یکی از مسائل مهمی که باید در سطح جوامع توجه ویژه‌ای به آن شود امنیت است. امنیت در واقع از دو جنبه حائز اهمیت است؛ امنیت روانی و امنیت جانی و مالی. تأمین امنیت جانی و مالی در جامعه عمدتاً باید توسط ارگان‌های دولتی صورت گیرد اما این بدان معنا نیست که خودمان تلاشی برای برقراری این امر نکنیم. بالا بردن امنیت خانه یکی از مسائل مهمی است که می‌توان گفت بیش از هرکس به صاحب‌خانه مربوط است و باید اقدامات پیشگیری از دستبرد و هرگونه تجاوز به حریم خصوصی خانه توسط او انجام گیرد.

امنیت خانه امروزه به دلیل بالا رفتن آمار سرقت‌های خانگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. عوامل متعددی در بالا بردن امنیت خانه دخیل هستند که توجه به آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی دست سارقان را از تجاوز به خانه کوتاه کند. در هر حال اگر کمی منطقی فکر کنیم همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

آمارها نشان می‌دهد که اکثر سرقت‌ها در هنگام روز اتفاق می‌افتد. چون در عصر حاضر شاهد آن هستیم که زن و مرد هر دو شاغل هستند. بنابراین در صورت پایین بودن امنیت خانه سارقان در روز فرصت بیشتری برای نفوذ به خانه پیدا می‌کنند.

برای پیشگیری از سرقت منزل و مقابله با دزدی نیازی نیست اطراف خانه گودال حفر کنید یا کارهای دیگری را که باعث جلب توجه می‌شوند انجام دهید. در ادامه با ۱۵ گام مهم برای پیشگیری از سرقت و ایجاد امنیت خانه آشنا خواهید شد.

امنیت منزل

۱- ایمن‌سازی ورودی‌های خانه، اولین اقدام برای بالا بردن امنیت خانه است

در ب ضد سرقت

در ادامه به نکات مهم برای بهبود امنیت خانه از طریق ضد سرقت کردن درب خانه و جلوگیری از ورود سارقان اشاره خواهیم کرد.

۱٫ جنس درب

همه درب های خانه باید ضد ضربه و محکم باشند. به این معنا که در باید از جنس چوب محکم بوده یا حداقل هسته آن چوب محکمی داشته باشد، گزینه های دیگر شامل فایبر گلاس یا فلز هستند. اگر درب فلزی انتخاب می کنید مطمئن شوید که از قفل بلاک استفاده شود تا سارقان نتوانند با جک ماشین آن را خم کنند.

درب های فولادی تقویت شده گزینه عالی هستند اما نیاز به نگهداری بیشتری دارند تا از زنگ زدن آن ها جلوگیری شود.

نکته: هنگام خرید درب به سایر نکات امنیتی نیز توجه داشته و در صورت نیاز گزینه های دیگر همچون درب ضد حریق برای جلوگیری از خسارات ناشی از آتش سوزی را نیز در نظر بگیرید.

دوربین مداربسته

۲٫ درب های بدون پنجره

اگرچه پنجره روی درب منزل به افزایش روشنایی منزل کمک می کند اما یک خطر امنیتی جدی نیز محسوب می شود مخصوصا اگر نزدیک قفل داخلی درب قرار گرفته باشد در این صورت سارقان به راحتی و با شکستن شیشه می توانند از داخل قفل را باز کنند.

اگر تصمیم به خرید درب جدید دارید حتما درب بدون پنجره انتخاب کنید و اگر درب پنجره دار در منزل دارید با رعایت مواردی همچون تقویت شیشه ها، استفاده از میله های تزیینی یا تقویت میله ها خطر سرقت های خانگی را کاهش دهید.

روش دیگر در اقدامات ضد سرقت استفاده از قفل دوم در پایین درب است البته در صورتی که با این کار نکات ایمنی آتش نشانی نقض نشود.

۳٫ فضای سبز اطراف منزل

فضای سبز و محوطه درختی اطراف منزل اگرچه ایده آل است اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که در صورتی که بوته ها و درخت ها فضای جلوی درب خانه را بپوشانند، سارقان به راحتی پشت آن ها پنهان شده، منتظر می مانند تا در لحظه مناسب و دور از دید عابران اقدام به ورود به منزل کنند.

۴٫ قفل ضد سرقت و قفل کلید (Deadbolt)

ضرب المثلی است که می گوید درب خانه تنها به اندازه ای قابل اعتماد است که قفل آن محکم و قابل اعتماد باشد و نه بیشتر! به این معنا که حتی اگر از بهترین درب های فولادی نیز استفاده کنید، در صورتی که قفل به خوبی در چارچوب محکم نشده باشد با یک ضربه قدرتمند سارقین به راحتی باز می شود. توصیه می شود از قفل های ضد سرقت و قفل کلید استفاده کرده و هنگام خرید حتما بهترین نوع آن را تهیه کنید چون پشیمان نخواهید شد!

۵٫ قفل ثانویه

برای ایجاد امنیت تضمینی ضد سرقت می توانید از قفل کلید دوم یک طرفه نیز استفاده کنید. این قفل کلیدها فقط از داخل خانه قابل باز شدن هستند و نمی توان از بیرون با کلید آن را باز کرد. این اقدام ضد سرقت باعث می شود ورود سارقین از طریق درب خانه تقریبا غیرممکن شود.

۶٫ درب های شیشه ای کشویی

اگر از درب های کشویی شیشه ای استفاده می کنید حتما لازم است اقداماتی انجام دهید تا آن را به درب ضد سرقت و امن تبدیل کنید زیرا سارقان به درب های شیشه ای به عنوان دعوت نامه ورود به منزل نگاه می کنند!

دقت کنید که از شیشه تقویت شده یا پلاستیک (مانند پلی کربنات) برای درب منزل استفاده شده باشد، همیشه درب های شیشه ای را قفل کنید. برای جلوگیری از باز شدن در با ضربه پا، از پرچ فلزی یا چوبی در شیار استفاده کنید.

در صورتی که از سیستم هشدار هوشمند استفاده می کنید مطمئن شوید که شرکت حتما هشدار دهنده ارتعاشی و حرکتی تعبیه کرده باشد تا در صورت شکسته شدن شیشه ها هشدار دهد.

و آخرین نکته استفاده از پرده داخلی برای درب های شیشه ای است تا داخل منزل به راحتی قابل مشاهده نباشد.

۷٫ لولا و چارچوب در

اگر هنوز برای تهیه درب ضد سرقت اقدام نکرده اید به لولای در توجه زیادی داشته باشید، لولای در پوسیده گزینه عالی برای هر سارقی محسوب می شود تا بتواند به راحتی و با وارد کردن ضربه به لولا وارد منزل شود.

ادامه نکات در بخش های بعدی

بوسیله | ۱۳۹۸-۶-۲ ۱۷:۵۵:۳۵ +۰۴:۳۰ تیر ۱۷ام, ۱۳۹۸|مقالات|