و هیچ فرصتی برای متجاوزان برای مخفی کردن یا دستبرد در اموال شما باقی نمی گذارند.

دوربین نورافکن

دوربین های نور افکن باتری دار:

این دوربین ها از باتری های قابل شارژ سریع تر تغذیه می شوند بنابراین می توانید دوربین ها را بدون هیچ گونه سیم برق تنظیم کنید. به طور معمول عمر باتری دوربین مداربسته نورافکن می تواند تا چند ماه ادامه یابد (به استفاده واقعی آن بستگی دارد).

اگر شما برق مداوم را ترجیح می دهید و نمی خواهید باتری را هرازگاهی تعویض کنید، به دنبال دوربین های نورافکن خورشیدی باشید.

دوربین های نور افکن بی سیم:

این دوربین ها منبع تغذیه را از طریق آداپتورهای متصل به پریز برق دریافت می کنند و داده ها را از طریق سیگنال WiFi انتقال می دهند. برای اطمینان از انتقال پایدار تصویر و فیلم، اطمینان حاصل کنید که دوربین ها را در محدوده WiFi خود نصب کنید. چنین دوربین های مداربسته بی سیم از نظر زیبایی شناسی نیز خوشایند به نظر می رسند.

چگونه یک دوربین مداربسته نور افکن کار می کند؟

یک دوربین نور افکن با نور لامپ با چراغ های داخلی LED دارای روشنایی چندگانه ساخته شده است. با تنظیمات پیش فرض، نور آن ها برای یک دوربین امنیتی در طول روز خاموش است. در شب، هنگامی که سنسور حرکت آن توسط حرارت اشیاء در حال حرکت فعال می شود، یک دوربین نور افکن در فضای باز چراغ های خود را روشن می کند تا یک منطقه تاریک را روشن کند و رویدادها را ضبط کند.

برخی از دوربین های امنیتی نورافکن همچنین به شما امکان می دهند تنظیمات نورافکن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید:

چراغ های حرکت را در بازه های زمانی مشخص روشن یا خاموش کنید. چراغ های روشنایی را به صورت دستی یا با دستورات صوتی غیرفعال کنید یا ناحیه حرکت چراغ ها را گسترش یا کوچک کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که ناحیه حرکتی چراغ های روشنایی برای ضبط ها متفاوت از منطقه است. بنابراین ممکن است در تنظیمات پیش فرض، همان منطقه را تحت پوشش قرار ندهند و شما می توانید پوشش آنها را در تنظیمات نیز تغییر دهید.

مزایای دوربین مداربسته نورافکن در نورپردازی

  1. دوربین های نور افکن، نور بیشتری به تصاویر و فیلم ها می دهند

هنگامی که شب می شود ، دوربین های امنیتی نور افکن از سایر دوربین ها که از دید ضعیف در شب برخوردارند متمایزند. آنها قادرند چراغ های حرکتی خود را روشن کرده و نور بیشتری را به تصاویر و فیلم ها معرفی کنند.

  1. بازدید کنندگان ناخواسته از دوربین های امنیتی با چراغ های متحرک می ترسند

با تنظیمات پیش فرض، چراغ های حرکتی برای دوربین های امنیتی هنگام فعال شدن سنسورهای حرکتی آنها فعال می شوند.

رویدادهایی که ممکن است باعث حرکت چراغ های نور افکن شوند عبارتند از:

  • متجاوزانی مانند سارقین که سعی در ورود به خانه شما دارند
  • همسایگانی که به اتومبیل های شما آسیب می رسانند

هنگامی که دوربین های نور افکن بر اثر حوادث شروع به حرکت می کنند، این بازدید کنندگان ناخواسته ممکن است شوکه شده و متوجه شوند که در ثانیه بعدی تحت نظارت هستند و فرار می کنند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته در اصفهان می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2021-06-09T12:44:56+00:00 ژوئن 17th, 2019|دوربین مداربسته|