واژه infrared) IR) به معنای طیف مادون قرمز است. دوربین های مداربسته ی دید در شب IR از طریق LEDهای مادون قرمز محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان تصویر برداری در شب را فراهم می اورند.
امواج مادون قرمز به بخشی از طیف امواج که به وسیله چشم انسان قابل رویت نیستند گفته می شود اما به وسیله سنسورهای تصویر دوربین ها قابل شناسایی هستند. از این طریق دوربین های دید در شب می توانند بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف خود را روشن کنند.

دوربین مداربسته دید در شب به دو صورت فعال و غیر فعال کار می کنند. در ادامه هر دوی این سیستم ها را توضیح می دهیم:

۱٫ در حالت فعال و اکتیو، دوربین دید در شب با کمک اشعه مادون قرمز کار کرده و اشعه را با لیزر نامرئی و یا نور افکن مرئی به سمت شیء یا سوژه مورد نظر ارسال می نماید و به این ترتیب و با بهره گیری از نور ارسال شده، تصویر سوژه مورد نظر در دوربین دید در شب قابل مشاهده می گردد.

۲٫ در حالت غیر فعال یا پسیو، دوربین دید در شب نور حاصل از ماه یا ستارگان یا به طور کلی نور کم موجود در محیط را تقویت و تشدید کرده و در حقیقت اصلا از خود نور و پرتو مرئی یا نامرئی ساطع نمی کند. در این نوع سیستم دوربین های دید در شب، نور بازتابانده شده از هدف را تقوبت کرده و آن را به شدتی می رسانند که چشم انسان بتواند آن را به خوبی تشخیص بدهد. در حقیقت امکان دید تصاویر در شب با این مکانیزم در دوربین های مداربسته میسر می گردد.

دید در شب

مقایسه دوربین مداربسته دارای دید در شب با دوربین مدار بسته بدون آن

مزایای استفاده ار دوربینهای مدار بسته با سیستم نور IR دید در شب :
  • قیمت کمتر : تقریبا اغلب دوربینهای مدار بسته ارزان قیمت به سیستم نور IR مجهزند و باعث می شود خرید دوربین مدار بسته دید در شب ارزان قیمت بصرفه تر و بسیار ارزانتر از خرید دوربین مدار بسته غیر IR با یک پروژکتور مجزا خواهد شد.
  • نصب آسانتر : بخاطر بکار رفتن سیستم نور IR در داخل بدنه دوربین مدار بسته هیچ تجهیزات و تمهیدات ویژه ای نباید در نظر گرفته شود و عملا با نصب دوربین مدار بسته، سیستم نور هم راه افتاده است!
  • سیستم برق رسانی ساده : دوربین مدار بسته IR براحتی با استاندارد ۸۰۲٫۳af (PoE) انرژی کامل را دریافت می کند و در شرایط بهتر از استاندارد ۸۰۲٫۳at با انرژی بالاتر کار می کند. پروژکتورهای نور IR مجزا اغلب نیاز به آداپتور دوربین مدار بسته، PoE یا حتی سیستم برقرسانی مجزایی خواهند داشت.
  • قابلیتهای پیشرفته : دوربینهای مدار بسته پیشرفته و جدید از سیستمهای نور IR هوشمند یا تطبیق پذیر استفاده می کنند که بصورت هوشمند و خودکار شدت نور را تغییر می دهند و معمولا این قابلیت در پروژکتورهای نور مجزا وجود ندارد.

 

بوسیله | ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۰:۴۳:۱۰ +۰۳:۳۰ اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۷|مقالات|