هاوزینگ دوربین مداربسته چیست؟

ممکن است حین جستجو در مورد «دوربین مداربسته» به کلماتی همانند هاوزینگ ، housing، باکس، کاور، محفظه و امثالهم برخورد کرده باشید و ندانید معنای آن‌ها چیست.در ادامه شما را با این مفهوم آشنا می کنیم با ما همراه باشید.

اگر به دوربین‌های مدار بسته نصب شده درخیابان‌ها و روی نمای ساختمان‌ها و به طور کلی دوربین‌های نصب شده در فضاهای خارجی و بیرونی، توجه کرده باشید، معمولا شکل ظاهری دوربین را نخواهید دید. بلکه جعبه‌ای مستطیل شکل، را خواهید دید که دوربین را درون خود جای داده است. به این محفظه‌ها در اصطلاح صنعت دوربین مداربسته «هاوزینگ» و به انگلیسی «housing» گفته می‌شود.
هاوزینگ‌ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند اما حفاظت در برابر آسیب‌های خارجی مهم ترین و اصلی‌ترین دغدغه برای استفاده از آن‌هاست.

هاوزینگ

کاورها (هاوزینگ) به دو دسته تقسیم می‌شوند: داخلی و خارجی

انواع داخلی آن به دلایل مختلفی همانند جداسازی دوربین از سایر محیط، هماهنگی و محو شدن در دکوراسیون داخلی به منظور تامین اهداف زیبایی‌شناسانه فضا (همانند دوربین‌های مداربسته مینیاتوری که در محیط‌هایی همچون هتل‌ها، موزه‌ها، گالری‌های هنری و مراکز خرید مدرن) نصب می‌شوند، نظارت تصویری مخفیانه و… تولید و روانه بازار می‌شوند.

انواع دیگری از هاوزینگ‌ها در دسته داخلی وجود دارند که به منظور جلوگیری از آسیب در برابر حمله‌های احتمالی خرابکارانه، محافظت از دوربین‌های indoor را به عهده دارند. این هاوزینگ‌ها معمولا به شکل سه‌گوش طراحی و در سقف‌های کاذب نصب می‌شوند.
آخرین نوع مربوط به موقعیت‌هایی است که نیاز به انعطاف‌پذیری بیشتری در تنظیم جهت و زاویه دید دوربین وجود دارد که راهکار ارائه شده توسط صاحبان امر، استفاده از هاوزینگ‌های گنبدی‌ شکل و یا dome است که در انواع کروی کامل و نیم‌کره در بازار موجودند.

دو نوع پلاستیک در ساخت کاورهای گنبدی شکل مورد استفاده قرار می گیرد:

اکریلیک سیاه با شکاف میانی برای دید دوربین

پوشش نقره‌ای رنگ داخلی است که مانند یک آینه عمل می‌کند. با استفاده از این محفظه به راحتی می‌توانید تنظیمات دوربین خود را برای تغییر جهت تا ۳۶۰ درجه، انجام دهید.

هاوزینگ‌های خارجی

این دسته از کاورها به منظور تامین اهداف متفاوتی از جمله مقاومت در برابر تغییرات جوی همانند برف، باران، طوفان، باد، هوای شرجی و…، ضد گلوله، ضد انفجار، ضد احتراق و مواردی از این دست طراحی و تولید می‌شوند و استانداردهای جهانی متعددی برای سنجش میزان مقاومت دوربین‌های مداربسته همانند BS 5490, IEC 529, DIN 40 050 تعریف و تنظیم شده است که برای رتبه‌بندی آن‌ها از حروف IP و IK با اعداد درج شده در مقابل آن‌ها استفاده می‌شود.

ویژگی های هاوزینگ دوربین مداربسته

هر هوزینگ دوربین مداربسته باید در برابر باد و باران مقاوم باشد و آب در آن نفوذ نکند و یا به اصلاح دارای IP بالای ۶۶  باشد ولی برخی از آنها دارای فن و یا هیتر هستند که برای نصب در محیطهای استفاده میشوند که بسسیار گرم و یا بسیار سرد و یا رطوبتی هستند که باید رطوبت داخل آن را از بین ببرند و اصولا دوربینهای مداربسته ای که بر روی دکلهای نفتی نصب میوند تماما دارای این ویژگی هستند و این امکان را دارند.

اما برخی دیگر بدون فن و هیتر هستند و برای اصتفاده در محیطهای عادی مناسب هستند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۸-۵-۸ ۱۳:۱۵:۳۳ +۰۴:۳۰ مرداد ۸ام, ۱۳۹۸|مقالات|