ویژگی AWB در دوربین مدار بسته

AWB مخفف عبارت AUTOMATIC WHITE BALANCE می باشد که تکنیکی برای تصحیح و بهبود رنگ سوژه (SCENE) است. هدف از ایجاد این تکنولوژی ارائه تصاویر و ویدئوهای طبیعی تر بوده.
در این ویژگی رنگ سفید به صورت اتوماتیک بالانس می شود، به این معنا که دوربین مدار بسته قادر است از تولید رنگ های غیر صحیح و غیر واقعی جلوگیری کرده تا تصویر مصنوعی ارائه ندهد.
چشم انسان و بسیاری از حیوانات رنگ سفید را تحت منابع نوری مختلف تشخیص می دهند اما معمولا پردازشگرهای دوربین مدار بسته در درک اینکه سوژه موجود در تصویر در چه درجه رنگی از سفید می باشند، به مشکل می خورند و گاهی رنگ سفید را به رنگ های آبی، نارنجی ویا سبز تغییر می دهند. چشم انسان فرآیند تغییر رنگ را در شرایط مختلف روشنایی ( نوری) به دقت تفکیک کرده و تشخیص می دهند. یعنی به صورت خودکار تنظیمات لازم برای ارائه تصویر بهتر را انجام می دهند.

 

AWB

اگر دوربین مدار بسته یک دیوار که به عنوان مثال سفید است را ببیند، سپس تمامی رنگ های دیگر در ویدئو و یا تصاویر را بر طبق همان تنظیم کرده و ارائه خواهد داد که بسیاری از دوربین های مدار بسته دارای خطا و اشتباه در این زمینه هستند به خصوص اگر کل سوژه scene تحت سلطه یک رنگ باشد ( یک رنگ غالب در سوژه وجود داشته باشد) یا اگر رنگ سفید طبیعی natural white در سوژه موجود نباشد و در نتیجه امکان تولید رنگ های غلط و نادرست و ناخوشایند وجود دارد. یک دوربین امنیتی نیاز دارد که یک نقطه مرجع که نماینده رنگ سفید باشد را بیابد و سپس تنظیمات (اصلاحات) برای سایر رنگ ها را بر مبنای آن نقطه مرجع سفید انجام دهد تا رنگ های دقیق و قابل اطمینانی را برای اهداف امنیتی ارائه دهد

 

دوربین های مدار بسته امنیتی پیشرفته  که دارای ویژگی AWB هستند،  به واسطه این ویژگی رنگ کل سوژه را نگاه می کند و بهترین بالانس رنگ سفید که شایسته و مناسب باشد را محاسبه می کند. مدل های پیشرفته ای از دوربین های مدار بسته نیز وجود دارند که دارای ویژگی ردگیری اتوماتیک بالانس رنگ سفید تحت عنوان ATW ،(Auto-tracking White Balance) می باشند.

 

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | 2019-08-10T13:05:49+00:00 آگوست 10th, 2019|مقالات|