کابل فیبر نوری نسبت به سایر کابل‌ها مانند مس چندین مزیت دارد. یکی از مزایای آن کاربرد در فواصل طولانی‌تر است. در حالی که کابل‌های مسی برای حفظ کیفیت تصویر تا 90 متر مؤثر هستند. انتقال فیبر نوری برای فواصل تا 59 کیلومتر می‌باشد.

Power-over-fiber یا PoF، فناوری است که در آن کابل فیبر نوری، نور را حمل می‌کند. به ‌جای انتقال داده یا به‌عنوان منبع انرژی استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوری

فیبر نوری با دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

تنها چیزی که در اینجا نیاز دارید یک کابل فیبر نوری و کانکتور به همراه مبدل دیجیتال است. کافی است کابل را بین نمایشگر یا کامپیوتر و دوربین مداربسته قرار دهید. معمولاً یک کابل چند حالته و دو رشته‌ای بهتر است.

سیستم دوربین مدار بسته (CCTV) ازکابل کواکسیال، فناوری بی‌سیم و کابل فیبر نوری برای انتقال سیگنال‌های دوربین به مانیتور استفاده می‌کند. کابل فیبر نوری انتخاب خوب برای زمانی است که احتمال تداخل خطوط برق یا فرستنده‌های فرکانس رادیویی (RF) وجود دارد. این کابل همچنین می‌تواند قابلیت اطمینان را بهبود بخشد و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش دهد. دوربین‌های مداربسته و مانیتورها معمولاً دارای سیگنال‌های RF هستند. بنابراین برای استفاده از سیگنال‌های فیبر نوری (فرکانس نور)، سیستم دوربین مداربسته شما باید دارای کابل و کانکتورهای فیبر نوری، فرستنده و گیرنده منطبق باشد. فرستنده و گیرنده، سیگنال‌های RF معمولی را به سیگنال‌های فرکانس نور تبدیل می‌کنند.

عوامل اصلی که باید نصاب را به فکر استفاده از انتقال فیبر نوری در سیستم دوربین مداربسته ترغیب کند:

کابل طولانی اجرا می‌شود

چندین یا چند کابل به صورت موازی اجرا می‌شوند

محیط صنعتی، تداخل الکترومغناطیسی

امکان نوسانات، اضافه ولتاژ

خطر رطوبت

روش پیشنهادی برای اتصال خط فیبر نوری به سوئیچ شبکه

جعبه مبدل فیبر نوری به شبکه را در مکانی نزدیک سوئیچ شبکه خود قرار دهید و آداپتور برق آن را وصل کنید.

انتهای خط شبکه فیبر نوری خود را در کانکتور فیبر نوری روی جعبه مبدل قرار دهید.

در شبکه‌های کامپیوتری، یک سوئیچ فیبر نوری برای ارسال و دریافت داده‌ها بسیار شبیه به یک سوئیچ شبکه معمولی استفاده می‌شود. مزیت در سرعت و پهنای باندی است که برای شبکه فیبر نوری وجود دارد.

اتصال دوربین‌های IP امنیتی با کابل فیبر نوری

اطمینان از نحوه اتصال برای کارکرد آن بسیار مهم است. به طور کلی، سه روش برای اتصال دوربین IP وجود دارد که عبارتند از سیم مسی، بی‌سیم و کابل فیبر نوری. ما عمدتاً بر روی راه‌های اتصال با استفاده از فیبر برای حل مشکلات استقرار دوربین IP تمرکز خواهیم کرد.

برای شروع، بیایید ارزش یک سیستم فیبر نوری را درک کنیم تا بفهمیم که چرا باید از فیبر برای اتصال به دوربین IP استفاده کرد.

انتقال فیبر نوری سریع‌تر از سیم مسی است. همانطور که می‌دانیم، سرعت یک فوتون از سرعت یک الکترون بیشتر است. ارائه شبکه‌های G10 برای سیستم‌های فیبر نوری آسان است. شبکه‌های با سرعت بالاتر مانند G 40 ،G 100 ،G 400 همگی در انتقال فیبر نوری به کار می‌روند. مس می‌تواند شبکه G 10 را ارائه دهد، اما به یک کابل cat7 بسیار ویژه نیاز دارد.

