دوربین پلاک خوان چیست ؟

برای ثبت تصاویر پلاک وسایل نقلیه از دوربین مدار بسته ویژه ای تحت عنوان دوربین پلاک خوان استفاده می شود . این نوع از دوربین ها به گونه ای طراحی شده اند که پلاک خودرو ها را به خوبی تشخیص داده و شماره آنها را بصورت جداگانه ثبت می کنند و اپراتور می تواند شماره پلاک های مختلف را در دیتا بیس دوربین جستجو کند . در این قسمت از مجله فرکو این نوع از دوربین مدار بسته را برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد . با ما همراه باشید .

پلاک خوان

خصوصیات دوربین پلاک خوان

دوربین های ANPR دوربین های مداربسته ای هستند که می توانند به طور اتوماتیک بر رخداد های ترافیکی نظارت داشته باشند. از جمله کاربرد های مهم آن این است که می توانند پلاک انواع وسایل نقلیه را خوانده یا تشخیص دهند.
این دوربین ها قادرند پلاک خودرو ها را در بین لاین های مختلف تشخیص دهند. همچنین از جمله ویژگی های مهم آنها امکان تشخیص پلاک خودروها در شرایط آب و هوایی بد یا نور نامساعد است. دوربین های ANPR توانایی شناسایی و تشخیص پلاک خودرو را از طریق سیستم تجزیه و تحلیل خود داشته و در ۴ سری طبقه بندی می گردند. اطلاعات پس از ثبت توسط دوربین ها به مرکز مدیریت هوشمند سیستم یا دستگاه ضبط NVR (مجهز به نرم افزار iVMS-5200 ) ارسال می گردند.

نرم افزار دوربین مداربسته پلاک خوان

جنبه نرم افزاری سیستم را می توان روی سخت افزارهای کامپیوتری خانگی نیز پیاده کرد و قابلیت لینک به سایر اپلیکشن ها و دیتابیس ها را داراست. عملکرد دوربین بدین صورت است که ابتدا با استفاده از مقداری تکنیک های ویژه تصویر شماره پلاک را شناسایی، نرمالایز (Normalize) و بهبود می بخشد. سپس از سیستم شناسایی کاراکتر اپتیکی (Optical Character Recognition) برای استخراج حروف آلفانومریک پلاک استفاده می نماید.

ویژگی های عملکردی دوربین مداربسته پلاک خوان

الگوریتم شناسایی دوربین مداربسته پلاک خوان شامل ۷ استپ است که عبارتند از:

۱) مکان یابی پلاک (Plate Localization)

این سرویس به سیستم کمک می کند تا پلاک را پیدا کرده و در تصویر جداسازی نماید.

۲) جهت یابی و سایز بندی پلاک (Plate Orientation and Sizing)

تصحیح انحرافات زاویه ای پلاک و تصحیح ابعاد آن در سایز مورد نیاز در این قسمت صورت می گیرد.

۳) نرمالایز کردن (Normalization)

نرمالایز کردن تصویر به عبارتی همان کنترل و تنظیم روشنایی و کنتراست موجود در تصویر است.

۴) تقسیم بندی کاراکترها (Character Segmentation)

هر پلاک از تعدادی حروف و شماره های خاص تشکیل یافته است. سیستم دوربین مداربسته پلاک خوان قادر است هرکدام از این کاراکتر ها را بصورت مجزا جداسازی و تقسیم بندی کند.

۵) شناسایی کاراکترها بصورت اپتیکی (OCR)

بااستفاده از سیستم OCR کاراکترهای جداسازی شده شناسایی می شوند. سپس بصورت حروف آلفانومریکی ذخیره می گردند.

پلاک خوان

۶) تجزیه و تحلیل ژئومتریک (Geometrical Analysis)

کاراکترها و موقعیت های ثبت شده براساس قوانین خاص کشور موردنظر آنالیز می شوند.

۷) میانگین گیری از چندین مقدار شناسایی شده از چندین فیلد (The Averaging)

این گام که در واقع آخرین استپ از الگوریتم دوربین مداربسته پلاک خوان است، جهت حصول اطمینان از صحت پلاک ثبت شده است. پیچیدگی هرکدام از این گام ها دقت سیستم دوربین مداربسته پلاک خوان را مشخص می کند.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.

بوسیله | ۱۳۹۸-۱-۱۸ ۱۱:۱۰:۵۳ +۰۴:۳۰ فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۸|مقالات|