سرور FTP چیست و چه کاربردی در حوزه مدار بسته دارد ؟

امروزه مهمترین عنصری که توانسته خیال مشتریان را راحت کند و سطح امنیتی را افزایش دهد ، استفاده از سیستم دوربین مدار بسته است . انواع دوربین ها با توجه به کاربری های مورد نیاز در قسمت های مختلف ضبط می شوند و تصویر آنها به شیوه های مختلف در فضاهای مختلفی ضبط و مورد استفاده قرار می گیرد . در این قسمت از مجله ایران سکوریتی می خواهیم شما را با مفهوم ضبط تصویر دوربین بر روی سرور FTP  آشنا کنیم ، چیزی که شاید زیاد آن را شنیده باشید. ما در این قسمت توضیحات کامل تری در خصوص مفهوم F.T.P سرور ها در حوزه مدار بسته می دهیم. با ما همراه باشید.

FTP مخفف File Transfer Protocol و به معنای پروتکل منتقل کننده فایل می باشد. این پروتکل در سال ۱۹۷۰ طراحی شده و از این حیث به عنوان یکی از قدیمی ترین پروتکل های اینترنت می باشد. با استفاده از سرور FTP ، می توان تصاویر ضبط شده دوربین مدار بسته را به فضایی تحت همین پروتکل ، انتقال داد البته پیش از انتقال ابتدا باید سرور FTP بر روی سیستم ( مانند کامپیوتر شخصی ساخته و تنظیمات مربوط به آن انجام گردد ) ساخته شود، پس از انجام تنظیمات FTP می توان تصاویر دوربین مدار بسته را بر روی سرور های F.T.P ذخیره نمود .

تنظیم سرورهای FTP دوربین مدار بسته

شما می توانید با انجام دادن مراحل زیر به راحتی سرورهای F.T.P دوربین مدار بسته را تنظیم کنید :

مرحله اول :

اولین مرحله ساخت سرورهای FTP برای دوربین مدار بسته در کامپیوتر شما می باشد. شما در ابتدا باید سرورهای رایگان را دانلود کنید ما در این مقاله به طور مثال سرور Cerberus FTP را برای شما معرفی می کنیم. شما می توانید با توجه به سلیقه خود یکی از سرور ها را انتخاب کنید. پس از نصب برنامه شما می توانید وارد برنامه شوید و در قسمت User Manager یک پوشه برای خود ایجاد کنید.

ftp

مرحله دوم :

شما باید در این مرحله به سراغ نرم افزار دوربین مدار بسته خود بروید و تنظیماتی را در این قسمت برای دوربین خود اعمال کنید. در نرم افزار دوربین مدار بسته خود به موارد زیر دقت کنید :

  1. دوربین مدار بسته خود را به قسمت Client اضافه کنید.
  2. بر روی دکمه Device Settings کلیک کنید و FTP را انتخاب کنید.
  3. اطلاعات F.T.P را به صورت زیر کامل کنید.
  • FTP Server: در ابتدا IP سرور خود را بررسی کنید و آن را در این قسمت بنویسید. پورت ۲۱ مقدار پیش فرض این قسمت است.
  • نام کاربری و رمز عبور : بهتر است در این قسمت یک نام کاربری مناسب برای خود انتخاب کنید. پس از انتخاب نام کاربری بهتر است رمز عبور خود را با دقت زیادی انتخاب کنید.
  • Directory: در این قسمت شما باید نام مکانی که می خواهید عکس ها و ویدئو های شما در آن قسمت ذخیره شوند را وارد کنید.
  • File Type: در این قسمت انتخاب کنید که می خواهید کدام تصاویر یا ویدئو ها را ذخیره کنید.
  • FTP Postpone: در این قسمت می توانید مشخص کنید زمانی که حرکت شناسایی شد چه زمانی شروع به ضبط کند.

مرحله سوم :زمانبندی FTP

در این قسمتFTP Schedule  را انتخاب می کنید  تا مدل های ارسال F.T.P مورد نظر خود را برای دوربین های امنیتی انتخاب کنید.همچنین بر روی Enable کلیک کنید تا اطمینان حاصل کنید که دوربین ها امنیتی ، فیلم های شما را به سرور F.T.P آپلود خواهد کرد.

 

مرحله چهارم  : تست و بررسی تنظیمات سرورهای FTP دوربین مداربسته IP

در این مرحله بعد از اینکه تمامی مراحل پیکربندی بالا را انجام دادید،باید بررسی کنید که تنظیمات انجام شده به درستی کار می کنند یا نه.

شما با انجام دادن مراحل بالا به راحتی می توانید سرورهای F.T.P دوربین مداربسته خود را تنظیم کنید و به راحتی از این سرور ها استفاده کنید. الکتروسایه امیدوار است با استفاده از این مطلب بیان شده بتوانید از سرور های F.T.P به راحتی استفاده کنید.

یک کاربرد محبوب

بیشتر کاربران زمانی که بخواهند تصویر دوربین مدار بسته را به رایانه شخصی خود که به یک سرویس هاست مجهز است منتقل کنند علاقمند به استفاده از پروتکل FTP هستند . برای این کار نخست باید یک سرور F.T.P بر روی سیستم رایانه شخصی خود و با استفاده از نرم افزار های مخصوص این کار بسازید و سپس IP ، User Name و Password خود را در سیستم NVR یا DVR دوربین مدار بسته خود وارد نمایید .

تذکر : سطح امنیتی انتقال اطلاعات به شیوه F.T.P در مقایسه با سایر پروتکل ها ( از جمله HTTP و HTTPS )، بسیار پایین است و امکان هک شدن تصاویر ضبط شده و دسترسی افراد به آن وجود خواهد داشت .

با اینکه سطح امنیتی F.T.P نسبت به بقیه پروتکل ها در انتقال تصاویر ضبط شده ضعیف تر است اما سادگی و در دسترس بودن اطلاعات را می توان مهمترین دلیلی معرفی کرد که کاربران هنوز هم علاقه به استفاده از سرور .FT.P دارند . کاربران می توانند با استفاده از نرم افزار های ویژه ای که برای FTP طراحی شده از هر مکانی به تصاویر ضبط شده دوربین دسترسی داشته و آن را مشاهده کنند .

جهت اتصال به سرور FTP باید از طریق مرورگر خود آدرس سایت را بهمراه ” ftp:// ” وارد کنید . بجای نام دامنه هم می توانید آی پی سرور FTP را وارد نمایید . در صفحه باز شده  ، نام کاربری و کلمه عبور مربوط به حساب FTP را وارد کنید ( این حساب را قبلا باید در هاست بسازید ) تا به حساب FTP دسترسی پیدا کنید .

امیدواریم مطلب فوق قابل توجه شما همراهان گرامی مجموعه الکتروسایه قرار گرفته باشد برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما در بخش فروش بهره مندشوید

بوسیله | ۱۳۹۸-۳-۲۰ ۱۲:۳۷:۵۳ +۰۴:۳۰ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۸|مقالات|