سیگنال همیشه با افزایش فاصله کاهش می‌یابد، اما کابل فیبر نوری می‌تواند تضعیف کمتری ارائه دهد به این معنی که سیگنال کمتری از دست می‌رود. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک دوربین IP بیش از 100 متر مستقر کنید، استفاده از کابل فیبر نوری تنها باعث از دست دادن 3٪ سیگنال می‌شود، در حالی که در مقابل، سیم مسی 94٪ سیگنال از همان فاصله را از دست می‌دهد.

کابل‌های فیبر نوری در برابر تداخل الکترومغناطیسی غیرقابل نفوذ هستند. سیم مسی جریان‌های الکترومغناطیسی تولید می‌کند که می‌تواند با سیم‌های دیگر تداخل داشته باشد و با نصب نادرست، شبکه را خراب کند.

سیگنال غیرفعال (نور) در یک سیستم فیبر نوری هیچ تماسی با اتصالات خارجی ندارد و نوسانات برق پس از روشنایی توسط کابل فیبر نوری جذب نمی‌شود.

به همین دلیل است که کابل‌ فیبر نوری پس از استقرار در میدان پایدارتر هستند.

از آنجایی که فیبر نوری به سادگی نور را در سیستم منتقل می‌کند، می‌تواند از حوادث آتش‌سوزی جلوگیری کند زیرا رسانای برق نیست. علاوه بر این، امنیت بالاتری دارد زیرا بهره‌برداری از داده‌ها از نور دشوارتر از مس الکتریکی است.

معایب کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری دارای معایبی است، از جمله این‌که مدیریت آن در حین نصب دشوارتر است. از آنجایی که فایبرگلاس داخل کابل است، ساده باعث شکستن کابل می‌شود. تمام کابل‌های فیبر نوری دارای محدودیت‌هایی هستند. کابل فیبر نوری از نور برای انتقال داده استفاده می‌کند، همه اتصالات باید دقیق باشند. کانکتور کابل شبکه را می‌توان با ابزارها به راحتی ساخت. اتصال فیبر به ابزار یا مهارت خاصی نیاز دارد تا به صورت دستی دو کابل فیبر را در این زمینه به هم وصل کنید. انحرافات کوچک می‌تواند باعث از دست دادن نور در سیستم شود.

 

روش زیر برای اتصال دوربین‌های IP با کابل فیبر را نشان می‌دهد:

از یک جفت مدیا مبدل استفاده کنید

مبدل رسانه، سیگنال الکتریکی را به سیگنال فیبر نوری یا متبحر تبدیل می‌کند، بنابراین فیلم دوربین می‌تواند از طریق کابل فیبر منتقل شود. دو مبدل رسانه در دو طرف برای ساخت پیوند فیبر مورد نیاز است.

معمولاً دو پورت ترمینال با مبدل وجود دارد – پورت فیبر RJ45 و SFP مانند RJ45 به دوربین‌های امنیتی یا شبکه اصلی متصل است. دو پورت فیبر با استفاده از کابل فیبر به یکدیگر متصل می‌شوند. فاصله کابل فیبر بین دوربین و شبکه اصلی می‌تواند 80 کیلومتر باشد.

نحوه انتخاب کابل فیبر و این‌که کدام کانکتور استفاده شود بستگی به ماژول SFP نصب شده در مبدل رسانه دارد. ماژول SFP جزء حیاتی در مبدل رسانه‌ای است که نور تولید می‌کند. کابل‌های فیبر تک حالته برای دوربین‌های امنیتی مناسب هستند زیرا فاصله می‌تواند کاملاً طولانی‌تر از فیبر چند حالته باشد. SC و LC دو نوع کانکتور هستند. کانکتور SC کمی بزرگتر از کانکتور LC است. اگر تصمیم دارید اتصال فیبر را به صورت دستی انجام دهید، کانکتور SC انتخاب مناسبی است. اتصال LC باید با استفاده از ابزار پردازش شود.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته در اصفهان می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره‌مند شوید.

بوسیله | 2022-03-09T13:07:32+03:30 مارس 9th, 2022|دوربین مداربسته|