مفهوم Dual Stream  در دوربین مداربسته دارای اهمیت است که شاید اکثر افراد و نصابان درباره آن اطلاعی نداشته باشند .

کلمه Stream به معنی جریان ، بطور عادی یک فیلم از تعدادی عکس تشکیل گردیده که به صورت یک جریان پیوسته به نمایش گذاشته و و ویدئو را بوجود می آورد این جریان همانند یک جاده یک بانده یک سری از عکس ها را پشت سر هم و با سرعت بالا در این جاده می فرستد که باعث نمایش ویدئو برای ما می گردد .

 

Dual Stream

 

در سیستم های دوربین های مداربسته هم از این جریان وجود دارد که مثل یک جاده یک بانده ارسال تصاویر به دستگاه مرکزی می باشد .اگر شرایطی باشد که این تصویرها در یک جاده دو بانده ارسال گردند آنگاه اصطلاحا می گوییم روش ارسال تصاویرها Dual Stream می باشد.

در هنگام مشاهده تصاویر ارسالی از دوربین های مداربسته معمولا امکان پخش تصاویر به صورت همزمان برای چندین کاربر با مشکل مواجه می شود. برای مثال زمانی که در یک واحد اداری ضرورت دارد تا چندیدن کاربر مختلف به تصاویر دسترسی داشته و بتوانند آنها را در کامپیوتر یا تلفن همراه خود ببینند.
به همین دلیل تولید کنندگان سیستم های پخشی را ارائه کردند که تا حد زیادی این مشکل را برطرف نموده است.
سیستم پخش Dual Stream به شما این امکان را می دهد که دو جریان تصویری را به صورت همزمان از دوربین های مداربسته آنالوگ یا IP دریافت نمایید. این دو جریان با یکدیگر تفاوت داشته و یکی جریان اصلی با نام Main Stream و دیگری با نام جریان فرعی یا Sub Stream خوانده می شوند. جریان اصلی دارای رزولوشن بهتری نسبت به جریان فرعی است.

Dual Stream

مزایای dual stream چیست؟

مزیت اصلی dual-stream این است که باعث کاهش بار CPU در لاین در حال اجرای سرور می‌شود. کاربران با دسترسی به این جریان می‌توانند تعداد دوربین‌ها را در هر سرور افزایش دهند و دیگر نیازی به ارتقای سخت‌افزار ندارند، ازاین‌رو در وقت و پول خود صرفه‌جویی می‌کنند.

یکی از مزایای بزرگ dual stream در لاین این است که از تمام دوربین‌ها، هم آنالوگ و هم IP پشتیبانی می‌کند.

بسیاری از مدل‌ها دوربین مجهز به dual-stream داخلی هستند، اما برای دوربین‌هایی که این فنّاوری را ندارند، لاین به آن‌ها گزینه رمزگذاری مجدد main-stream را می‌دهد تا بتوانند باز هم از مزایای پیکربندی این فنّاوری استفاده کنند.

پیش‌ازاین، یک سیستم نظارت خط معمولی که دوربین مداربسته IP را با رزولوشن ۲ مگا پیکسل اجرا می‌کند، نیاز به پردازنده Intel Core i7-4930K* با قیمت ۵۰۰ دلار و ایستگاه کاری از راه دور با پردازنده Intel Core i7-3770* دارد. این دستگاه را معمولاً تا ۱۲ FPS کاهش می‌دهند.

با دسترسی به dual-stream، کاربران با استفاده از تنها یک پردازنده Intel Core i3-3240 که هزینه آن فقط ۱۰۰ دلار است و یک ایستگاه کاری از راه دور با همان سرعت، توان پردازش کافی را برای ۱۶ دوربین ۲ مگاپیکسلی دارند.

همچنین، dual-stream می‌تواند پهنای باند شبکه را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهد: در موارد فوق، سرعت دانلود حدوداً ۹۰ مگابایت بر ثانیه قبل از استفاده از dual-stream و ۲۰ مگابایت بر ثانیه بعد از استفاده از آن است.

آرشیو ویدئو هنوز هم در main-stream انجام می‌گیرد، به همین دلیل از کاهش کیفیت تصویر اذیت نمی‌شوید.

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید.
بوسیله | ۱۳۹۸-۶-۱۱ ۱۱:۴۷:۱۷ +۰۴:۳۰ شهریور ۱۱ام, ۱۳۹۸|مقالات|