دوربین مداربسته داخل  آسانسور

آسانسور ها یکی از مهمترین محل هایی است که در ساختمان ها می تواند توسط افراد سو استفاده گر محل ایجاد مزاحمت برای ساکنین باشد. سرقت، ایجاد مزاحمت و مواردی شبیه به این درون آسانسور یک مجموعه می تواند رخ دهد. از این رو نصب دوربین مدار بسته داخل آسانسور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر این، با توجه به اینکه معمولا آسانسور ها راه ورود اصلی به ساختمان و طبقات مختلف هستند می توان با پوشش این مبادی ورودی از ورود افراد مشکوک به درون ساختمان و اقدامات خرابکارانه بعدی و یا سرقت جلوگیری کرد. از سوی دیگر با استفاده از سیستم دوربین مداربسته آسانسور می توان رفت و آمد ساکنین و عموم مردم را به درون ساختمان کنترل کرد و پیشاپیش از بروز هر گونه مشکل احتمالی در داخل آسانسور یا حتی بیرون آن جلوگیری کرد.

انواع دوربین مداربسته مورد استفاده در آسانسور

نصب دوربین مداربسته و سیستم نظارت تصویری در آسانسور کار زمان بر و پیچیده ای می باشد. در این مکان می توان از سیستم های مداربسته مختلف استفاده نمود.

بسته به نیاز می توان از یکی از سیستم های مداربسته آنالوگ HD و تحت شبکه استفاده نمود.

بعضی از آسانسورها دارای محلی از پیش طراحی شده در کابین برای نصب دوربین مداربسته آسانسور در کابین می باشند. دوربینهای مداربسته توکار معمولا در دیواره آسانسور و بالاتر از دکمه های طبقات قرار می گیرند.

در دوربینهای مداربسته توکار فقط قسمت لنز دوربین توسط کاربر قابل مشاهده می باشد و از یک پوشش نشکن برای محافظت لنز استفاده می شود.

البته حتی اگر در کابین فضایی به منظور نصب دوربین مداربسته آسانسور توکار به صورت پیش فرض در نظر گرفته نشده باشد باز می توان از دوربین مداربسته توکار مخصوص آسانسور به همراه محفظه نگهدارنده برای نصب در سقف یا دیواره آسانسور استفاده نمود.

از جمله دوربین های مداربسته دیگری که در آسانسورها استفاده می شود ، دوربین مداربسته سه گوش مخصوص آسانسور ، دوربین مداربسته دام ، مکعبی و مخفی می باشد.

دوربین مداربسته آسانسور

البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از دوربینهای مداربسته در دسترس مانند مکعبی به دلیل کوتاه بودن ارتفاع سقف احتمال سرقت یا قطع شدن آنها توسط افراد بیشتر می شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید در خرید دوربین برای آسانسور به آن دقت نمود استفاده از لنز واید برای پوشش کل فضای آسانسور می باشد.

تجهیزات مورد نیاز جهت نصب دوربین مداربسته آسانسور

برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور لیستی از لوازم، دستگاه ها و تجهیزات لازم است که عبارتند از:

  • فرستنده (Transmitter)
  • گیرنده (Receiver)
  •  دوربین (Camera)
  • منبع تغذیه (Power Supply)
  •  کابل ها (Cables)

دوربین مداربسته آسانسور

نصب دوربین مداربسته آسانسور توسط کابل

یکی از راه های انتقال تصویر در آسانسورها استفاده از کابل می باشد. بسته به نوع سیستم مداربسته می توان از کابل کواکسیال یا شبکه برای انتقال اطلاعات استفاده نمود.

طول کابل انتقال تصویر باید به اندازه طول مسیر حرکت آسانسور باشد. می توان برای باز و جمع شدن بهتر سیم از سیم جمع کن هم استفاده نمود.

البته یکی از معایب این روش وجود نویزهایی مانند وجود برق ۳ فاز و نویزهای دیگر در محل عبور کابل ها می باشد که باعث وارد شدن نویز به کابل می شود.

بسته به محل قرار گیری دستگاه ضبط کننده تصاویر می توان از یکی از روش های زیر برای کابل کشی دوربین مداربسته در آسانسور استفاده نمود :

۱- قرار دادن کابل انتقال تصویر در بالای آسانسور :

در صورتی که دستگاه ضبط کننده تصاویر در اتاق آسانسور قرار دارد می توان کابل را به اندازه طول مسیر حرکت آسانسور در نظر گرفته و آن را از اتاق آسانسور به کابین رساند.

بعضی از نصابان در این روش کابل را توسط بست به کابل تراول خود آسانسور متصل می کنند.

یکی از معایب این روش کابل کشی ، احتمال قطعی و فرسوده شدن زود هنگام کابل می باشد.

۲- قرار دادن کابل انتقال تصویر در زیر آسانسور :

در این روش مشکلات احتمالی روش پیش به شدت کاهش می یابد. به دلیل قرار گرفتن سیم در قسمت زیر آسانسور احتمال قطعی و فرسوده شدن زود هنگام کابل به شدت کاهش می یابد.

دستگاه ضبط ویدئویی

همانطور که گفتیم دستگاه DVR با استفاده از کابل ها به سیستم اتصال یافته و تصاویر را پردازش می کند. برای اینکه بتوانیم تصاویر چندین آسانسور را در ساختمان های بزرگ با چندین آسانسور داشته باشیم لازم است دستگاهی با چند کانال متناسب با نیازمان تهیه نمائیم.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۷-۱۲-۱۶ ۱۲:۱۵:۰۰ +۰۳:۳۰ اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۷|مقالات|